Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարարի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին Հաագա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ  օրակարգի ընդլայնմանը միտված քայլերը՝ ընդգծելով մի կողմից՝ վերջին տարիներին ձևավորված համագործակցության ամուր հիմքերը և մյուս կողմից՝ գործընկերությունը համատեղ ջանքերով առավել խորացնելու պատրաստակամությունը։ Դիտարկվել են համագործակցության հետագա զարգացման ներուժ ունեցող հիմնական ոլորտները։
Արարատ Միրզոյանը և Կասպար Վելդկամպը հանգամանալից քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում առկա հեռանկարները։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Նիդերլանդները ՀՀ համար հանդիսանում է կարևոր գործընկեր ԵՄ հետ փոխգործակցության հետագա առաջմղման հարցում՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում ՀՀ կողմից հստակ արտահայտված քաղաքական կամքը։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ցանցի զարգացման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։

Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился в Гааге с министром внешней торговли и развития Нидерландов Ренетт Клевер.
МИД РА сообщает, что собеседники обсудили возможности развития сотрудничества в отраслевых направлениях параллельно активному политическому диалогу между Арменией и Нидерландами. Среди сфер, представляющих взаимный интерес, были выделены управление водными ресурсами, здравоохранение, развитие экономического сотрудничества посредством привлечения инвестиций.
Арарат Мирзоян отметил, что Армения высоко ценит содействие Нидерландов реформам в сферах демократии, верховенства закона и защиты прав человека в Армении, что нашло отражение и в документе, определяющем приоритеты коалиционного правительства Нидерландов. Он подчеркнул важность непрерывности сотрудничества в этом направлении.
Стороны обсудили и перспективы дальнейшего углубления партнерства РА-ЕС. В этом контексте Арарат Мирзоян и Ренетт Клевер обменялись идеями о проектах, направленных на обеспечение региональных связей. Представляя видение РА по установлению стабильного мира на Южном Кавказе, министр иностранных дел РА коснулся программы “Перекресток мира”, разработанной правительством РА.
Министр иностранных дел РА также представил шаги, предпринимаемые правительством РА для удовлетворения нужд насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха.