Ձուկը հաճախ մշակում են ֆարմալինով՝ թարմ տեսքի համար․ Ռուբեն Հաթյան (տեսանյութ)
Գազավորված ըմպելիքներում շաքարի քանակը բարձր է մի քանի անգամ։ Հաճախ գազավորված ընպելիքների մեջ օգտագործվում են շաքարի փոխարինիչներ։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց «Սպառողների ազգային ասոցիացիայի» նախագահ Մելիտա Հակոբյանը։
Նա նշում է՝ որ այդ ըմպելիքների մշտական օգտագործումը կարող է առաջացնել շաքարային դիաբետ, ճարպակալում, տարբեր հիվանդություններ։ Նա անհանգստացած է, քանի որ այդ ըմպելիքները հիմնականում օգտագործում են երեխաները և երիտասարդները։
«Հանուն առողջության նախաձեռնության» անդամ Ռուբեն Հաթյանը նշում է, որ իրենք իրականացրած մոնիթորինգի արդյունքում պարզել են, որ որոշ սննդի կետերում ձեռքբերված միսը չի ունեցել համապատասխան փաստաթուղթ։
«Նոր Նորքի շուկայի հարևանությամբ բացված ճաշարան մտա, գեղեցիկ էր, սեղանին դրված էր միսը, և խոհարարը մասնատում էր։ Օրենքի պահանջ է, որ ձեռքբերված մթերքը պետք է ունենա փաստաթուղթ, բայց այդ մարդը ասաց՝ ոչ մի փաստաթուղթ չունեմ։ Այդ դեպքում մենք ինչ իմանանք, որ պատահական տեղից չի գնել։ Սա առաջին դեպքը չէ, որ գեղեցիկ օբյեկտներում սնունդը չի համապատասխանում սանիտարահիգիենիկ պահանջներին»,- ասաց նա։
Ռուբեն Հաթյանը ռիսկային է համարում ամռան շոգ եղանակին ձկան բացօթյա վաճառքը և նշում, որ վաճառողները ձկան թարմ տեսքի  համար այն շատ անգամ մշակում են ֆարմալինով։
Նա կարծում է, որ փողոցներում վաճառվող ապխտած ձկները պետք է ստուգել և պարզել,  թե ինչ եղանակով է դրանց ապխտումը կատարվում։
«Փողոցում հաճախ ենք տեսնում ապխտած ձկներ։ Ձուկը վերամշակելու համար բավական բարդ պրոցես է անցնում, սակայն երբ մենք գնացինք խոշոր արտադրողի մոտ, ապխտելու պրոցեսը տեսանք, հարցրեցինք՝ ո՞ւր է այդ փայտանյութի սերտիֆիկատը, քանի որ այն պատահական փայտով կամ ածուխով չպետք է լինի, պետք է լինի հատուկ փայտանյութ, որպեսզի մեջը  վտանգավոր նյութեր չլինեն։ Ես գյուղերից մեկում հանդիպել եմ, որ տերևները հավաքել են, կամ աթարով, երբեմն ցախով ապխտել են, որը մեծ ռիսկ է պարունակում»,- ասաց նա։
Մելիտա Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ «Սպառողների ազգային ասոցիացիան» պատրաստել է «Սպառողական գիտելիքների հիմունքներ» գիրքը, որը նախատեսված է բարձր դասարանի երեխաների համար։ Այն ընդհանուր գիտելիքներ կտա երեխաներին՝  ճիշտ սպառող լինելու և ծանոթանալու առկա  խնդիրներին։ Նրա խոսքով՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունում գիրքը կդրվի քննարկման և կորոշվի՝ այն որպես ուսումնական ձեռնարկ ընդգրկվի՞ դպրոցներում, թե ոչ։

Рыбу часто обрабатывают формалином, чтобы придать ей свежий вид: Рубен Атян (видео)
Количество сахара в газированных напитках выше в несколько раз. Часто в газированных напитках используются сахарозаменители. Об этом на встрече с журналистами отметила председатель “Национальной ассоциации потребителей” Мелита Акопян.
Она отмечает: постоянное употребление этих напитков может вызвать сахарный диабет, ожирение, различные заболевания. Она обеспокоена, поскольку эти напитки в основном употребляют дети и молодежь.
Член “Инициативы во имя здоровья” Рубен Атян отмечает, что они в результате проведенного мониторинга выяснили, что мясо, приобретенное в некоторых пунктах продажи, не имело соответствующего документа.
“Я зашел в столовую, открывшуюся по соседству с рынком Нор-Норка, было красиво, на столе лежало мясо, и кулинар расчленял его. Требование закона, что приобретенные продукты должны иметь документ, но этот человек сказал: у меня нет никакого документа. В этом случае, откуда нам знать, что он не купил его со случайного места. Это – не первый случай, когда в красивых объектах пища не соответствует санитарно-гигиеническим требованиям”, - сказал он.
Рубен Атян считает рискованным открытую продажу рыбы в жаркую летнюю погоду и отмечает, что продавцы для свежего вида рыбы часто даже обрабатывают ее формалином.
Он считает, что продаваемые на улицах копченые рыбы нужно проверить и выяснить, каким способом осуществляется их копчение.
“На улицах мы часто видим копченые рыбы. Рыба для переработки проходит довольно сложный процесс, однако когда мы пошли к крупному производителю, увидели процесс копчения, спросили: где сертификат этой древесины, поскольку копчение не должно производиться случайной древесиной или углем, должна быть специальная древесина, чтобы внутри не было опасных веществ. В одной из деревень я видел, как собрали листья, или коптили навозом, иногда хворостом, что содержит большой риск”, - сказал он.
Мелита Акопян сообщила, что “Национальная ассоциация потребителей” подготовила книгу “Основы потребительских знаний”, которая предусмотрена для старшеклассников. Она даст детям общие знания о том, как быть правильными потребителями и ознакомиться с существующими проблемами. По ее словам, в Министерстве образования, книга будет вынесена на обсуждение и будет решено, примут ли ее в школах в качестве учебного пособия или нет.