ԵԽ Խորհրդատվական կոմիտեն Ադրբեջանին կոչ է անում պայմաններ ստեղծել ԼՂ հայերի անվտանգ ու անխոչընդոտ վերադարձի համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայի խորհրդի փորձագետների կարծիքով՝ Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների՝ իրավունքներից օգտվելու հնարավորությունները պետք է բարելավվեն։
Այս մասին նշված է Եվրախորհրդի Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիայի խորհրդատվական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Կառույցի փորձագետներն անբավարար են համարել Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների լիարժեք և արդյունավետ հավասարությունը երաշխավորելու համար առկա պայմանները։
ԵԽ խորհրդատվական կոմիտեն իր զեկույցում շեշտել է, որ առաջին անգամ է գնահատում իրավիճակը Ղարաբաղի տարածաշրջանում և ընդգծել ղարաբաղյան հակամարտությանը հաջորդած իրավիճակի լուծման համար անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։
Նշվում է, որ Լաչինի միջանցքի գրեթե տասը ամիս շրջափակումից, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմական գործողությունից և միջանցքի անսպասելի վերաբացումից հետո ավելի քան 100 հազար հայեր լքել են տարածաշրջանը։
«Որպես անհապաղ գործողությունների հանձնարարական՝ Խորհրդատվական կոմիտեն կոչ է անում իշխանություններին ստեղծել քաղաքական, իրավական և գործնական պայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են Ղարաբաղից տեղահանված հայերի անվտանգ, անխոչընդոտ և կայուն վերադարձի համար և ստեղծել սեփականության հարցերով զբաղվելու հատուկ մեխանիզմ: Իշխանություններին նաև խրախուսվում է գույքագրել, պաշտպանել և պահպանել հայկական բոլոր կրոնական և մշակութային վայրերն ու արտեֆակտները, ինչպես նաև հետաքննել տարածաշրջանում էթնիկ հայերի կողմից օգտագործվող պատմական և մշակութային հուշարձանների և գերեզմանոցների վանդալիզմի, ոչնչացման և փոփոխության բոլոր մեղադրանքները»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հղում անելով ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված խիստ հրապարակային հայտարարություններին և դրա անմիջական ազդեցությանը էթնիկ հայերի նկատմամբ վերաբերմունքի վրա՝ Խորհրդատվական կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին զերծ մնալ անհանդուրժողականության և էթնիկ տարանջատման ցանկացած դրսևորումից և խստորեն դատապարտել հայ համայնքին պատկանող անձանց նկատմամբ ատելությունը ՝ հաշտեցման գործընթացը հեշտացնելու նպատակով։

Поддержи А1+!По мнению экспертов Совета Европы, возможности национальных меньшинств в Азербайджане реализовать свои права должны быть улучшены.
Об этом говорится в заявлении Консультативного комитета Рамочной конвенции Совета Европы о защите национальных меньшинств.
Эксперты структуры назвали недостаточными существующие условия для обеспечения полного и эффективного равенства прав национальных меньшинств в Азербайджане.
В своем отчете консультативный комитет СЕ отметил, что впервые оценивает ситуацию в Карабахском регионе, и подчеркнул необходимость принятия незамедлительных мер по урегулированию ситуации после карабахского конфликта.
Отмечается, что более 100 тысяч армян покинули регион после почти десятимесячной блокады Лачинского коридора, военной операции властей Азербайджана в сентябре 2023 года и внезапного открытия коридора.
“В качестве рекомендации к немедленным действиям Консультативный комитет настоятельно призывает власти [Азербайджана] создать политические, правовые и практические условия, необходимые для безопасного, беспрепятственного и устойчивого возвращения перемещенных армян из Карабаха, а также создать специальный механизм для решения имущественных вопросов. Также настоятельно призываем власти провести инвентаризацию, защитить и сохранить все армянские религиозные и культурные объекты и артефакты и расследовать все заявления о вандализме, разрушении и изменении исторических и культурных памятников и кладбищ, используемых этническими армянами в регионе.
Наконец, ссылаясь на сильную общественную позицию против Республики Армения в контексте карабахского конфликта и ее прямое влияние на отношение к этническим армянам, Консультативный комитет настоятельно призывает власти [Азербайджана] воздерживаться от любых проявлений нетерпимости и распространения этнической ненависти в отношении лиц, принадлежащих к армянской общине, и решительно осуждать их, чтобы способствовать процессу примирения”, - говорится в заявлении.