50141 աշխատատեղ ստեղծվել է, բայց 76741 աշխատատեղ էլ փակվ՞ել.Հրանտ Բագրատյան
ԱԺ նախկին պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե մոտ 50 հազար աշխատատեղ է ստեղծվել վերջին 1 տարվա ընթացքում:
Հրանտ Բագրատյանը, մասնավորապես, գրել է.
«Վերջերս Բրյուսելում, լրատվամիջոցներով ու լայվով վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2019-ի հունվարին 2018-ի հունվարի համեմատ 50141 աշխատատեղ է ստեղծվել։ Էկոնոմիկայի նախարարը շտապեց ճշտելու՝ այդ թվից 38-40000-ը ստվերից բացահայտված աշխատատեղերն են։ Փաշինյանը 2-րդ անգամ խոսեց, այս անգամ նշելով, որ կարևոր չէ, դրանք ստեղծվել են, թե ստվերից են դուրս բերվել։ Կարևորը թիվն է։
Հիմա նայենք, դա իրոք այդպ՞ես է։ Նախ, և Փաշինյանին, ևէկոնոմիկայի նախարարին պետք է զգուշացնել, որ օրենք եք խախտում։ Ի՞նչ է նշանակում, հանձնարարել եմ բացվածքը տան (Փաշինյանի խոսքերն են)։ ԱՎԾ մասով դուք հանձնարարություն տալու իրավունք չունեք։ Դա անկախ մարմին է։
Երկրորդ, ի՞նչ է նշանակում՝ ստվերից դուրս եք բերել։ Զբաղվածության թվի հրապարակումը ԱՎԾ օրենքով սահմանված պարտականությունն է։ ԱՎԾ-ն այդ թիվը հաշվելիս օգտվում է հարցումներից։ Ընդհանուրի մեջ ԱՎԾ-ն չի ճշտում ստվերում է հաշվառվող աշխատատեղը, թե՝ ոչ։ Ի դեպ ՀՆԱ թիվն էլ իր մեջ ներառնում է ստվերը։
Պիտի խնդրեի, որ վարչապետն ու նախարարը հետայսու ասեին բացառապես այնպիսի թվեր, որոնք արդեն պաշտոնապես հրապարակվել են ԱՎԾ կողմից։ Դա նույնն է, ինչպես որ չի կարելի կանխորոշել դատարանների որոշումները։
Հիմա ըստ էության։ Համաձայն պաշտոնական վիճակագրության՝ 2017-2018թթ. զբաղվածների թվերն են՝ 2017-ի առաջին եռամսյակ՝ 875.9 հազ. մարդ, 2-րդ եռամսյակ՝ 938.8 հազ. մարդ, 3-րդ՝ 903.3 հազ. մարդ, 4-րդ՝ 896.7։ 2018թ. համապատասխանաբար՝ 915.7; 936.6; 930.8 և 870.1 հազ. մարդ (շտապեք ստուգել այս թվերը, քանզի մի քանի ժամում ԱՎԾ-ն կարող է դրանք փոխել)։
Այսպիսով, 2019-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ԺՏ-թյան մեջ զբաղվածների թիվը 2018-ի համեմատ (իսկ ավելի ճիշտ կլինի ասել 2018-ի 4-րդ եռամսյակը 2017-ի 4-րդի նկատմամբ) պակասել է 26600 մարդով (ընդ որում 2018-ի առաջին եռամսյակում 2017-ի համեմատ ավելացել էր 40 հազ. մարդով)։ Միգուցե այդ 50141-ը եղել է 2019-ի հունվարին։ Չ՞է որ Փաշինյանը չի ասում. հունվարի 1-ին, թե՝ 31-ին։
Ասել կուզի 30 օրում զբաղվածների թիվն ավելացել է 50141 + 26600 = 76741 մարդո՞վ։ Ի՞նչ ասեմ, վարչապետն ավելի լավ կիմանա՝ գուցե 30 օրում Հայաստան 77 հազ հնդիկ է եկել ու ափալ թափալ աշխատանքի անցել։
Բայց ԱՎԾ-ն զբաղվածների թվերը հրապարակում է եռամսյակը մեկ։ Ուրեմն... Մի վարիանտ էլ կա. բացվել կամ «հայտնաբերվել» է 50141 աշխատատեղ, բայց փակվել է 76741 աշխատատեղ։
p.s. Կարծում եմ՝ վարչապետի կողմից նման անհիմն թվեր ասելը շփոթմունքի կամ չիմանալու արդյունք է։ Չեմ ուզում հավատալ, որ նա կեղծում է։ Մնացածը թող ինքը քննի, պարզի ու պատժի։ Բայց կա մեկ ուրիշ պարադոքս։ Եթե վարչապետը իրավացի լիներ (բարեբախտաբար, այդպես չէ), ապա աշխատատեղերի աճը (6%) 2018-ին կգերազանցեր մակրոտնտեսական թվերի աճը։ Իսկ դա նշանակում է՝ անարդյունավետ և ժամանակավոր աշխատատեղեր, արտադրողականության անկում, ռեզիդենտ աշխատուժի շարունակական արտագաղթ և այլն։ Փառք աստծո որ այդպես չէ»։

50141 рабочих мест создано, но 76741 рабочих мест закрыто? Грант Багратян
Бывший депутат НС Грант Багратян, обратился к заявлению премьер-министра Никола Пашиняна о том, что за последний 1 год создано 50 тысяч рабочих мест.
