469048589_979492084210059_6571060761095671519_n
Պատասխան. Անվտանգ տարհանման հնարավորությունն այս պահին բացակայում է։ ԱԳ նախարարությունն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին, հնարավորության պարագայում կդիտարկվեն բոլոր տարբերակները։
Այս ընթացքում դեսպանությունը պատասխանում է ՀՀ քաղաքացիների բոլոր զանգերին, հետաքրքրող՝ այդ թվում՝ փաստաթղթային ապահովման, նոր անձնագրերի տրամադրման վերաբերյալ հարցերին:
Մշտական կապ է պահպանվում Սիրիայի պատկան մարմինների և համայնքային կառույցների հետ։
Հարց. Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը շարունակու՞մ է գործունեությունը։
Պատասխան. Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն իր աշխատանքը շարունակում է Դամասկոսից։ՀԻնչպես տեղեկացվել է նախորդ շաբաթ, դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ գլխավոր հյուպատոսը, Սիրիայի ԱԳՆ-ից նոյեմբերի 26-ին լիազորագրերը ստանալու նպատակով մեկնելով Դամասկոս, հաջորդիվ չի կարողացել վերադառնալ Հալեպ։
Գլխավոր հյուպատոսը և Դամասկոսում դեսպանության հյուպատոսական բաժինը շարունակում են աշխատանքներն արտակարգ ռեժիմով։
📢ՀՀ քաղաքացիները կարող են կապ հաստատել Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության հետ` զանգահարելով թեժ գծի նշված հեռախոսահամարին՝ +963960003622 (բջջային):
Հարց. Տուժածների մեջ ՀՀ քաղաքացիներ կա՞ն:
Պատասխան. Նոյեմբերի 30-ին Հալեպից դուրս գալու փորձի ժամանակ զոհված Երվանդ Արսլանյանի՝ ՀՀ քաղաքացիությունը հաստատող տվյալներ այս պահին չկան։

Поддержи А1+!Посольство Армении в Сирии представило разъяснения относительно часто задаваемых в последние дни вопросов, касающихся ситуации в Сирии.
Вопрос: Есть ли возможности для эвакуации граждан РА и армян по национальности?
Ответ: В настоящее время возможности безопасной эвакуации отсутствуют. В МИД внимательно следят за развитием событий, по возможности будут рассмотрены все варианты.
В течение этого времени посольство отвечает на все звонки граждан РА, на интересующие их вопросы, в том числе об обеспечении документами, выдаче новых паспортов.
Поддерживается постоянный контакт с соответствующими органами Сирии и структурами общины.
Вопрос: Продолжает ли работать Генеральное консульство РА в Алеппо?
Ответ: Генеральный консул РА в Алеппо продолжает свою работу из Дамаска. Как сообщалось на прошлой неделе, это связано с тем, что генконсул, выехав 26 ноября в Дамаск для получения верительных грамот от МИД Сирии, не смог вернуться в Алеппо.
Генеральный консул и консульский отдел посольства в Дамаске продолжают работать в чрезвычайном режиме. Граждане РА могут связаться с посольством РА в Дамаске, позвонив по указанному номеру горячей линии: +963960003622 (моб.).
Вопрос: Есть ли среди пострадавших граждане РА?
Ответ: На данный момент нет информации, подтверждающей гражданство РА Ерванда Арсланяна, погибшего 30 ноября при попытке покинуть Алеппо.