«ՃՏՊ-ների հետեւանքով Հայաստանում տարեկան 250-300 մարդ է մահանում» (տեսանյութ)
Ճանապարհային անվտանգության հարցերով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին  կից աշխատանքային խումբ կստեղծվի ։ Հանդիպումները տեղի կունենան ամիսը մեկ անգամ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին հայտնեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը:
Օրերս Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը ոլորտի մասնագետները քննարկել են, թե ինչ բարեփոխումներ պետք է արվեն  ճանապարհային անվտանգության ոլորտում:
Քննարկվել են ոստիկանական շրջիկ մեքենաների ավելացման, բալային համակարգի ներդրման, հանրային վերահսկողության հարցերը, ճանապարհային անվտանգության համալիր լուծման տարբերակներ:
Պարոն Գաբրելյանը նկատեց, որ  քաղաքացիները նույնպես չպետք է անտարբեր լինեն, կոլեկտիվ պատասխանատվության գիտակցությունը պետք է բարձրանա:
«Ճանապարհային անվտանգության ազգային խորհուրդ» ՀԿ ղեկավար Պողոս Շահինյանի խոսքով՝ խնդրին պետք է լուծումներ տալ, որպեսզի արդյունքը  կարճ ժամանակներում երեւա:
«Բալային համակարգը պատժի միջոց է, որ կարգազանց վարորդները կարող են զրկվել վարորդական իրավունքից։ Մենք խոսում ենք վարորդների մասին, բայց մոռանում ենք հետիոտների մասին։ Մենք պետք է ունենանք ներող ճանապարհներ, որ եթե վարորդը սխալ կատարեց, ապա զոհ չլինի։ Եթե չկա քաղաքական մոտեցում, քաղաքական կամք, այս հարցին լուծում չի լինի։ Ամեն տարի ամբողջ աշխարհում 1,3 մլն մարդ վթարներից զոհվում է»,-ասաց պարոն Շահինյանը։
«Մի արեք այսպես» ֆեյսբուքյան խմբի հիմնադիր Լեւոն Հարությունյանը կողմ է բալային համակարգի ներդրմանը, սակայն կարծում է, որ եթե ՃՈ-ն պասիվ լինի, ապա ոչ մի բան չի փոխվի:
«Պետք է մոտիվացնենք ոստիկանությանը, ճանապարհային ոստիկանները օրական ստանում են 10 լիտր բենզին, որը քիչ է, եթե ասենք՝ որոշել է հետապնդել  կարգազանց վարորդին, եւ բենզինը վերջանա...։ Ոչ մի օրենսդրական նախագիծ չի աշխատի, եթե ՃՈ-ն  չաշխատի։ Վարորդների ներքին կուլտուրան պետք է զարգացնել։ Մենք ունենք մահացության ստատիստիկա, բայց  չունենք պատճառների ստատիստիկա»,-ասաց Լեւոն Հարությունյանը:
ՃՏՊ-ների հետեւանքով Հայաստանում տարեկան 250-300 մարդ է մահանում։
ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի խոսքով՝ սեպտեմբերի առաջին նստաշրջանի ընթացքում  առաջին ընթերցմամբ կընդունվի  բալային համակարգի ներդրումը։

«Вследствие ДТП в Армении погибает 250-300 человек в год» (видео)
Будет создана рабочая группа по вопросам дорожной безопасности при Николе Пашиняне. Встречи будут проходить раз в месяц.  Сегодня на встрече с журналистами сообщил депутат НС от фракции «Мой шаг» Сисак Габриелян.
На днях на встрече с Николом Пашиняном специалисты отрасли обсудили, какие реформы должны быть осуществлены в сфере дорожной безопасности.
Обсуждались вопросы увеличения полицейских автомобилей, внедрения баловой системы, общественного контроля, способы комплексного решения дорожной безопасности.
Господин Габриелян отметил, что граждане также не должны быть безразличными, должно повыситься сознание коллективной ответственности.
По словам главы НПО «Национальный совет дорожной безопасности» Погоса Шагиняна, проблему нужно решить, чтобы результат был заметен в короткие сроки.
«Баловая система – это средство наказания, чтобы водители-нарушители могли лишиться водительских прав. Мы говорим о водителях, но забываем о пешеходах. У нас должны быть прощающие дороги, чтобы если водитель совершил ошибку, не было б жертв. Если нет политического подхода, политической воли, вопрос не будет решен. Ежегодно в мире 1,3 млн человек погибают в авариях», - сказал Шагинян.
Основатель фейсбук-группы «Не делайте так» Левон Арутюнян за внедрение бальной системы,  однако считает, что если ДП будет активной, ничего не изменится.
«Нужно мотивировать полицию, дорожные полицейские получают 10 литров бензина в день, что мало, если, к примеру, решат преследовать  водителя-нарушителя, и бензин закончится...