«Դոլմամա»-ի սեփականատերը շարունակելու է պայքարը (տեսանյութ)
Երևանի հանրահայտ ռեստորաններից մեկը՝  Ժիրայր Ավանյանի կողմից հիմնադրված ու ղեկավարվող «Դոլմամա»-ն շարունակում է մնալ ապամոնտաժման վտանգի տակ։
Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2019 թվականի հունիսի 14-ի ևս մեկ վճռով Ավանյանը երկու ամսվա ընթացքում տարածքը պետք է ազատի և հանձնի գործարար Սամվել Մայրապետյանի կողմից տնօրինվող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տիրապետմանը։
2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո «Դոլմամա»-ի սեփականատերը  նույնիսկ նամակով դիմել էր  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Նամակում, մասնավորապես նշված էր, որ երկրում դեռևս շարունակվում է մի ապօրինի գործընթաց, որը շատ է խոչընդոտելու գործարար համայնքին ձեռք բերելու անհրաժեշտ բիզնես մթնոլորտի բարելավման համար վստահություն։ Ըստ Ավանյանի՝ Հայաստանում որքան գործի «հանրային գերակա շահ» հորջորջվող կողոպուտի տեսակը, սեփականության անձեռնմխելիությունը չի հաստատվի որպես գերակա իրավունք, իսկ իրեն շատ դժվար կլինի հորդորել կամ աջակցել օտարերկրյա կամ սփյուռքահայ ներդրողին Հայաստանում ներդրում անելու համար:
Նույն թվականի հուլիսի 2-ին Փաշինյանին հասցեագրված նամակով դիմել էին նաև բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքի հետևյալ հասցեներում բնակվող բնակիչները. 33-րդ թաղամասի և Տերյան 25, Բելյակով 9, 9/1, Նալբանդյան նրբ.9/1, Պուշկինի 4, 4/24, 8, 10,  Տերյան 23։ Նրանց նամակում նշված է եղել, որ  2000 թվականից սկսած, ՀՀ Կառավարությունը, քողարկվելով «Պետական կարիքներ»  և հետագայում «բացառիկ գերակա հանրային շահ» բառակապակցություններով հորինված գաղափարախոսությամբ, իրականում սպասարկել է օլիգարխիկ վերնախավի շահերը։
Բնակիչները խնդրել էին կասեցնել ՀՀ Կառավարության  բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին բոլոր որոշումները, և հանձնարարել Պետական  վերահսկողական ծառայությանը իրականացնել ստուգումներ՝ պարզելու որոշումների իրավաչափությունը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Ավանյանն ասաց, որ շարունակելու է պայքարել և չի պատրաստվում լքել Պուշկինում տեղակայված իր սեփականությունը։ «Միևնույն է, չեմ տալու էս տարածքը։ Պայքարելու եմ»,- շեշտեց նա։

Владелец “Долмамы” продолжит борьбу (видео)
Один из известных ереванских ресторанов, основанная и управляемая Жирайром Аваняном “Долмама” продолжает оставаться под угрозой демонтажа.
Еще одним решением Ереванского городского суда общей юрисдикции от 14-го июня 2019 Аванян должен освободить территорию в течение двух месяцев и передать ее во владение организации с ограниченной ответственности “Локал Дивелоперз”, управляемой Самвелом Майрапетяном.
После смены власти в 2018 году владелец “Долмамы” даже обратился с письмом к премьер-министру Николу Пашиняну. В письме было, в частности, указано, что в стране все еще продолжается незаконный процесс, который будет очень мешать деловой общине приобрести доверие, необходимое для улучшения бизнес-среды. По словам Аваняна, пока в Армении действует вид грабежа под названием “приоритетный общественный интерес”, не будет установлена неприкосновенность собственности как преобладающее право, а ему будет очень трудно призвать или помочь иностранному инвестору произвести инвестиции в Армении.
2-го июля того же года адресованным Пашиняну письмо обратились также жители, проживающие по следующим адресам, признанным исключительным приоритетным интересом: 33-го квартала и Терьян 25, Беляков 9, 9/1, переулок Налбандян 9/1, Пушкина 4, 4/24, 8, 10, Терьян 23. В их письме было указано, что начиная с 2000 года, Правительство РА, скрываясь под идеологией, с выдуманными словосочетаниями “Государственные нужды” и в дальнейшем “исключительный приоритетный общественный интерес”, в действительности обслуживала интересы олигархической элиты.
Жители попросили приостановить все решения Правительства РА о признании исключительным приоритетным общественным интересом, и поручить Службе государственного контроля провести проверки, чтобы установить правомерность решений.
В беседе с “А1+” Аванян сказал, что продолжит бороться и не собирается покидать собственность, расположенную на Пушкина. “Все равно, не отдам эту территорию. Буду бороться”, - подчеркнул он.