Պահեստազորի մայորը հացադուլ կանի նաև դեսպանատների դիմաց (տեսանյութ)
Պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը կրկին հացադուլ է հայտարարել կառավարության շենքի առջև։ Նշենք, որ Խաչատրյանը վերջին շրջանում հաճախակի է այս քայլին դիմել։ Նա գումարային փոխհատուցման պահանջներ ունի Պաշտպանության նախարարությունից (պահանջում է միանվագ փոխանցել զորացրվելուց հետո աշխատավարձի տասնհինգապատիկը, փոխհատուցում է պահանջում շաբաթ օրերին աշխատելու համար – հեղ․)։
«Պաշտպանության նախարարությունը այդպես էլ չկատարեց իր պարտավորությունները։ Օգոստոսի 26-ի դրությամբ ես տեղեկացվել եմ, որ ծառայողական քննությունն ավարտվել է, սակայն այնպիսի տպավորություն է, որ դա ձևական բնույթ է կրում՝ տվյալ հարցը քնեցնելու տեսանկյունից»,- «Ա1+»-ին հայտնեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ փոխհատուցման խնդիրին վերաբերող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տրված հանձնարարականը նույնպես կատարված չէ, մինչև այժմ պարզաբանված չեն, թե ինչու չեն տրվում վճարվելիք գումարները։
Պահեստազորի մայորը հավելեց, որ հացադուլ անելու է ոչ միայն կառավարության շենքի առջև, այլ նաև՝ Հանրապետության տարածքում գործող դեսպանատների դիմաց։
Հիշեցնենք, որ օգոսոտոսի 6-ին կառավարությունից Խաչատրյանին նամակ էր փոխանցվել, որից տեղեկանում ենք, որ Ցոլակ Խաչատրյանի իրավունքների կամ ազատությունների խախտման առկայության մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշումը ՊՆ մուտքագրվելուց հետո գործով առկա փաստաթղթերը ենթարկվել են հետազոտման։
«Գործն ուսումնասիրվել է նաև ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի կողմից, որը հանգել է այն եզրակացությանը, որ Ցոլակ Խաչատրյանին պահեստազոր արձակելու գործընթացում առկա են առերևույթ անճշտություններ և թերացումներ»,- նշված էր պատասխանի մեջ։
Փաստաթղթում նշված էր Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի կողմից տրված՝ ծառայողական քննություն անցկացնելու հրատապ հանձնարարության մասին․ առկա թերացումները պարզելու, փոխհատուցման հնարավորությունը և կարգը հստակեցնելու նպատակով։

Майор войска запаса будет также проводить голодовку напротив посольств (видео)
Поддержи А1+!Майор войска запаса Цолак Хачатрян вновь обьявил голодовку напротив здания правительства. Отметил, что Хачатрян в последнее время часто прибегал к этому шагу. У него есть требования денежной компенсации от Министерства обороны (требует единовременно перечислить пятнадцатикартную зарплату после демобилизации, он требует компенсацию за работу по субботам – авт.).
«Министерство обороны так и не выполнил своих обязательств. По положению на 26-е августа мне сообщили, что служебное расследование завершилось, однако такое впечатление, что это носит формальный характер с точки зрения умалчивания этого вопроса», - сообщил «А1+» Хачатрян.
По его словам, поручение премьер-министра Никола Пашиняна, относящееся к проблеме компенсации, также не выполнено, только сейчас не пояснено, почему не выдаются подлежащие оплате суммы.
Майор войска запаса добавил, что будет проводить голодовку не напротив здания правительства, но и напротив посольств, действующих в Республики.
Напомним, что 6-го августа из правительства Хачатряну было передано письмо, из которого узнаем, что после того, как решение Защитника прав человека о наличии нарушения прав или свобод Цолака Хачатряна было введено в МО, имеющиеся по делу документы подверглись исследованию.
«Дело было исследовано Центром по правам человека и этикету МО РА, который пришел к заключению, что в процессе демобилизации Цолака Хачатряна имеются явные неточности и недостатки», - указано в ответе.
В документе было отмечено о срочном поручении министра обороны Давида Тонояна о проведении служебного расследования с целью выяснения имеющихся недостатков, уточнение возможности и порядка компенсации.