Շարժական 47 սրճարան հոսանքազրկվել է (տեսանյութ)
Ապրիլի 19-ից հոսանքազրկվել են Երևան քաղաքի  շարժական շուրջ 47 սրճարաններ, ինչի հետևանքով 127 աշխատակից մնացել է գործազուրկ, իսկ սրճարաններում առկա սննդամթերքը փչացել է.
Շրջիկ առևտրի կետերից մեկի սեփականատեր Արեն Մելիքյանն  ասում է, որ  Երեւանի քաղաքապետարանի Առևտրի վարչության կողմից ուղղորդված  նման մոտեցումն արդար չէ։
Ըստ նրա՝ այս գործով պետք է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը զբաղվեր, և եթե սրճարաններում  վտանգավոր լարանցում հայտնաբերվեր, պետք է  դատարանի միջոցով կանխեր ՀԵՑ-ի տվյալ պայմանագիրը, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտին հնարավորություն տար իր սնունդը մեկ այլ վայր տեղափոխեր և այլ խնդիրներով նախապես զբաղվեր։
Այս հարցով սրճարանի սեփականատերերը  հանդիպել են առևտրի վարչության պետ Հովիկ Սաֆարյանի հետ, որը տեղեկացրել է, որ իրենք ուղակիորեն դիմել են ՀԵՑ-ին, որպեսզի անօրինական լարանցումները հեռացվեն, չնշելով թե, սակայն,  կետերի լարանցումներն են անօրինական։
Նրա համոզմամբ այս ամենը կոնկրետ թիրախավորված է եղել և ուղղորդված է  շրջիկ առևտրի կետերի դեմ, քանի որ եթե անօրինական լարանցումների մասին է խոսքը, պետք է ապամոնտաժվեն բոլոր սրճարանները։
«Սա մեկ ենթատեքստ ունի. ուղղակիորեն փակուղի տանել, բոլոր շրջիկ առևտրով զբաղվող տնտեսվարողներին», ասաց Մելիքյանը,
Նրա խոսքով հեղափության առաջին օրերին, մարդկանց հորդորում էին  ներդրումներ անել, զարգացնել փոքր բիզնեսը, սակայն արդյունքում որևէ քայլ այդ ուղղությամբ չեն կատարում։

47 мобильных кафе обесточены (видео)
С 19-го апреля обесточены около 47 мобильных кафе в Ереване, вследствие чего 127 сотрудников остались без работы, а продукты в кафе испортились.
Собственник одного из мобильных пунктов торговли Арен Меликян говорит, что подобный подход Управления торговли мэрии Еревана несправедлив.
По его словам, этим делом должно было заниматься Министерство чрезвычайных ситуаций, и если в кафе обнаружились бы опасные подключения проводов, нужно было через суд приостановить данный договор ЭСА, а хозяйствующему субьекту дать возможность переместить свою пищу в другое место, и заниматься этими проблемами заранее.
По этому вопросу собственники кафе встретились с начальном торгового управления Овиком Сафаряном, который сообщил, что они просто обратились в ЭСА, чтобы удалить незаконные проводки, не отмечая, однако, что проводки пунктов являются незаконными.
По его убеждению, все это было целенаправлено против мобильных пунктов торговли,  поскольку если речь идет о назаконной проводке, нужно демонтировать все кафе.
«У этого есть один подтекст, просто завести в тупик, всех хозяйствующих субьектов, занимающихся мобильной торговлей», сказал Меликян.
По его словам, в первые дни революции людей призывали делать ивнестиции, развивать малый бизнес, однако в результате в этом направлении не делается никаких шагов.