ՀՀ Սահմանադրության տեքստում որևէ երկրի դեմ տարածքային պահանջ չկա․ ԱԳՆ խոսնակը հակադարձում է Բաքվից հնչող մեղադրանքներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը հոկտեմբերի 4-ին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանել էր վերջին շրջանում Ադրբեջանից ավելի հաճախ հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Հաջորդ օրն Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն էր մեկնաբանություն տարածել ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունների վերաբերյալ: Այս կապակցությամբ «Արմենպրես»-ն Անի Բադալյանին խնդրել է պատասխանել մեր մի քանի հարցերի:
- Տիկի՛ն Բադալյան, անդրադառնալով հոկտեմբերի 4-ի Ձեր մեկնաբանությանը՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն ասել է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ կայացրած որոշման ուսումնասիրությունից իրենք եզրակացրել են, թե այդ որոշմամբ ավելի են ընդգծվում Ադրբեջանին ուղղված տարածքային պահանջները ՀՀ Սահմանադրության մեջ: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Սահմանադրական դատարանի որոշումը շատ հստակ և ուղիղ ասում է, որ 1990թ. Հայաստանի Անկախության հռչակագրի միայն այն դրույթներն ունեն սահմանադրական ուժ, որոնք բառացի արտահայտված են ՀՀ Սահմանադրության հոդվածների մեջ: Եվ հետևաբար, այն ինչ գրված չէ ՀՀ Սահմանադրության՝ նախաբանին հաջորդող տեքստի, այսինքն՝ Սահմանադրության հոդվածների մեջ, Սահմանադրությանը վերագրել հնարավոր չէ, և որևէ այլ մեկնաբանության տեղ պարզապես չկա, մանավանդ որ Բարձր դատարանն արձանագրել է, որ նախկինում իր կայացրած որոշումներում երբևէ այլ դիրքորոշում չի ամրագրվել: Այսպիսով, ՀՀ Սահմանադրության նախաբանում հիշատակված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները և համազգային նպատակները նրանք են, որոնք արտահայտված են ՀՀ Սահմանադրության հետագա տեքստի մեջ, իսկ այնտեղ որևէ բան չկա, որ հնարավոր լինի մեկնաբանել որպես որևէ երկրի դեմ ուղղված տարածքային պահանջ:
- Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության այլ իրավական ակտերում էլ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ:
- Այս հարցին էլ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր և բարձրագույն մակարդակով անդրադարձել է մի քանի անգամ: ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, որ վավերացված միջազգային պայմանագրերն ունեն ավելի բարձր իրավական ուժ, քան ՀՀ ներքին օրենսդրությունը: Այդ հոդվածի ձևակերպումն ավելի կոնկրետ հետևյալն է. «Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը»: «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագրի նախագծի համաձայնեցված մասում կա հոդված այն մասին, որ կողմերը միմյանցից տարածքային պահանջներ չունեն և պարտավորվում են այդպիսի պահանջներ չառաջադրել ապագայում: Կա նաև հոդված, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության պայմանագրի իրագործումը ձախողելու համար: Այսինքն, երբ Խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից, ստանա Սահմանադրությանը համապատասխանելու մասին եզրակացությունը ՍԴ-ի կողմից և վավերացվի ՀՀ Ազգային ժողովում, այն կստանա ավելի բարձր իրավական ուժ, քան որևէ ներքին օրենք: Հետևաբար, Խաղաղության պայմանագրի կնքումը կփարատի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի ունեցած բոլոր մտահոգությունները երկու երկրների տարբեր օրենսդրական ակտերի վերաբերյալ, եթե այդպիսիք լինեն:
- Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն ասել է նաև, թե Ալմա-Աթայի հռչակագրին Հայաստանի արտահայտած հավատարմությունը դեռ չի նշանակում, թե Հայաստանն Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չունի, որովհետև Ալմա-Աթայի հռչակագիրը կապ չունի այն հարցի հետ, թե որտեղով են անցնում ԱՊՀ անդամ երկրների սահմանները և որ տարածքները որ երկրին են պատկանում:
- Այդ մեկնաբանությունը բացարձակապես տեղին չէ, որովհետև 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրում հստակ նշվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և գոյություն ունեցող սահմանների անխախտելիությունը: Հետևաբար, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ստորագրած երկրները ճանաչել են Խորհրդային Հանրապետությունների՝ ԽՍՀՄ փլուզման պահի դե յուրե տարածքների ամբողջականությունը և դե յուրե գոյություն ունեցած միջհանրապետական վարչական սահմանները՝ որպես պետական սահման: Իսկ այդ սահմանները հայտնի են, և այդ սահմաններն արտահայտող քարտեզներն առկա են և՛ Հայաստանում և՛ Ադրբեջանում:
