Իրացման ցանցում կարող է հայտնվել թերի մակնշմամբ ձու
Բագրատաշենի սահմանային հսկիչ կետով ս/թ հոկտեմբերի 29-ին Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծվել սննդային ձվի թերի մակնշված խմբաքանակ (բացակայել է հայերեն մակնշումը)՝ 18.800կգ (302.400 հատ), ինչը ՀՀ կառավարության «Ձվի և ձվամթերքի տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» որոշմամբ հաստատված ձվերի և ձվամթերքի փաթեթավորմանն ու մակնշմանը ներկայացվող պահանջների խախտում է (ներմուծող՝ «Սագաս» ՍՊԸ): Սահմանային վերահսկողության շրջանակներում բեռը կապարակնքվել է և բեռի տիրոջը տեղեկացվել է հայերեն մակնշումն ապահովելու անհրաժեշտության մասին:
Ըստ «Սագաս» ՍՊ ընկերության ղեկավարության արդեն հոկտեմբերի 31-ին տված հայտարարության՝ ձվի արկղերի և տուփերի համար նախատեսված հայերեն մակնշումն ապահովվել է (հայերեն մակնշման օրինակը տրամադրվել է): Բանավոր տեղեկացվել է նաև, որ ամբողջ խմբաքանակն արդեն իրացվել է և պահեստում առկա չէ: ՍԱՏՄ տեսուչները, ձեռնարկված վերահսկողական միջոցառումների շրջանակում, հնարավորություն չեն ունեցել հավաստիանալու, որ հայերեն մակնշումը արկղերի և տուփերի վրա առկա է: Իսկ թե ո՞ր կազմակերպությունները կամ ովքե՞ր են 1,5-2 օրվա ընթացքում գնել գրեթե 20 տոննա ձվի խմբաքանակը, ներմուծող ընկերության ղեկավարությունը հրաժարվել է տեղեկացնել:
Այսպիսով, հնարավոր է, որ սննդային ձվի սույն խմբաքանակը հայտնվի իրացման ցանցում առանց հայերեն մակնշման, ուստի քաղաքացիներին կոչ ենք անում նկարում նշված ապրանքանիշով ձու հայտնաբերելու դեպքում պահանջել և հավաստիանալ, որ դրա հայերեն մակնշումն առկա է: Հայերեն մակնշումը ներկայացնելուց հրաժարվելու կամ դրա բացակայության դեպքում հորդորում ենք տեղեկացնել ՀՀ ԿԵ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ զանգահարելով «Թեժ գծին» (010) 206040 և (012) 906090 հեռախոսահամարներով:
ՀՀ ԿԵ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետ համագործակցությամբ, ձեռնարկել է համապատասխան միջոցառումներ ներմուծված ձվի խմբաքանակը հայտնաբերելու ուղղությամբ: Արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:
ՍԱՏՄ Բագրատաշենի սահմանային հսկիչ կետի տեսուչի նկատմամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն՝ պարզելու համար վերջինիս կողմից սահմանային պետական վերահսկողության իրականացման ժամանակ կատարած գործողությունների օրինաչափությունը:

В сети реализации могут появиться яйца с неполной маркировкой
Через Баграташенский пограничный контрольный пункт 29-го октября с/г из Российской Федерации в Республику Армения была импортировать партия пищевого яйца с неполной маркировкой (отсутствовала маркировка на армянском языке) – 18.800 кг (302.400 штук), что является нарушением требований, предьявляемых к упаковке и маркировке яиц и яичной продукции, утвержденных постановлением Правительства РА «Об утверждении технического регламента яиц и яичной продукции» (импортер – ООО «Сагас»). В рамках пограничного контроля груз был запечатан и хозяин груза был проинформирован о необходимости обеспечения маркировки на армянском языке.
Согласно заявлению руководства ООО «Сагас» от 31-го октября, маркировка на армянском языке на ящиках и коробках с яйцами обеспечена (пример маркировки на армянском языке предоставлен). Было также устно сообщено, что вся партия уже реализована, и на складе не осталось. Инспекторы ГСПБ, в рамках предпринятых контрольных мероприятий, не получили возможности удостовериться, что армянская маркировка присутствует на ящиках и коробках. А какие организации или кто за 1,5-2 дня купили около 20 тонн яиц, руководство импортирующей компании сообщить отказалось.
Таким образом, возможно, что данная партия пищевого яйца появится в сети реализации без армянской маркировки, следовательно, призываем граждан в случае обнаружения яиц изображенной на фотографии товарной марки потребовать и удостовериться, что его армянская маркировка имеется. В случае отказа предьявить маркировку на армянском языке или ее отсутствия призываем проинформировать Инспекционный орган продовольственной безопасности ПП РА, позвонив в «Горячую линию» по номерам (010) 206040 и (012) 906090.
Инспекционный орган продовольственной безопасности ПП РА, при сотрудничестве с Комитетом государственных доходов РА, предпринял соответствующие меры в направлении выявления партии импортированного яйца. О результатах сообщим дополнительно.
По отношению к инспектору Баграташенского пограничного контрольного пункта назначено служебное расследование для выяснения закономерности действий последнего при осуществлении последним государственного контроля.