Ամերիաբանկը Եվրոպական ներդրումային բանկից ներգրավել է 105 մլն եվրոյի վարկ՝ ֆինանսավորելու Հայաստանի ՓՄՁ-ները
Ամերիաբանկը 105 մլն եվրոյի ֆինանսավորում է ներգրավել Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) հետ գործընկերության շրջանակում, որը ԵՆԲ   համաշխարհային ստորաբաժանման (ԵՆԲ Գլոբալ)  կողմից Հարավային Կովկասի որևէ բանկի մեկ գործարքի շրջանակում երբևէ տրված ամենախոշոր վարկն է: Այս ֆինանսավորումն  ընդգծում է Ամերիաբանկի և ԵՆԲ-ի համատեղ հանձնառությունը՝ մասնավոր հատվածի աճի միջոցով խթանելու տնտեսական զարգացումը և նպաստելու Հայաստանի անցմանը կանաչ տնտեսությանը:
Այս գործարքով Ամերիաբանկը մատչելի և հասանելի վարկեր կառաջարկի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին ու միջին կապիտալ ունեցող ընկերություններին` նրանց հնարավորություն ընձեռելով ներդրումներ կատարելու բիզնեսի աճի, մրցունակության բարձրացման և կայուն նախաձեռնությունների ուղղությամբ:
ԵՆԲ-ի գնահատականների համաձայն՝ այս նախաձեռնության շրջանակում աջակցություն կտրամադրվի շուրջ 400 ՄՓՄՁ-ի և կապահովվի ավելի քան 15,000 աշխատատեղ՝ որը համահունչ է հայկական բիզնեսի հնարավորություններն ընդլայնելու ու տնտեսությունն ամրապնդելու Ամերիաբանկի հանձնառությանը:
Ամերիաբանկի Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը նշեց. «Ուրախ ենք Եվրոպական ներդրումային բանկի (EIB Global) հետ համագործակցության համար, որով վերահաստատում ենք Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելու մեր հանձնառությունը: Այս համագործակցությունը տեղական բիզնեսներին կընձեռի մատչելի ֆինանսավորում ստանալու հնարավորություն, ինչը թույլ կտա բացահայտելու իրենց ողջ ներուժը և զգալիորեն նպաստելու Հայաստանի տնտեսական աճին: Որպես Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատու բանկը, որն ունի նշանակալի պորտֆել կանաչ և կայուն ֆինանսավորման ոլորտում, ուզում ենք վստահություն հայտնել, որ մենք կարող ենք Հայաստանի համար ավելի կայուն և ներառական տնտեսական ապագա կերտել»:
Ֆինանսավորման մի մասը տրամադրվելու է ՀՀ դրամով՝ ՄՓՄՁ-ներին արժութային ռիսկերից պաշտպանելու համար։ Եվրամիությունը (ԵՄ) սատարում է գործարքը` տրամադրելով դրամաշնորհային ֆինանսավորում, ինչը հնարավորություն է տալիս վարկի համար մատչելի տոկոսադրույք սահմանել։ Նախաձեռնությունը համահունչ է ԵՄ-ի՝ ՄՓՄՁ-ներին աջակցելու նպատակի իրագործմանը՝  կայուն, նորարար և մրցունակ տնտեսություն ստեղծելու համար, ինչը Հայաստանում Արևելյան գործընկերության տնտեսական և ներդրումային ծրագրի հինգ հիմնասյուներից մեկն է:
«Մենք ուրախ ենք Ամերիաբանկի հետ գործակցելու առնչությամբ՝ Հայաստանի մասնավոր հատվածը ամրապնդելու և կայուն տնտեսական աճը խթանելու համար»,- ասաց Հայաստանում ԵՆԲ գործունեությունը վերահսկող, ԵՆԲ-ի փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան։ «Այս շրջադարձային գործարքը նշանակալի քայլ է մեր հանձնառության իրագործման ուղղությամբ՝ կայուն զարգացումը և տնտեսական կայունությունը խթանելու ՝ Եվրոպական Միության (ԵՄ) և Հայաստանի առաջնահերթություններին համահունչ»։
«Հայաստանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ-ներ) աջակցությամբ մենք ընթանում ենք մեր հանձնառությանը համահունչ՝ օժանդակել հայկական մասնավոր հատվածին և նպաստել ֆինանսավորման հասանելիության ապահովման հրատապ կարիքի լուծմանը, այդ թվում՝ տեղական արժույթով։ Այս աջակցությունը Հայաստանի համար նախատեսված Եվրոպական ներդրումային ծրագրի (EIP) մասն է, որը համապարփակ նախաձեռնություն է՝ ուղղված երկրի տնտեսական աճի, կայուն զարգացման և բարօրության խթանմանը։ Մենք կշարունակենք այս ջանքերը՝ 2024-2027 թվականներին «Դիմադրողականություն և աճ» ծրագրի շրջանակում տրամադրելով ընդհանուր առմամբ 270 միլիոն եվրո։ Դրա մեծ մասը կհատկացվի