Грант Багратян, в частности, написал:
«Недавно в Брюсселе, посредством СМИ и лайва премьер-министр Пашинян заявил, что в январе 2019-го по сравнению с январем 2018-го создано около 50141 рабочих мест. Министр экономики поспешил уточнить – 38-40000 из этого числа – это рабочие места, выявленные из теневой экономики. Пашинян заговорил во второй раз, на этот раз отмечая, что неважно, они созданы или выведены из тени. Важно число.
Сейчас посмотрим, так ли это? Во-первых, и Пашиняна, и министра экономики нужно предупредить, что они нарушают закон. Что значит поручил, чтобы дали разрыв (слова Пашиняна). Вы не имеете права давать поручений по части НСС. Это – независимый орган.
Второе, что значит вывели из тени? Публикация числа занятости – это обязанность, закрепленная за НСС законом. НСС при расчете этого числа пользуется опросами. В целом НСС не отмечает рабочее место зарегистрировано в тени или нет. Кстати, число ВВП также включает в себя теневую сторону.
Я должен бы попросить, чтобы премьер и министр отныне называли исключительно те цифры, которые уже официально опубликованы НСС. Это то же самое, как нельзя предсказывать решения суда.
Теперь по сути. Соглансо официальной статистике, в 2017-2018 гг. число занятых: первый квартал 2017-го – 875,9 тыс. человек, 2-й квартал – 938,8 тыс. человек, 3-е – 903.3 тыс. человек, 4-е – 896.7. В 2018г. соответственно 915.7; 936.6; 930.8 и 870.1 тыс. человек (поспешите проверить эти числа, поскольку  в течение нескольких часов НСС может их изменить).
Таким образом, по положению на 1-е января 2019-го число занятых в народном хозяйстве по сравнению с 2018-м (а точнее сказать 4-й квартал 2018-го по сравнению с 4-м 2017) уменьшилось на 26600 человек (причем в первом квартале 2018-го по сравнению с 2017-м увеличилось на 40 тыс. человек). Может, это 50141 были в январе 2019-го?  Ведь Пашинян не говорит 1-го января или 31-го.
Хочет сказать, что за 30 дней число занятых увеличилось на 50141 + 26600 = 76741 человек? Что сказать? Премьер лучше знает, возможно, за 30 дней в Армению прибыло 77 тыс. индусов и сразу приступили к работе.
Но НСС публикует число занятых поквартально. Значит… Есть и другой вариант: открылись или «обнаружились» 50141 рабочих мест, но закрылись 76741.
p.s. Думаю, что премьер называет столь безосновательные числа в результате ошибки или незнания. Не хочу верить, что он фальсифицирует. Остальное пусть он сам рассмотрит, выяснит и накажет. Но есть и другой парадокс. Если б премьер был прав (к счастью, это не так), то рост рабочих мест (6%) в 2018-м превысил бы рост макроэкономических чисел. А это значит: неэффективные и временные рабочие места, падение производительности, продолжающаяся эмиграция резидентной рабочей силы и др. Слава богу, что это не так».