ՀՀ ԱԱԾ ն բացահայտել է առանձնապես 10 կգ թմրամիջոցի ՀՀ տարածք տեղափոխելու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետության տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք։
Ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ երեք քաղաքացիներ ԻԻՀ քաղաքացու հետ, նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի հունվարի 10-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով իրացնելու նպատակով ՀՀ են պատրաստվում ներկրել առանձնապես խոշոր չափերի տարատեսակ թմրամիջոցների խմբաքանակ։
Մասնավորապես՝ սույն թվականի հունվարի 10-ին Մեղրի համայնքի հարակից տարածքում հանցավոր խմբի անդամները նախապես ընտրված թաքստոցից վերցրել են դեռևս ինքնությունը չպարզված անձի կողմից հայ-իրանական պետական սահմանով մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ ներկրված առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցի խմբաքանակը, որը պատրաստվում էին տեղափոխել Երևան:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցավոր խմբի գործունեությունը կասեցվել է, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության դեպքով ՀՀ քաղաքացիներ Ռ․Ս-ն, Ա․Ա-ն և Կ․Ս-ն ձերբակալվել են և իրենց ավտոմեքենաներով հանդերձ տեղափոխվել են Ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության վարչական տարածք:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված՝ համապատասխան փաստը հաստատող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության կողմից նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված խուզարկության արդյունքում ավտոմեքենաներից մեկում հայտնաբերվել է 10 կգ թմրամիջոց, որից 8 կգ «Մարիխուանա» և 2 կգ «Մետամֆետամին» տեսակի։
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ Ռ․Ս-ի, Ա․Ա-ի և Կ․Ս-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ РА выявила еще один случай перевозки 10 кг наркотиков на территорию РА (видео)
Поддержи А1+!Раскрыт и предотвращен случай перевозки контрабандным путем наркотиков в особо крупных размерах на территорию Республики Армения из Исламской Республики Иран.
Об этом сообщает Служба национальной безопасности Республики Армения, отмечая, что в результате мероприятий, предпринятых сотрудниками Сюникского областного управления СНБ, выяснилось, что трое граждан Армении по предварительному сговору с гражданином ИРИ, дополняя действия друг друга, 10 января этого года с целью реализации собираются ввезти из Ирана в Армению партию различных наркотических средств в особо крупных размерах.
“В частности, 10 января текущего года на территории, прилегающей к общине Мегри, члены преступной группы изъяли из заранее выбранного тайника особо крупную партию наркотиков, ввезенных в Армению через армяно-иранскую государственную границу неустановленным лицом, которые они готовились переправить в Ереван.
Деятельность преступной группы была пресечена, при наличии прямого и обоснованного подозрения в совершении преступления граждане Республики Армения Р.С., А.А. и К.С. были задержаны и вместе со своими автомобилями препровождены на административную территорию Сюникского областного управления Службы национальной безопасности.
В результате обыска, проведенного в рамках уголовного производства, инициированного Сюникским областным следственным управлением Следственного комитета РА на основании сообщения о предполагаемом преступлении, представленного Службой национальной безопасности РА, и прилагаемых материалов, подтверждающих соответствующий факт, в одном из автомобилей было обнаружено 10 кг наркотических средств, из которых 8 кг “марихуаны” и 2 кг “метамфетамина”.
В суд были поданы ходатайства об избрании в отношении Р.С., А.А. и К.С. меры пресечения в виде заключения под стражу, которые были удовлетворены.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается в Управлении Следственного комитета Республики Армения по расследованию преступлений трафикинга, половой неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков.
Уведомление: обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана приговором суда, вступившим в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.