Վահագն Խաչատուրյանը Բեռլինում հանդիպել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳերմանիայի նախագահական նստավայրում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը, որին հաջորդել է նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հանդիպումը:
Ողջունելով Հանրապետության նախագահին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, Գերմանիայի նախագահը նշել է. «Ուրախ եմ Ձեզ հյուրընկալել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում և շնորհակալ եմ, որ ժամանակ գտաք այս հանդիպման, ինչպես նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին մասնակցելու համար:
Բեռլինի «Հատուկ օլիմպիական խաղերին» մեր վերջին հանդիպման ժամանակ մենք քննարկեցինք ձեր տարածաշրջանի տարբեր իրողություններ և զարգացումներ: Ներկայումս էլ առկա են բազմաթիվ հիմնախնդիրներ և հակամարտություններ և այս տեսանկյունից Կայունության համաժողովը կարևոր բովանդակություն ունի՝ ավելի խաղաղ ու զարգացող աշխարհ ունենալու համար:
Պետք է նշեմ, որ Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ ինչպես միջմշակութային կապերի, այնպես էլ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը խթանելով և տեղյակ եմ, որ մեր հետաքրքրությունը փոխադարձ է: Հուսով եմ նաև, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի իրականացնել Հայաստան այցելելու իմ ցանկությունը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Պարոն նախագահ, ինձ համար պատիվ է գտնվել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում, շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին հրավերի համար:
Կարևորում եմ համաժողովի բովանդակությունը, որտեղ հնչեցին խաղաղությանը միտված նոր գաղափարներ և հայեցակարգեր: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առկա սերտ համագործակցությունը ամենատարբեր ուղղություններով, իսկ Գերմանիայի ներկայությունը մեր իրականության մեջ նշանակալի և զգալի է ամենատարբեր ոլորտներում:
Մենք կարևորում ենք և գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունն ու ներդրումը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում: Վստահ եմ, որ առաջիկայում էլ մեր փոխգործակցությունը շարունակելու է ընդլայնվել տնտեսության, էներգետիկայի, մշակույթի, կրթության և այլ ուղղություններով, ինչի համար առկա է երկկողմանի ցանկություն և զգալի ներուժ»:
Հանդիպման ընթացքում Գերմանիայի նախագահը հետաքրքրվել է մեր տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակից և զարգացումներից: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ կերպով շարժվում է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու ճանապարհով և այս նպատակի համար շրջանառության մեջ է դրել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, նախագահը նշել է, որ հայկական կողմն ինչպես նախկինում, ներկայումս էլ հանդես է գալիս առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման դիրքից և այս առումով նաև որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են սահմանային ենթակառուցվածքների ստեղծման և վերականգնման ուղղությամբ:
Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումն է բոլոր հարևան պետությունների հետ ունենալ կարգավորված և բարիդրացիության սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերություններ, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից:
«Մեզ համար հստակ է, որ առանց խաղաղության, կայունության և բարիդրացիության հնարավոր չէ ունենալ ակնկալվող զարգացումը մեր տարածաշրջանում և, ընդհանարապես ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նախագահը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության մի շարք օրակարգային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և գլոբալ մի շարք հիմնախնդիրների, որոնց վերաբերյալ նախագահները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները:
Զրույցի ավարտին Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն ընդգծել է, որ Գերմանիան աջակցում է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու Հայաստանի ձգտումներին և հնարավոր ջանքերը կգործադրի հարավկովկասյան տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատման համար:

Ваагн Хачатурян в Берлине встретился с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером (видео)
В резиденции президента Германии состоялась торжественная церемония встречи президента Республики Армения, после чего состоялась встреча президентов Армении и Германии Ваагна Хачатуряна и Франка-Вальтера Штайнмайера.
Приветствуя Ваагна Хачатуряна и возглавляемую им делегацию, президент Германии отметил:
“Я рад принять Вас в резиденции президента Германии и благодарю за то, что Вы нашли время присутствовать на этой встрече, а также на Гамбургском форуме по устойчивому развитию.
На нашей последней встрече в Берлине мы обсуждали различные реалии и развития в вашем регионе. В настоящее время существует множество проблем и конфликтов, и с этой точки зрения Форум по устойчивому развитию имеет важное содержание для того, чтобы мир был более мирным и развивающимся.
Должен отметить, что Германия заинтересована в содействии развитию как межкультурных связей, так и экономических отношений с Арменией, и я знаю, что наш интерес взаимен. Я также надеюсь, что в ближайшем будущем удастся осуществить мое желание посетить Армению”.
Выразив благодарность за прием, президент Ваагн Хачатурян отметил:
“Господин президент, для меня большая честь находиться в резиденции президента Германии, я также благодарю Вас за приглашение на Гамбургский форум по устойчивому развитию.
Считаю очень важным содержание конференции, на которой были озвучены новые идеи и концепции, направленные на мир. Мы высоко ценим тесное сотрудничество между Арменией и Германией в различных направлениях, и присутствие Германии в нашей реальности значимо и ощутимо в различных сферах.
Мы ценим постоянную поддержку и вклад Германии в реализацию демократических реформ в Армении. Уверен, что наше сотрудничество продолжит расширяться в сферах экономики, энергетики, культуры, образования и в других направлениях, для чего есть двустороннее желание и значительный потенциал”.
В ходе встречи президент Германии поинтересовался общей ситуацией и развитием событий в регионе Южного Кавказа. В этом контексте президент Хачатурян подчеркнул, что Армения твердо движется к достижению стабильного и прочного мира в регионе, и с этой целью запустила проект “Перекресток мира”.
Коснувшись армяно-турецких отношений, президент Армении отметил, что армянская сторона, как и прежде, так и в настоящее время действует с позиции нормализации отношений без предварительных условий, и в этой связи предприняты определенные шаги по созданию и восстановлению приграничных инфраструктур.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что позиция Армении заключается в том, чтобы иметь регулярные и добрососедские отношения со всеми соседними государствами, что отвечает интересам всех стран региона.
“Мы понимаем, что без мира, стабильности и добрососедства невозможно добиться ожидаемого развития в нашем регионе и во всем мире в целом”, - сказал Хачатурян.
Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов повестки дня сотрудничества между Арменией и Германией. Был затронут ряд региональных и глобальных проблем, по которым президенты изложили свои позиции.
В конце беседы президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер подчеркнул, что Германия поддерживает стремление Армении установить добрососедские отношения со своими соседями и приложит все возможные усилия для установления окончательного мира в регионе Южного Кавказа.