sport hovivyan 8.07.
80 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է Երեւանի «Արարատի» նախկին հարձակվող, լեգենդար ֆուտբոլիստ Սարգիս Հովիվյանը: Այդ մասին հայտնում է ֆուտբոլային ակումբի ֆեյսբուքյան էջը:
Սարգիս Հովիվյանը ծնվել է 1938թ նոյեմբերի 17-ին, Սուխումում: 17-ը չբոլորած՝ նա խաղացել է տեղի ակումբում։ 1957-ին փորձաշրջան է անցել Քութայիսի «Լոկոմոտիվում», սակայն հրավեր է ստացել Երեւանի «Սպարտակից» եւ տեղափոխվել Հայաստան: Հանդես է եկել «Սպարտակում», որը 1963 թվականին վերանվանվել է «Արարատ», ինչպես նաեւ Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ում եւ «Սպարտակում»: 1969թ ավարտել է ելույթները:
1970-1972թթ Սարգիս Հովիվյանը եղել է Գյումրիի «Շիրակ», ապա Վանաձորի «Լոռիի» թիմերի ավագ մարզիչը, 1972-1978թթ՝ Երեւանի օլիմպիական հերթափոխի ֆուտբոլի մարզադպրոցի տնօրեն։ 1980-1981թթ աշխատել է Երեւանի «Արարատում»՝ որպես մարզիչ: 1982-1984թթ գլխավորել է Արտաշատի «Օլիմպիա» եւ Հոկտեմբերյանի «Սպարտակ» թիմերը: 1988-1989թթ եղել է ՀԽՍՀ Սպորտկոմիտեի Սպորտային խաղերի վարչության ֆուտբոլի բաժնի պետ: 2001-2004թթ գլխավորել է Հայաստանի պատանեկան հավաքականը։
Երեւանի «Սպարտակի» եւ «Արարատի» կազմում նա ԽՍՀՄ բարձրագույն խմբում անցկացրել է 147 խաղ, խփել 28 գոլ։

sport hovivyan 8.07.
На 80-м году жизни скончался мастер спорта СССР, заслуженный тренер Армянской ССР Саркис Овивян. Об этом на своей странице в Facebook написал заместитель министра образования, науки и спорта Армении Геворг Лорецян.
Саркис Овивян родился в 1938 году в Сухуми, где родители обосновались, бежав из Турции. 17-летний футболист играл в местном клубе. В 1955 году переехал в Ереван.
В 1969 году Саркис Овивян окончил Ереванский государственный университет. В 1957 году играл за  “Локомотив” Кутаиси, в 1957 - 1970 гг.  за Ереванский “Спартак”, в 1963 г. в “Арарате”, в 1967 г. в московском “Спартаке”. С 1970 по 1972 гг. был старшим тренером Гюмрийского “Ширака” и Ванадзорского “Лори”, выступающих в группе “В”  чемпионата АрмССР. В 1972 – 1978 гг.  был директором спортивной школы олимпийского резерва Еревана.  В 1978 - 1979 гг. работал в Индонезии,  в 1980 - 1981 гг. - тренер команды “Арарат”. В 1982-1984 гг. - старший тренер выступающих во второй группе СССР команд Арташата “Олимпия”, и октемберянского “Спартака”, 1988 – 1989 гг. - начальник отдела футбола управления спортивных игр спорткомитета АрмССР. В 2001 - 2004 гг. был главным тренером юношеской сборной Армении.