Օրացույց. 1-ը հոկտեմբերի. Օսկանյանը ԱԺ-ում պաշտպանվում է իր անձեռնմխելիության հետեւից եկած գլխավոր դատախազից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1997-ի սեպտեմբերի 30-ին ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը Պարույր Հայրիկյանին մեղադրում է նախագահ Տեր-Պետրոսյանի հետ գաղտնի հանդիպելու համար։ Հոկտեմբերի 1-ին Հայրիկյանը հակադարձում է՝ ես նրա հետ գաղտնի հանդիպելու կարիք չունեմ։
Խոլերայի ճիրաններից օրերս ազատված Զարթոնք գյուղը զրկվել է իր ապրուստի հիմնական միջոցից՝ բերքից։ 1997-ի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին կարանտինի մեջ գտնվող գյուղի հողը 20 օր չի ոռոգվել։ 2100 գյուղացու պարտքերը խորանում են, նրանք, ովքեր փրկել են բերքը, կանգնել են մեկ այլ խնդրի առաջ։
Հոկտեմբերի 1-ը ՄԱԿ-ի որոշմամբ տարեցների միջազգային օրն է։ Տարեց փախստականների «Սենյոր» ակումբն իր անդամների համար խնջույք է կազմակերպել։ Տարեցների աչքերում սպասումն ավելին է, մնացած օրերին նրանք այստեղ միայն թեյ են խմում։
1999-ի այս օրը Երեւանում որոշում են տարվա վերջին Մոսկվայում անցկացվող «Էլիտ մոդել» մրցույթի միակ մասնակցին։ Հայաստանը կներկայացնի 21-ամյա Մարինե Մարկոսյանը։ Մրցույթին մասնակցող 31 աղջիկներն էլ Երեւանից են, մարզերն իրենց գեղեցկուհիներին չեն առանձնացրել։ 17 համարի տակ հանդես եկող գեղեցկուհին, ի դեպ, այն հարցին, թե ամենից շատ ինչ է երազում տեսնել, պատասխանում է՝ Հիսուս Քրիստոսի գալուստը։
Մի քանի մարդու սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված Արմեն Տեր- Սահակյանը Վերաքննիչ դատարանում այդ վճիռը բողոքարկում է չափազանց բարձր տրամադրությամբ։ Նա դատարան է մտնում «Ոտքի, դատարանն է գալիս» բղավելով։ Նրան զվարճացնում է նաեւ, որ Վերաքննիչում նույնիսկ մեղադրողը չի փոխվել։
2000 թվականի այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն դատարանը Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափարձի գործով մի շարք վկաների պարտադրում է ցուցմունքներ տալ իրենց հարազատների դեմ։ Սամվել Բաբայանի փաստաբանը դատավորին տեղեկացնում է, որ Ղարաբաղն, ըստ Հայաստանի անկախության հռչակագրի, Հայաստանի մաս է, որի Սահմանադրությունն արգելում է նման բաները։ Դատավորը հակադարձում է՝ մենք առաջնորդվում ենք խորհրդային միության Սահմանադրությամբ։
ՀԴՄ-ների տեղադրման դեմ բողոքողներն այս օրը հավաքվում են Ազգային Ժողովի մոտ եւ փորձում հասկանալ՝ պատգամավորները կո՞ղմ են տեղադրմանը, թե՝ ոչ։ Ոչ ոք կողմ չէ։
Առաջին տիկին Բելլա Քոչարյանը 2001-ի հոկտեմբերի 1-ին տարեցների օրվա առթիվ նրանց հյուրն է Նորքի ծերանոցում։ Տիկին Քոչարյանը փորձում է հասկանալ՝ երջանի՞կ են նրանք՝ օրինակ 87-ամյա այս կինն ունի՞ փեսացու։
2007-ի հոկտեմբերի 1-ին «Օրինաց երկիրը» հայտարարում է, որ հաջորդ տարվա նախագահի ընտրություններում հանդես կգա սեփական թեկնածուով։ «Իհարկե, խոսքը Արթուր Բաղդասարյանի մասին է»,-հայտարարում է Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արտաշես Ավոյանը։
2009-ի հոկտեմբերի 1-ին Ազգային Ժողովում Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին լսումների ժամանակ ելույթ ունեցողները իշխանություններին մեղադրում են դավաճանության եւ անզորության մեջ։ Իշխանություններին նույնիսկ կոչ են անում կախվել։
2012-ի հոկտեմբերի 1-ին փողերի լվացման մեջ մեղադրվող Վարդան Օսկանյանը Ազգային Ժողովում պաշտպանվում է իր անձեռնմխելիության հետեւից եկած գլխավոր դատախազից։

Календарь: 1-е октября: Осканян в НС защищается от генерального прокурора, пришедшего за его неприкосновенностью (видео)
30-го сентября 1997 года лидер ОНС Вазген Манукян обвиняет Паруйра Айрикяна в тайной встрече с президентом Тер-Петросяном. 1-го октября Айрикян возражает: мне нет нужды встречаться с ним тайно.
Село Зартонк, на днях освободившееся из когтей холеры, лишилось основного средства к существованию – урожая. В августе-сентябре 1997 года земля села, находившегося под карантином, не орошалась 20 дней. Углубляются долги 2100 сельчан, те, кто спас урожай, встали перед другой проблемой.
По решению ООН, 1-е октября – международный день пожилых. Клуб пожилых беженцев “Сеньор” организовал празднество для своих членов. В глазах пожилых ожидание больше, в остальные дни они здесь пьют только чай.
В этот день 1999 года в Ереване определяют единственного участника проводимого в Москве конкурса “Элит модель”. Армению представит 21-летняя Марине Маркосян. Все 31 девушек, участвующих в конкурсе, из Еревана, регионы не выделили своих красавиц. Красавица, выступающая под номером 17, кстати, на вопрос, что она больше всего хочет увидеть, отвечает: пришествие Иисуса Христа.
Армен Тер-Саакян, осужденный на смертную казнь по обвинению в убийстве нескольких человек обжалует это решение в Апелляционном суде с чрезвычайно хорошим настроением. Он входит в суд, крича “Встать, суд идет”. Его забавляет и то, что Апелляционном даже обвинитель не изменился.
В этот день 2000 года Верховны суд Нагорного Карабаха по делу о покушении на Аркадия Гукасяна заставляет ряд свидетелей дать показания против своих родственников. Адвокат Самвела Бабаяна сообщает судье, что Карабах, согласно Декларации независимости Армении, является частью Армении, Конституция которой запрещает подобные вещи. Судья возражает: мы руководствуемся Конституцией Советского Союза.
Протестующие против установления ККМ в этот день собираются у Национального собрания и пытаются понять: депутаты за установку или нет? Никто не за.
Первая леди Белла Кочарян 1-го октября 2001 года в связи с днем пожилых является их гостем в Норкском доме престарелых. Госпожа Кочарян пытается понять: они счастливы? Например, у этой 87-летней женщины есть жених?
1-го октября 2007 года “Оринац еркир” заявляет, что на президентских выборах в следующем году выступит со своим кандидатом. “Конечно, речь идет об Артуре Багдасаряне”, - заявляет депутат Национального собрания Арташес Авоян.
1-го октября 2009 года выступающие во время слушаний об армяно-турецких протоколах, инициированных в Национальном собрании Сержем Саркисяном, обвиняют власти в предательстве и бессилии. Властей даже призывают повеситься.
1-го октября 2012 Вардан Осканян, обвиняемый в отмывании денег, защищается в Национальном собрании от генерального прокурора, пришедшего за его неприкосновенностью.