2016-ին կառավարությունը $62 մլն դրամաշնորհ կստանա
2016 թվականին Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է ստանալ մոտ 61.7 միլիոն դոլարի (կամ 30.2 միլիարդ դրամի) բյուջետային դրամաշնորհ, որից մոտ 48 միլիոն դոլարը ԵՄ-ից, նրա անդամ պետություններից կամ եվրոպական կազմակերպություններից, 8 միլիոն դոլարը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, իսկ 5.4 միլիոն դոլարը՝ Համաշխարհային բանկից։ Այս թվերի մեջ չի մտնում գործադիր մարմիններին հատկացվող գույքը, ինչպես նաև կառավարությանը ենթակա ՊՈԱԿ-ներին շնորհվող դրամաշնորհները: Դա, մասնավորապես, երևում է 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծից։ Ընդ որում՝ այս տարվա և 2014-ի համեմատ աճել է պաշտոնական դրամաշնորհների և՛ բացարձակ ծավալը, և՛ դրանց կշիռը բյուջեի ընդհանուր եկամուտներում : Ավելին, պաշտոնական դրամաշնորհների ծավալը ավելանում է նաև ՀՆԱ-ի նկատմամբ։ Եթե անցած տարի դրամաշնորհները կազմել են ՀՆԱ-ի 0.3%-ը, ապա այս տարի կկազմեն 0.5%-ը, իսկ եկող տարի՝ 0.6%-ը։ Այժմ մանրամասնենք, թե կոնկրետ ինչ դրամաշնորհային ծրագրերի մասին է խոսքը գնում 2016-ի համար՝
1. 1. Եվրոպական հարևանության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրով նախատեսված ընդհանուր բնույթի բյուջետային օժանդակություն պաշտոնական դրամաշնորհային (չկապակցված դրամաշնորհներ) ծրագրերից` 24.0 մլն եվրո (26.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար) կամ0 մլրդ դրամ: … Այսիքն այս դրամաշնորհը ուղղակի բյուջետային աջակցություն է Եվրոպական Միությունից Հայաստանին:
2. 2. Նպատակային (կապակցված) օժանդակություն դրամաշնորհային ծրագրերից` 35.6 մլն ԱՄՆ դոլար, կամ2 մլրդ դրամ, որից`
• Եվրամիության աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում` 9.1 մլն ԱՄՆ դոլար, կամ4 մլրդ դրամ:
• ՌԴ աջակցությամբ իրականացվող Հայկական ԱԷԿ-ի N2 էներգաբլոկի շահագործման նախածային ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում` 8.0 մլն ԱՄՆ դոլար կամ9 մլրդ դրամ… Հարկ է նկատել, որ այս դրամաշնորհը Հայաստանին տրվել է այն պայմանով, որ hայկական ատոմակայանի վերանորոգման 300 միլիոն դոլարանոց պատվերը տրվելու է ռուսական «Ռոսատոմ»-ին:
• Գերմանիայի զարգացման վարկերի բանկի աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում` 7.4 մլն ԱՄՆ դոլար կամ6 մլրդ դրամ:
• Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում` 5.4 մլն ԱՄՆ դոլար կամ6 մլրդ դրամ,
• Եվրոպական ներդրումային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի ծրագրի (3-րդ տրանշ) շրջանակներում` 2.6 մլն ԱՄՆ դոլար կամ2 մլրդ դրամ:
• Դանիայի թագավորության աջակցությամբ իրականացվող գյուղական կարողությունների ստեղծում դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում` 1.9 մլն ԱՄՆ դոլար կամ9 մլրդ դրամ:

В 2016 году правительство получит гранты на $62 млн. долларов
В 2016 году Правительство Армении планирует получить бюджетный грант на сумму 61.7 млн. долларов США (или 30.2 млрд. драмов), из которых примерно 48 млн. долларов США будут предоставлены ЕС, его государствами-членами или европейскими организациями, 8 млн. долларов США – Российской Федерацией, а 5.4 млн. долларов США – Всемирным банком. В эти цифры не входит получаемое исполнительными органами имущество, а также гранты, получаемые подчиняющимися правительству государственными некоммерческими организациями. Это, в частности, отражено в проекте государственного бюджета на 2016 год. Притом, по сравнению с текущим и 2014-ым годами вырс как абсолютный объем официальных грантов, так и их удельный вес в общей доходной части бюджета. Более того, объем официальных грантов увеличивается и по отношению к ВВП. Если в прошлом году гранты составили 0.3% ВВП, то в текущем году составляют 0.5%, а в будущем году – 0.6%. Более подробно остановимся на том, о каких конкретно грантовых программах на 2016 год идет речь: 1. Предусмотренные программой действия РА-ЕС в рамках программы Европейского соседства официальные грантовые программы бюджетной поддержки общего характера – 24.0 млн. евро (26.1 млн. долларов США) или 13.0 млрд. драмов. Этот грант просто является прямым бюджетным вливанием от Европейского Союза. 2. Грантовые программы целевой (аффилированной) поддержки 35.6 млн. долларов США или 17.2 млрд. драмов, из которых:
- В рамках грантовой программы, осуществляемой при поддержке Евросоюза - 9.1 млн. долларов США или 4.4 млрд драмов;
- В рамках грантовой программы по продлеванию сроков эксплуатации энергоблока N2 Армянской АЭС, осуществляемой при поддержке РФ – 8.0 млн. долларов США или 3.9 млрд. драмов. Следует заметить, что этот грант выделен Армении при условии, что заказ ремонта Армянской АЭС стоимостью 300 млн. долларов США будет размещен в российском «Росатоме».
- В рамках грантовой программы, осуществляемой при поддержке Германского банка кредитов развития - 7.4 млн. долларов США или 3.6 млрд. драмов.
- В рамках грантовых программ, осуществляемых при поддержке Всемирного банка - 5.4 млн. долларов США или 2.6 млрд. драмов.
- В рамках программы транспортного коридора Север-Юг (3-й транш), осуществляемой при поддержке Европейского инвестиционного банка - 2.6 млн. долларов США или 1.6 млрд. драмов.
- В рамках грантовой программы по созданию сельских навыков, осуществляемой при поддержке Королевства Дания - 1.9 млн. долларов США или 0.9 млрд. драмов.