Ի դեպ, Խաղաղության պայմանագրի ձևակերպումն այն մասին, որ կողմերը պարտավորվում են նաև ապագայում միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենալ, հօդս են ցնդեցնում Ադրբեջանի այն պնդումները, թե Հայաստանն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու «պահեստային տարբերակ» ունի:
Իսկ Ալմա-Աթայի հռչակագրի այն մեկնաբանությունը, որ առկա է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակի ձևակերպումներում, իրականում կարող է նշանակել, որ Ադրբեջանն ինքը տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանից, պարզապես Հայաստանին ուղղված մեղադրանքներով ցանկանում է դա քողարկելու ծխածածկույթ ստեղծել:
- Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը կրկին անդրադարձել է Հայաստանի կողմից սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերմանը՝ դա անվանելով զանգվածային միլիտարիզացիա:
- Եթե համեմատենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը թե բացարձակ թվերով, թե՛ համաչափությամբ, թե՛ ձեռք բերվող սպառազինությունների տեսակներով, կտեսնենք, թե ով է զանգվածային միլիտարիզացիա իրականացնում: Ընդհակառակը, Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարությունը հայտարարում է, թե չի պատրաստվում միայն բանակի վրա հիմնված անվտանգության հայեցակարգ որդեգրել, և անվտանգության իր հայեցակարգի կարևոր մասն է համարում հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը, խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում: Իսկ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հայտարարում է, թե իրենց հիմնական անելիքը ռազմական կարողությունների հզորացումն է:
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ Հայաստանը բազմիցս Ադրբեջանին առաջարկել է և հիմա էլ առաջարկում է սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծել, և Ադրբեջանն այդ առաջարկը թողնում է անարձագանք՝ ավելի ու ավելի ագրեսիվ հռետորաբանություն որդեգրելով Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բացի հնարավոր ագրեսիաներից պաշտպանվելը, այլ, այսինքն՝ հարձակողական օրակարգ չունի: Մինչդեռ, Ադրբեջանը հանդես է գալիս Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված գրեթե ամենօրյա սպառնալիքներով:
- Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է նաև, թե Հայաստանը համաշխարհային առաջնորդներին ուղղված քարոզչություն է տանում՝ նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP-29 գագաթնաժողովին չմասնակցելու ուղղությամբ: Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
- Ուզում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ հոկտեմբերի 4-ի իմ մեկնաբանության մեջ բարձրացված հարցերին Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը որևէ կերպ չի արձագանքել: Այդ հարցերը հետևյալն էին. արդյո՞ք Ադրբեջանը ագրեսիա է նախապատրաստում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, արդյո՞ք հրաժարվում է ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, արդյո՞ք հրաժարվում է խաղաղության օրակարգից: Պաշտոնական Բաքվի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, համաձայնեցված հոդվածները ներառող Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու առաջարկները մերժելը հայաստանյան և միջազգային շատ փորձագետների ստիպում են եզրակացնել, որ Ադրբեջանը COP-29-ն օգտագործելու է իր կողմից իրադրությունն առաջիկայում էսկալացնելու լեգիտիմության ծխածածկույթ ստեղծելու համար: Նման վերլուծությունների թիվն ընդ որում, գնալով շատանում է: Շատ վերլուծաբաններ այն կարծիքին են, որ նման հեռանկարը բացառելու համար անհրաժեշտ է COP-29-ից առաջ ստորագրել Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված բովանդակությունը, այլապես առանց դրա Բաքու մեկնող առաջնորդները կարող են ակամա դառնալ պատերազմի հրձիգներ: Հայաստանն էլ իր հերթին ասում է, որ պատրաստ է մինչև COP-29 խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու տրամաբանությանը: Ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանել է COP-29-ը Բաքվում անցկացնելու որոշումը՝ որպես կողմերի միջև վստահության և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործիք, և չէինք ցանկանա, որ այն հակառակ նպատակով օգտագործվեր:

4 октября пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян в ответ на запрос Арменпресс прокомментировала воинственную риторику, которая в последнее время все чаще звучит из Азербайджана. На следующий день пресс-секретарь МИД Азербайджана ответил на комментарии представителя МИД РА. В связи с этим Арменпресс попросил Ани Бадалян ответить на некоторые вопросы.
