«Հեզբոլլահ»-ը նոր ղեկավար ունի
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի նոր ղեկավար է ընտրվել խմբավորման գլխավոր քարտուղարի տեղակալ շեյխ Նայիմ Քասեմը, որն ավելի քան 30 տարի եղել է շարժման բարձրաստիճան պաշտոնյա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Քասեմը «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավարի տեղակալ էր նշանակվել 1991 թվականին՝ զինված խմբավորման այն ժամանակվա գլխավոր քարտուղար Աբբաս ալ Մուսավիի կողմից, որն իսրայելական հարվածից սպանվել էր հաջորդ տարի։ Երբ «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավար էր դարձել Հասան Նասրալլահը, Նայիմ Քասեմը պահպանել էր իր պաշտոնը։ Նա «Հեզբոլլահ»-ի հիմնական խոսնակներից է և հարցազրույցներ է տվել արտասահմանյան տարբեր լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ Իսրայելի հետ հակամարտության վերջին մեկ տարվա ընթացքում։
«Հեզբոլլահ»-ի ղեկավար Հասան Նասրալլահը սպանվել էր սեպտեմբերի վերջին Բեյրութում իսրայելական հարվածի հետևանքով։ Նասրալլահի մահից հետո տեղեկություններ էին տարածվել, որ նրան կփոխարինի Հաշեմ Սաֆիեդդինը, որը զբաղեցնում էր շարժման գործադիր խորհրդի ղեկավարի պաշտոնը։ Սակայն հոկտեմբերի 23-ին «Հեզբոլլահ»-ը հաստատել էր, որ իսրայելական հարվածից սպանվել է նաև Սաֆիեդդինը։

Новым главой ливанской «Хезболлы» избран шейх Наим Кассем, заместитель генерального секретаря группировки, который более 30 лет был высокопоставленным чиновником движения. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Касем был назначен заместителем главы «Хезболлы» в 1991 году тогдашним генеральным секретарем группировки Аббасом аль-Мусави, который в следующем году был убит в результате израильского удара. Когда Хасан Насралла стал главой «Хезболлы», Наим Касем сохранил свой пост.
Он является одним из главных представителей «Хезболлы» и давал интервью различным зарубежным СМИ, в том числе в последний год конфликта с Израилем.
Лидер «Хезболлы» Хасан Насралла был убит в результате израильского удара в Бейруте в конце сентября. После смерти Насраллы появились сообщения о том, что его заменит Хашем Сафиддин, занимавший должность главы исполнительного совета движения. Однако 23 октября «Хезболла» подтвердила, что Сафиддин также был убит в результате израильского удара.