Վահե Գրիգորյանի նամակը պետք է իրավական գնահատականի արժանանա. սահմանադրագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍահմանադրագետ Արամ Վարդևանյանը, անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավոր Վահե Գրիգորյանի հայտնի նամակին, նշեց, որ այն իրավական խնդիրներ է պարունակում եւ պետք է իրավական գնահատականի արժանանա, քանի որ Սահմանադրական դատարանի յուրաքանչյուր դատավոր զսպվածության մեխանիզմներով է կաշկանդված և չի կարող քաղաքական հայտարարություններ անել։
«Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի դատավորներին հորդորելուն, որպեսզի հրաժարական տան, ապա դա առնվազն հակասահմանադրական է։ Պատահական չէ, որ Սահմանադրական դատարանի յուրաքանչյուր դատավոր շատ խիստ զսպվածության մեխանիզմներով է կաշկանդված, չի կարող քաղաքական հայտարարություններ անել։ Սա զսպվածության պահանջի խախտում է»,- նշեց նա։
Սահմանադրագետը, շնորհավորելով Սահմանադրության օրը. հույս է հայտնում, որ որոշ ժամանակ անց այս տոնն ավելի շատ կկարևորվի՝ որպես պետական կարևորագույն տոն, քանի որ այն ՀՀ իրավականության և ժողովրդավարության պետական երաշխիքն է։
Արամ Վարդևանյանը նշում է, որ 1995 թվականի հուլիսի 5-ին ընդունված Սահմանադրությունն անթերի չէր, բայց այն փաստաթուղթն էր, որը ստեղծեց սահմանադրական մշակույթը, ինչը դեռևս պետք է կատարելագործվեր։ Նրա կարծիքով՝ 2005 թվականի Սահմանադրությունը մեծ քայլ էր դեպի ժողովրդավարություն։
Այսօր ունենք որակապես բարձր մակարդակի Սահմանադրություն, բայց Վարդևանյանի խոսքով, այն կատարյալ համարել չենք կարող։

Письмо Вагэ Григоряна должно удостоиться юридической оценки: специалист по конституции (видео)
Поддержи А1+!Специалист по конституции Арам Вардеванян, обратившись к известному письму новоизбранного судьи Конституционного суда Вагэ Григоряна, отметил, что оно содержит правовые проблемы и должно удостоиться правовой оценки, поскольу каждый судья Конституционного суда скован механизмами сдержанности и не может делать политических заявлений.
«Что касается призыва судей Конституционного суда подать в отставку, то это, как минимум, антиконституционно. Не случайно, что каждый судья Конституционного суда ограничен очень строгими механизмами сдерживания, не может делать политических заявлений. Это – нарушение требования сдержанности»,- отметил он.
Специалист по конституции, поздравляя с Днем Конституции, выражает надежду, что спустя некоторое время этому празднику будет придаваться большее значение как важнейшему государственному празднику, поскольку он является государственной гарантией права и демократии РА.
Арам Вардеванян отмечает, что Конституция, принятая 5-го июля 1995 года не была лишена недостатков, но она была тем документом, который создал конституционную культуру, который еще должен был совершенствоваться. По его мнению, Конституция 2005 года была большим шагом в направлении демократии.
Сегодня у нас есть Конституция качественно высокого уровня, но по словам Вардеваняна, ее нельзя считать совершенной.