Ռոբերտ Քոչարյանը գրավ վճարելու համար պետք է պարտք վերցնի (տեսանյութ)
«Եթե փախչողը լինեի, այսօր Ստեփանակերտում ադրբեջանցիները թեյ խմելուց կլինեին։ Ինձ համար իրոք վիրավորական է, որ ես ստիպված եմ սա ասել, քանի որ մարդու կենսագրություն ավելի լավ է խոսում իր մասին, քան այն հայտարարությունը, որ կարող է նա անել»։
Անդրադառնալով կալանքի տակ չլինելու դեպքում իր՝ դատաքննության վրա ազդելուն՝ Քոչարյանն ասաց, որ գործում կա իր հետ ընդամենը 2-3 դրվագ, որ ուսումնասիրելիս, ըստ նրա, դատավորը կարող է հասկանալ, թե ինքը չի կարող ազդել քննության ընթացքի վրա։
«Առաջինն իմ հանդիպումն է Բարձրագույն զինվորական կազմի հետ նախագահականում՝ փետրվարի 23-ին։ Ներկա է եղել մոտ 25 մարդ։ Քննարկում չի եղել, ուղղակի ես ելույթ եմ ունեցել։ Կան այդ 12 հոգու ցուցմունքները։ Հարցաքննվել են 12-13 հոգի։
Կա ևս 3-4 մարդու ցուցմունք, որոնք այդ շաբաթվա ընթացքում ինձ հետ կապ են ունեցել։ 850 վկաներից միայն այս մարդիկ են, որոնք այդ օրերին ինձ տեսել են և խոսել են ինձ հետ։
Այդ մարդկանցից մեկը ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն է, որի հետ ես քննարկել և համաձայնեցրել եմ արտակարգ դրության հրամանագիրը։ Նաև զանգել եմ Սերժ Սարգսյանին՝ որպես վարչապետ, համաձայնեցրել եմ հրամանագիրը։ Մյուսը ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանն է, որն իր ցուցմունքում ասում է, որ ինձ տեղյակ է պահել իր որոշ գործողությունների մասին։ Արմեն Գևորգյանն է, որին հանձնարարվել էր արտակարգ դրության մասին հրամանգիրը պատրաստել։
Բացի հայտնի Արշակ Կարապետյանից, որը, ճիշտ նկարագրելով այդ հանդիպումը, ընդամենը 1 նախադասություն է ասել, որն իրականությանը չի համապատասխանում, թե իբրև ես բանավոր հայտարարել եմ արտակարգ դրություն փետրվարի 23-ին»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ դա աբսուրդ է, քանի որ բանավոր արտակարգ դրություն չի լինում։
Ըստ նրա՝ նշված ցուցմունքները հաշվի առնելով՝ ինքը չի հասկանում, թե ինչի կամ ում վրա կարող է ազդել՝ ազատության մեջ գտնվելով։
Գրավին անդրադառնալով՝ Քոչարյանն ասաց, որ իր և իր ընտանիքի անդամների հաշիվները սառեցված են, ուստի ինքը գրավը վճարելու համար պիտի պարտք վերցնի։
«Եթե ապասառեցնում եք իմ հաշիվները, դա մի վիճակ է, եթե չեք ապասառեցնում, մեկ այլ իրավիճակ է։ Ի՞նչ եք մտադրված անել։ Փաստն այն է, որ և իմ և իմ ընտանիքի հաշիվները սառեցված են։ Ակնհայտ է, որ այդ գումարը ես պետք է ինչ-որ մի տեղից վերցնեմ, մեկից վերցնեմ։ Ես կյանքում պարտքեր չեմ արել։ Դուք որոշեք։ Հիմա, եթե ապասառեցնում եք, այլ գումար է, եթե չեք ապասառեցնում, այլ գումար է»,- ասաց նա։

Роберт Кочарян должен взять в долг, чтобы уплатить залог (видео)
Поддержи А1+!Роберт Кочарян во время своего выступления в зале заседаний отметил: он не убегает от судебного расследования:
«Если б я убегал, сегодня азербайджанцы пили бы чай в Степанакерте. Для меня действительно оскорбительно, что я вынужден это говорить, поскольку биография человека лучше говорит о нем, что то заявление, которое он может сделать».
Обратившись к своему влиянию на судебное расследование в случае, если он не будет находиться под стражей, Кочарян сказал, что в деле есть всего лишь 2-3 эпизода с ним, что изучая, по его словам, судья может понять, что он не может повлиять на ход расследования.
«Первый – это моя встреча с Высшим военным составом в президентской резиденции 23-го февраля. Присутствовали около 25 человек. Обсуждения не было, просто я выступил. Есть показания этих 12 человек. Были допрошены 12-13 человек.
Есть показания еще 3-4 человек, которые связывались со мной на протяжении этой недели. Из 850 свидетелей только эти люди видели меня и говорили со мной в эти дни.
Один из этих людей – председатель НС Тигран Торосян, с которым я обсудил и согласовал указ о чрезвычайном положении. Также позвонил Сержу Саркисяну как премьер-министру, согласовал указ. Другой – начальник полиции Айк Арутюнян, который в своем показании говорит, что проинформировал меня о некоторых своих действиях. Армен Григорян, которому было поручено подготовить указ о чрезвычайном положении.
Кроме известного Аршака Карапетяна, который, правильно описав эту встречу, сказал всего 1 предложение, которое не соответствует действительности, что якобы я устно объявил о чрезвычайном положении 23-го февраля»,- отметил он, добавив, что это – абсурд, поскольку устного чрезвычайного положения не бывает.
По его словам, учитывая указанные показания, он не понимает, почему или на кого он может повлиять, находясь на свободе.
Обращаясь к залогу, Кочарян сказал, что его счета и счета членов его семьи заморожены, следовательно он должен взять в долг, чтобы уплатить залог.
«Если вы размораживаете мои счета, это – одна ситуация, если не размораживаете – другая ситуация. Что вы намерены делать? Факт в том, что мои счета и счета моей семьи заморожены. Очевидно, что эти деньги я также должен откуда-то взять, у кого-нибудь взять. Я в жизни не брал в долг. Вы решайте. Сейчас, если размораживаете – одни деньги, если не размораживаете – другие деньги»,- сказал он.