Բակո Սահակյանը հանդիպել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 30-ին Երեւան քաղաքում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը մնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից՝ ընդգծելով բանակցային լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ:
Բակո Սահակյանը կարեւորել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու ներդրումը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանը եւ դրական ազդեցություն կունենա բանակցային գործընթացի հետագա ընթացքի վրա:
Հանդիպմանը մասնակցում էին արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян встретился с Франком- Вальтером Штайнмайером
30 июня в городе Ереван Президент Республики Арцах Бако Саакян встретился с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Германии Франком- Вальтером Штайнмайером.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся урегулирования азербайджано - карабахского конфликта и региональных процессов.
Президент Саакян отметил, что официальный Степанакерт остается сторонником мирного урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, подчеркнув необходимость восстановления полноценного формата переговоров при полноправном участии Арцаха.
Бако Саакян также отметил важность разработки и внедрения механизмов расследования нарушений режима прекращения огня в зоне азербайджано - карабахского конфликта, что, по его словам, будет способствовать сохранению мира и стабильности в регионе, окажет положительное влияние на будущий ход переговорного процесса.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик, другие должностные лица.