բիզնեսի զարգացմանը՝ հատկապես տեխնոլոգիական ոլորտին, ստարտափներին և արտահանման նոր հնարավորություններին, ինչը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը», - ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Այս գործարքը հաջորդում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Ամերիաբանկի միջև 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորման մասին համաձայնագրին` ամրապնդելով Բանկի ռազմավարական ջանքերը Հայաստանի կայուն տնտեսական աճին ուղղված միջազգային ֆինանսավորում ներգրավելու ուղղությամբ:
Ամերիաբանկը Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն է՝ 1.3 տրլն ՀՀ դրամ ընդհանուր համախառն վարկային պորտֆելով, ներառյալ՝ 270 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով ՓՄՁ համախառն պորտֆելը՝ համաձայն 2024 թ. տարեվերջյան արդյունքների։
2009 թվականից Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական կառույցներից ներգրավել է շուրջ 1․4 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում՝ ուղղելով այդ միջոցները Հայաստանում կենսական նշանակության տնտեսական ոլորտների զարգացմանը։ Բանկը միջազգային ֆինանսական կառույցների աջակցությամբ ֆինանսավորել է ավելի քան 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում:
Ամերիաբանկը առաջատար ֆինանսական հաստատություն է, ՀՀ տնտեսության նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները կազմում են շուրջ 1.9 տրիլիոն ՀՀ դրամ: Բանկն առաջնորդվում է հաճախորդամետ քաղաքականությամբ՝ թվային ժամանակակից միջավայրում սպասարկման բարձր որակ և բանկային փորձառություն ապահովելու նպատակով։ Ամերիաբանկը որդեգրել է բիզնեսի պատասխանատու վարման քաղաքականությունը` նպաստելով Հայաստանի անցմանը դեպի կայուն ապագա: Մանրամասների համար` ameriabank.am:
«ԵՆԲ Գլոբալ»-ի մասին
Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) Եվրոպական Միության երկարաժամկետ վարկավորում տրամադրող հաստատություն է, որը պատկանում է իր անդամ պետություններին։ Այն ֆինանսավորում է ԵՄ-ի քաղաքականության նպատակներին նպաստող ներդրումները։
«ԵՆԲ Գլոբալ»-ը ԵՆԲ Խմբի մասնագիտացված ճյուղն է, որը նվիրված է միջազգային գործակցությունների և զարգացման ֆինանսավորման ազդեցության մեծացմանը, ինչպես նաև հանդիսանում է Գլոբալ Գեյթվեյի (Global Gateway) առանցքային գործընկերը։ Մինչև 2027 թվականի ավարտը մենք նպատակ ունենք աջակցելու 100 միլիարդ եվրո արժողությամբ ներդրումներին, ինչը հանդիսանում է ԵՄ այս նախաձեռնության ընդհանուր նպատակի մոտ մեկ երրորդը։ «ԵՆԲ Գլոբալ»-ը Team Europe-ի շրջանակներում խթանում է ամուր, նպատակաուղղված գործընկերությունը զարգացման ֆինանսական հաստատությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ։ «ԵՆԲ Գլոբալ»-ը ավելի է մոտեցնում ԵՆԲ Խումբը մարդկանց, ընկերություններին և հաստատություններին՝ ամբողջ աշխարհում գործող մեր գրասենյակների միջոցով։

Америабанк получил кредит на 105 млн евро от «ЕИБ Глобал» для развития малого и среднего бизнеса в Армении
Поддержи А1+!Америабанк получил финансирование в размере 105 миллионов евро в рамках партнерства с Европейским инвестиционным банком («ЕИБ Глобал»), что является крупнейшим прямым кредитом «ЕИБ Глобал» банку на Южном Кавказе. Это знаковое финансирование подчеркивает общую приверженность Америабанка и ЕИБ содействию экономическому развитию посредством роста частного сектора и переходу Армении на зеленую экономику.
Средства в рамках данного финансирования позволят Америабанку предоставлять доступные и недорогие кредиты микро-, малым и средним предприятиям (ММСП) и компаниям со средним капиталом, давая им возможность инвестировать в рост, конкурентоспособность и более «зеленые» инициативы.
