Ի՞նչ փոխվեց Բյուրականում հեղափոխությունից հետո (տեսանյութ)
Աշխատատեղ չկա, գյուղն էլ սարի գլխին է․Աշտարակի տարածաշրջանի Բյուրական համայնքի բնակիչները հասկանում են՝ գյուղում ներդրումներ անելը ձեռնտու չէ։
Բյուրականը մեծ գյուղ է՝ 4706 բնակչով։
«Գյուղում ով բաշարում, աշխատում է, ով էլ չէ, աշխատանքի տեղ էլ չկա, որ աշխատի»,- ասում է գյուղամեջում ընկերների հետ նարդի խաղացող 81-ամյա Գարսեւան Գևորգյանը։
Գարսեւան պապը խաղողի այգու բերքից գոհ չէ։
«Թե ի՞նչ դեղեր են, չգիտեմ, խաղողս փչացավ։ Էս տարի զրոյի տակ եմ մնացել, չեմ պատկերացնում, թե  ինչ դեղեր են տալիս։ Իմ խաղողի այգին 2000 մետր է, տարեկան քաղել եմ 4, 5, 6 տոննա, իսկ հիմա ես խաղող չունեմ, լրիվ փչացել է, լացս գալիս է»,- պատմում է նա։
Գյուղում հեղափոխությունից հետո մեծ ակնկալիքներ չեն ունեցել։ Խնդիրը ոչ թե իշխանության ներկայացուցիչներն են, այլ ժողովրդի մտածողության մեջ ոչինչ չփոխվելը։
«Նույն ժողովուրդը  են մի տեղից պլստաց  էն մյուս տեղը, ի՞նչը փոխվեց, մեր գենը փոխվե՞ց, մեր էությունը, մտածողությո՞ւնը փոխվեց, ոչ մի բան չփոխվեց։ Մտածողության մեջ պետք է փոխվի այն, որ մարդը զարթնի, չմտածի՝ որտեղից ի՞նչ թռցնի, որտեղ ո՞ւմ խաբի ու գցի, սա պետք ա փոխվեր, բայց  սա չփոխվեց։ Մեզ պետք է մարդ, որը ճիպոտի, որ ամեն մեկն իր տեղն իմանա»,- շեշտում է գյուղի մեկ այլ բնակիչ Ժիրայր Ալեքսանյանը։
Գյուղացիների հիմնական զբաղմունքը գյուղատնտեսությունն է ու անասնապահությունը, բայց ըստ գյուղացիների՝ հողերը քիչ են, եղածն էլ բերքատու չեն։ Գործ չունենալու պատճառով էլ  գյուղացիները արտագնա աշխատանքի են մեկնում։
Գյուղացիների մեջ կառավարության աշխատանքը գնահատողն էլ կա․ ժողովրդի կենսակերպի մեջ ակնհայտ փոփոխություն դեռ չի նկատվում, բայց Կառավարության հանդեպ վստահություն կա։
«Էս քանդված երկրին էս կառավարությունը միանգամից ինչ կարող է անել, ակնկալիքներ ունենք, բայց էդ կառավարությունը միանգամից ո՞ր մեկիս հասնի։ Տեսնում ենք ամբողջ ռայոններն ու գյուղերը շրջում են ամեն տեղ, տեսնում ենք՝ օգնում են։ Այնպես չի, որ միանգամից բոլորիս կարող են վեցնեն, գլխի վրա շուռ տան»,- ասում է Բյուրական համայնքի բնակիչ Աշոտ Արսենյանը։

Что изменилось в Бюракане после революции (видео)
Рабочих мест нет, село находится на вершине горы: жители общины Бюракан Аштаракского района понимают: делать инвестиции в селе невыгодно.
Бюракан большая деревня, с 4706 жителями.
“В селе, кто может работает, кто нет, рабочих мест нет, чтобы работать”, - говорит 81-летний Гарсеван Геворгян, который с друзьями играет в нарды посреди деревни.
Дед Гарсеван недоволен урожаем виноградного сада.
«Не знаю, что это за лекарства? Мои виноград испортился. В этом году у меня ноль, не представляю, какие лекарства они дают. Мой виноградный сад 2000 метров, я собирал 4, 5, 6 тонн в год, а сейчас у меня нет винограда, все испортилось, плакать хочется»,- рассказывает он.
После революции у сельчан не было больших ожиданий. Проблема не в представителях власти, а в том, что ничего не изменилось в мышлении народа.
«Тот же самый народ из одного места перешел в другое, что изменилось? Наши ены изменились, наша сущность, наше мышление изменилось? Ничего не изменилось. Должен измениться менталитет, чтобы человек, проснувшись, не думал, откуда что стырить, где кого обмануть и кинуть, это должно было измениться, но это не изменилось»,- подчеркивает другой житель села Жирайр Алексанян.
Основное занятие сельчан – сельское хозяйство и животноводство, но по словам сельчан, земель мало, а те, которые есть, не плодородные. Из-за отсутствия работы сельчане отправляются на заработки.
Среди сельчан есть и те, кто ценит работу правительства, явных изменений в образе жизни народа пока не заметно, но есть доверие к Правительству.
«В этой разрушенной стране это правительство что может сразу сделать? У нас есть ожидания, но это правительство кому из нас может сразу помочь? Мы видим: объезжают все районы и села, видим – помогают. Не так чтобы могли всех нас сразу взять, перевернуть на голову»,- говорит житель общины Бюракан Ашот Арсенян.