2020թ. կենսաթոշակը կբարձրանա. Սմբատ Սաինյան (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները շրջանառության մեջ են դրել օրենքի  նախագիծ, ըստ որի՝ առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձը 55 000 դրամից  դարձնել 63 000 դրամ:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ նախարարությունում այդ նախագծի շուրջ քննարկումեր են տեղի ունենում:
Հարցին,թե կենսաթոշակների բարձրացում սպասվո՞ւմ է, նա նշեց.
«Մեր կողմից համապատասխան առաջարկությունը ներկայացվել է միջնաժամկետ ծախսերի շրջանակում: Կենսաթոշակների շարունակական բարձրացումը Կառավարության գործունեության ծրագրով սահմանված է որպես առաջնահերթություն։ Նախատեսվում է պարբերաբար բարձրացնել կենսաթոշակը: 2020 թ. ականատես կլինենք կենսաթոշակների բարձրացման»:
Սաիյանը չնշեց, թե կոնկրետ որքան կբարձրանա կենսաթոշակը։ Միայն նկատեց՝ կենսաթոշակը 10 տոկոսով բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է 30 000 000 000 դրամ:
Ըստ նախարարի տեղակալի՝ վերջին շրջանում արձանագրվում է կենսաթոշակառուների աճ: «Եթե 2019թ. հունվարի 1-ի դրությամբ կենսաթոշակառուների թիվը եղել է 458 000 անձ, ապա 2019-հունիսի 1-ի դրությամբ կազմել է 460 000-ից ավել կենսաթոշակառու»,- պարզաբանեց Սաինյանը:

К 2020г. пенсии вырастут: Смбат Саинян (видео)
Поддержи А1+!Жители Армении в 2020 году станут очевидцами повышения размеров пенсий. Государство планирует повысить минимальный размер пенсии и предпринять шаги для повышения средней пенсии. Об этом в беседе с журналистами сказал замминистра труда и социальных вопросов Армении Смбат Саиян.
“С нашей стороны соответствующее предложение уже представлено. В рамках программы среднесрочных расходов правительства продолжительное повышение пенсий предусмотрено в качестве приоритета, и планируется периодическое повышение пенсий. И в 2020 году мы станем свидетелями повышения размеров пенсий”, - сказал замминистра.
Он отметил, что обсуждения в рамках бюджетного процесса покажут, в какой степени будет повышение.
На вопрос, будет ли повышение только для получающих минимальную пенсию или и для других, Саиян напомнил, что когда был представлен проект об установлении минимального размера пенсии, было отмечено, что эта политика должна носить продолжительный характер.
“"Планируется повысить минимальный размер пенсии и предпринять шаги для повышения размера средней пенсии”, - сказал Саиян.
Он подчеркнул, что для повышения пенсии на 10% необходимо будет около 30 млрд драмов, кроме того, фиксируется и рост числа пенсионеров.