По оценкам ЕИБ, эта инициатива принесет пользу около 400 ММСП и обеспечит более 15,000 рабочих мест, став таким образом очередным подтверждением приверженности Америабанка расширять возможности местных предприятий и укреплять экономику Армении.
Финансовый директор Америабанка Оганес Тороян отметил: «Мы рады сотрудничать с Европейским инвестиционным банком и подтвердить свою приверженность поддержке микро-, малых и средних предприятий в Армении. Это сотрудничество обеспечит местным предприятиям доступное финансирование, что в свою очередь позволит им полностью раскрыть свой потенциал и внести значительный вклад в экономический рост Армении. Будучи крупнейшим кредитором в стране с солидным портфелем в области финансирования зеленой экономики и устойчивого развития, мы уверены, что сможем содействовать более устойчивому и инклюзивному экономическому будущему Армении».
Часть финансирования будет предоставлена в армянских драмах, чтобы защитить ММСП от валютных рисков. Европейский Союз (ЕС) поддерживает сделку грантовым финансированием, что обеспечивает доступную процентную ставку по кредиту. Данная инициатива способствует достижению цели ЕС по поддержке ММСП для создания устойчивой, инновационной и конкурентоспособной экономики, что является одним из пяти направлений для Армении в рамках экономического и инвестиционного плана Восточного партнерства.
«Мы рады сотрудничать с Америабанком для укрепления частного сектора Армении и содействия устойчивому экономическому росту», – отметила Тереза Червиньска, вице-президент ЕИБ, курирующая операции ЕИБ в Армении. – «Эта операция является важной вехой, представляющей собой значительный шаг вперед на пути реализации нашего обязательства по содействию устойчивому развитию и экономической устойчивости в соответствии с приоритетами Европейского союза и Армении».
«Оказывая поддержку армянским ММСП, мы выполняем свое обязательство по дальнейшей поддержке армянского частного сектора и удовлетворению насущной потребности в доступе к финансированию, в том числе в национальной валюте. Эта поддержка является частью Европейского инвестиционного плана (EIP) для Армении, который представляет собой комплексную инициативу, направленную на стимулирование экономического роста, устойчивого развития и процветания в стране. Мы продолжим развивать эти усилия, предоставив в общей сложности 270 миллионов евро в рамках Плана по устойчивости и росту в период с 2024 по 2027гг. Значительная часть этой суммы будет направлена на развитие бизнеса, в частности технологии, стартапы и создание новых экспортных возможностей, что будет способствовать диверсификации экономики Армении», - отметил глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Эта сделка последовала за недавним соглашением между Америабанком и Международной финансовой корпорацией (IFC) о финансировании в размере 200 миллионов долларов США, укрепляя стратегические усилия банка по привлечению международного финансирования, направленного на устойчивый экономический рост Армении.
Банк является крупнейшим кредитором экономики Армении с общим кредитным портфелем в размере 1.3 трлн драмов, включая портфель кредитов МСБ в размере 270 млрд драмов, по данным на конец 2024 г.
На сегодняшний день Америабанк привлек около 1.4 миллиарда долларов США от различных международных финансовых институтов, направив эти средства на развитие важных отраслей экономики Армении. С 2009 г. банк при поддержке международных финансовых институтов и социальных инвесторов профинансировал проекты в области энергоэффективности и возобновляемой энергетики на сумму более 250 миллионов долларов США.
Америабанк является ведущим финансовым учреждением Армении с объемом активов около 1.9 триллиона драмов РА и играет важную роль в экономике страны. Банк придерживается клиентоориентированной политики для обеспечения высокого качества обслуживания и удовлетворенности банковским опытом в современной цифровой среде. Америабанк привержен принципу ответственного ведения бизнеса и способствует переходу Армении к экологически устойчивому будущему. Для получения дополнительной информации посетите www.ameriabank.am
О «ЕИБ Глобал»
Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) – это долгосрочное кредитное учреждение Европейского союза, принадлежащее его государствам-членам. Он финансирует инвестиции, способствующие достижению целей политики ЕС.
«ЕИБ Глобал» – специализированное подразделение группы ЕИБ, занимающееся повышением эффективности международных партнерств и финансирования развития, и являющееся ключевым партнером Global Gateway. Наша цель – к концу 2027 г. поддержать инвестиции на сумму 100 млрд евро, что составляет около трети от общей цели этой инициативы ЕС. В рамках Team Europe «ЕИБ Глобал» способствует развитию прочных, целенаправленных партнерских отношений с другими финансовыми институтами развития и гражданским обществом. «ЕИБ Глобал» приближает Группу ЕИБ к людям, компаниям и учреждениям через офисы по всему миру.