imID-ն թողարկեց «MobileID eSIM» լուծումը
Հայաստանում թվային ինքնության և վստահության ծառայություններ մատուցող imID ընկերությունը, համագործակցելով Հայաստանի հեռահաղորդակցական երեք խոշոր օպերատորների հետ, հայտարարում է «MobileID eSIM» ծառայության գործարկման մասին։ Այս քայլը նոր մակարդակի է բարձրացնում թվային ինքնության անվտանգ և հարմարավետ լուծումները՝ դարձնելով դրանք ավելի հասանելի և ճկուն:
Այսուհետ Team Telecom Armenia, Ucom և Viva ընկերությունների բաժանորդները կարող են ակտիվացնել և օգտագործել imID-ի «MobileID eSIM» ծառայությունն eSIM համատեղելիությամբ սարքերում՝ առանց ֆիզիկական SIM քարտի անհրաժեշտության: Օգտատերերը «MobileID eSIM»-ով կարող են անվտանգ և հեշտությամբ գրանցվել, մուտք գործել, իրականացնել գործարքներ և ստորագրել փաստաթղթեր բանկային, պետական և ոչ պետական կայքերում և հավելվածներում։
imID-ի գլխավոր տնօրեն Կարեն Մկոյանն ընդգծեց նախաձեռնության կարևորությունը. ««Mobile ID»-ի գործարկումը eSIM օգտագործողների համար բնական շարունակությունն է մեր տեսլականի՝ կառուցելու ներառական և ժամանակակից թվային էկոհամակարգ։ Այս թարմացմամբ մենք ևս մեկ քայլ ենք անում դեպի նորարարություն, հասանելիություն և ապագայի թվային ենթակառուցվածքների ձևավորում Հայաստանում»։
Ծառայությունը պահպանում է նույն բարձր մակարդակի անվտանգություն և իրավական ուժ, ինչ SIM քարտի վրա հիմնված տարբերակները։ Նույնականացման և էլեկտրոնային ստորագրման բոլոր գործընթացները պաշտպանված են միջազգային ստանդարտներին համապատասխան կրիպտոգրաֆիկ տեխնոլոգիաներով։
imID-ի մասին
imID-ն Հայաստանի ազգային թվային ինքնության և վստահության ծառայությունների մատակարար է, որը տրամադրում է Identification-as-a-Service (IDaaS), Authentication-as-a-Service (AuthaaS) և Signature-as-a-Service (SignaaS) լուծումներ։ imID-ն ձևավորում է թվային վստահության նոր ստանդարտ և նպատակ ունի աջակցել անհատների, բիզնեսների և պետական կառույցների լիարժեք մասնակցությանն ու ներառմանը թվային աշխարհում՝ Հայաստանում և դրա սահմաններից դուրս։ Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.imid.am։

imID запускает “MobileID eSIM” услугу в Армении
Компания imID, поставщик услуг цифровой идентификации и доверия в Армении, совместно с тремя крупнейшими телекоммуникационными операторами страны объявляет о запуске услуги “MobileID eSIM”. Этот шаг выводит безопасные и удобные решения цифровой идентификации на новый уровень, делая их более доступными и гибкими для пользователей.
Теперь абоненты компаний Team Telecom Armenia, Ucom, Viva могут активировать и использовать услугу “MobileID eSIM” от imID на устройстве без необходимости использования физической SIM-карты. С MobileID eSIM пользователи могут безопасно и легко регистрироваться, входить в систему, совершать транзакции и подписывать документы на банковских, государственных и негосударственных сайтах и в приложениях.
Карен Мкоян, генеральный директор компании imID, подчеркнул важность этой инициативы:
“Запуск Mobile ID для пользователей eSIM — это естественное продолжение нашего видения по созданию инклюзивной и современной цифровой экосистемы. С этим обновлением мы делаем еще один шаг к инновациям, доступности и формированию цифровой инфраструктуры будущего в Армении”.
Сервис сохраняет тот же высокий уровень безопасности и юридической силы, что и версии на базе SIM-карт. Все процессы аутентификации и электронной подписи защищены криптографическими технологиями в соответствии с международными стандартами
Про imID
imID — надёжный поставщик услуг цифровой идентификации и доверия в Армении, предлагающий решения «Идентификация как услуга» (IDaaS), «Аутентификация как услуга» (AuthaaS) и «Подпись как услуга» (SignaaS). Компания устанавливает новый стандарт цифрового доверия, позволяя частным лицам, компаниям и государственным учреждениям полноценно участвовать в цифровом мире — как в Армении, так и за её пределами.