«Փորձ է արվում  հանրությանը շփոթության մեջ գցել եւ ասել, որ հարկային բեռը շահութահարկի մասով նվազում է» (տեսանյութ)
Untitled-22
Մինչեւ 2018 թվականը շահութահարկի գծով բեռը եղել է 20 տոկոս, այժմ, երբ շահաբաժինները հայտարարվեն եւ դառնան բաշխման ենթակա, այս դեպքում կունենանք 20 տոկոս շահութահարկի գծով բեռ  եւ 5 տոկոս շահաբաժնի հարկ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը: «Փորձ է արվում  հանրությանը շփոթության մեջ գցել եւ ասել, որ հարկային բեռը շահութահարկի մասով նվազում է դառնալով 18 տոկոս, այն ինչ ընդհանուր դառնում է 23 տոկոս »: Նշենք, որ նախորդ տարվա վերջին Ֆինանսների նախարարությունը հանրությանը ներկայացեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու  նախագիծը։ Առաջարկվող փոփոխություններով, որոնք դեռևս պետք է քննարկվեն Ազգային ժողովում, նախատեսվում է եկամտային հարկի համահարթեցում, մի քանի ապրանքատեսակների ակցիզային հարկի բարձրացում, շահութահարկի նվազեցում, խաղային ոլորտի հարկերի բարձրացում և այլն։ Նաիրի Սարգսյանը դեմ է այսպիսի փոփոխությունների, ըստ նրա, պետք է շահութահարկի շատ ավելի բարենպաստ պայմաններ առաջարկել եւ կիրառել ցածր հարկադրույքներ: «Քանի որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասի տնտեսությունը Երեւանում է կենտրոնացված, ապա կարելի է շահութահարկի դրույքաչափը նույնը թողնել Երեւանի եւ հարակից շրջանների համար, իսկ մարզերում այդ բեռը թեթեւացնել, հասցնելով՝ 5-10 տոկոսի: Այս դեպքում կունենանք տարածքային համաչափ զարգացում»:

«Делается попытка ввести общественность в заблуждение и сказать, что налоговое бремя по части налога на прибыль уменьшается» (видео)
Untitled-22
До 2018 года бремя по части налога на прибыль было 20%, сейчас, когда дивиденды будут объявлены и будут подлежать распределению, в этом случае будем иметь бремя по части 20% налога на прибыль и 5% налог на дивиденд, сегодня на встрече с журналистами сказал председатель палаты аудиторов Наири Саргсян. “Делается попытка ввести общественность в заблуждение и сказать, что налоговое бремя по части налога на прибыль уменьшается, став 18%, тогда как оно становится 23%”. Отметим, что в конце прошлого года Министерство финансов представило общественности проект поправок в Налоговый кодекс. Согласно предлагаемым поправкам, которые еще должны обсуждаться в Национальном собрании, предусматривается уравнивание подоходного налога, повышение акцизного налога на несколько видов товаров, снижение налога на прибыль, повышение налогов в игровой сфере и др. Наири Саргсян против подобных поправок, по его словам, нужно предложить гораздо более благоприятные условия налога на прибыль и применять низкие ставки. “Поскольку хозяйство большей части населения Армении сконцентрировано в Ереване, можно оставить ставку налога на прибыль неизменной для Еревана и сопредельных районов, а в регионах снизить это бремя, доведя до 5-10%. В этом случае будем иметь равномерное региональное развитие”.