Անհնազանդության դրսեւորումներից հետո ՔԿՀ-երում իրավիճակն այս պահին հանգիստ է․ խոսնակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդարդատության նախարարության մամուլի խոսնակ Լուսինե Մարտիրոսյանը «Ա1+»-ին հայտնեց, որ երեկվա անհնազանդության դրսևորումից հետո այս պահին ՔԿՀ-ներում իրավիճակը հանգիստ է և վերահսկվում է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության կողմից։
«ՔԿՀ աշխատակիցները շարունակում են աշխատել նորմալ ռեժիմով։ Այս պահի դրությամբ միայն այդ տեղեկությունն է, եթե ավելի լինի նախարարությունը հանդես կգա պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությամբ»,- նշեց Լուսինե Մարտիրոսյանը։
Կատարվածի հիմքերի և պատճառների մասին հարցերին այս պահին նախարարությունը չի կարող պատասխանել։ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի նախագահ Հասմիկ Հարությունյանը «Ա1+»-ին հայտնեց, որ իրենք այս պահին տեղեկություն չունեն, թե խոսքը կոնկրետ որ ՔԿՀ-ների մասին է և, թե որն է անհնազանդության պատճառը։ Առաջիկայում կլինեն այցեր ՔԿՀ-ներ և առանձնազրույցներ։
«Խումբը իր մանդատի շրջանակում կկատարի այցելություններ, ունենալով հանդիպումներ և ավելի մոտիկից ծանոթանալով իրավիճակին՝ արդեն կկարողանանք որոշակի կոնկրետ տեղեկություն տրամադրել ընթացքի վերաբերյալ։ Բայց այս պահին հստակ տեղեկություն չունենք, թե որտեղ և ինչ է կատարվում»,- ասաց Հասմիկ Հարությունյանը։
Խմբի նախագահի խոսքով՝ իրենց չի ուղղվել որևէ ահազանգ անմիջապես ՔԿՀ-ներից՝ անհնազանդության հետ կապված։ Նա նաև նշեց, որ վերջին շրջանում իրենց ստացած ահազանգների մեծ մասը վերաբերում են առողջապահական ծառայություններին։
Նշենք, որ երեկ՝ սեպտեմբերի 5-ի երեկոյան, առանձին ՔԿՀ-ներում արձանագրվել էին անհնազանդության դրսևորումներ։

После проявления неповиновения ситуация в УИУ в настоящий момент спокойная: пресс-секретарь
Пресс-секратарь Министерства юстиции Лусине Мартиросян сообщила «А1+», что после вчерашнего проявления неповиновения в настоящий момент ситуация в УИУ спокойная и контролируется уголовно-исполнительной службой Министерства юстиции.
«Сотрудники УИУ продолжают работать в нормальном режиме. По положению на данный момент только эта информация, если будет больше, министерство выступит с официальным пресс-релизом», - сообщила Лусине Мартиросян.
На данный момент министерство не может ответить на вопросы об основаниях и причинах происшедшего. Председатель группы общественных наблюдателей, осуществляющих общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах МЮ РА Асмик Арутюнян сообщила «А1+», что у них на данный момент нет информации, конкретно о каких УИУ идет речь, и в чем причина неповиновения. В ближайшее время будут визиты в УИУ и личные беседы.
«Группа в рамках своего мандата нанесет визиты, встречи и ознакомится с ситуацией поближе, уже сможем предоставить некоторую информацию о ходе. Но на данный момент у нас нет точной информации, где и что происходит», - сказала Асмик Арутюнян.
По словам председателя группы, им не было направлено тревожных звонков непосредственно из УИУ, в связи с неповиновением. Она также отметила, что в последнее время большинство полученных ими тревожных звонков относились к службам здравоохранения.
Отметим, что вчера, вечером 5-го сентября, в отдельных УИУ были зафиксированы проявления неповиновения.