- Госпожа Бадалян, касаясь Вашего комментария от 4 октября, пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что изучив принятое Конституционным судом РА решение о Регламенте совместной деятельности комиссий по демаркации границы Армении и Азербайджана, они пришли к выводу, что этим решением в Конституции РА еще больше подчеркиваются территориальные требования, предъявляемые Азербайджану. Что Вы скажете об этом?
- В решении Конституционного суда очень четко и прямо сказано, что в Декларации независимости Армении, принятой в 1990 г., конституционную силу имеют лишь те положения, которые буквально выражены в статьях Конституции Республики Армения. Следовательно, то, чего не написано в тексте, следующем за преамбулой Конституции РА, то есть в статьях Конституции, не может быть отнесено к Конституции, и нет места для какой-либо иной трактовки, тем более что Высокий суд констатировал, что в ранее принятых им решениях никогда не закреплялась иная позиция. Таким образом, основные принципы армянской государственности и общенациональные цели, упомянутые в преамбуле Конституции РА, являются теми, которые выражены в последующем тексте Конституции РА, и там нет ничего, что могло бы быть истолковано как территориальная претензия к какой-либо стране.
-Пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что и в других правовых актах Республики Армения есть территориальные претензии к Азербайджану
- Республика Армения неоднократно обращалась и к этому вопросу на самом высоком и высшем уровне. Часть 3 статьи 5 Конституции Республики Армения предусматривает, что ратифицированные международные договоры имеют более высокую юридическую силу, чем внутреннее законодательство Республики Армения. Формулировка этой статьи более конкретно заключается в следующем: “В случае противоречия между международными договорами, ратифицированными Республикой Армения, и нормами законов применяются нормы международных договоров”. В согласованной части проекта договора “Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном” есть статья, в которой говорится, что стороны не имеют территориальных требований друг к другу и обязуются не предъявлять таких требований и в будущем. Также есть статья о том, что ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство, чтобы воспрепятствовать осуществлению Мирного договора. То есть, когда мирный договор будет подписан Арменией и Азербайджаном, получит заключение Конституционного суда о соответствии Конституции и будет ратифицирован в Национальном собрании РА, он приобретет более высокую юридическую силу, чем любой внутренний закон. Следовательно, подписание мирного договора развеет все опасения как Армении, так и Азербайджана по поводу различных законодательных актов двух стран, если таковые имеются.
- Пресс-секретарь МИД Азербайджана также заявил, что приверженность Армении Алма-Атинской декларации  не означает, что Армения не имеет территориальных претензий к Азербайджану, поскольку Алма-Атинская декларация не имеет отношения к вопросу о том, где проходят границы стран-членов СНГ и какие территории принадлежат этим странам.
- Этот комментарий абсолютно неуместен, поскольку в Алма-Атинской декларации от 21 декабря  1991 г.  четко отмечено, что стороны признают территориальную целостность друг друга и нерушимость существующих границ. Следовательно, страны, подписавшие Алма-Атинскую декларацию, признали целостность де-юре территорий советских республик на момент распада СССР и существующие на тот момент де-юре межреспубликанские административные границы в качестве государственной границы. И эти границы известны, и карты, обозначающие эти границы, есть и в Армении, и в Азербайджане.
Кстати, формулировка Мирного договора, гласящая, что стороны обязуются не предъявлять территориальных претензий друг к другу и в будущем, похоже, сводит на нет утверждения Азербайджана о том, что Армения имеет “запасной вариант” предъявления территориальных претензий Азербайджану.
А та интерпретация Алма-Атинской декларации, которая содержится в формулировках пресс-секретаря МИД Азербайджана, на самом деле может означать, что Азербайджан сам предъявляет территориальные претензии к Армении, и просто хочет создать дымовую завесу, чтобы скрыть это обвинениями в адрес Армении.
- Пресс-секретарь МИД Азербайджана вновь коснулся приобретения Арменией вооружения и техники, назвав это массовой милитаризацией
- Если мы сравним военные расходы Армении и Азербайджана как в абсолютных цифрах, так и в пропорциях, а также по видам приобретаемого вооружения, то увидим, кто проводит массовую милитаризацию. Напротив, высшее руководство Республики Армения заявляет, что не собирается принимать концепцию безопасности, основанную только на армии, и считает важной частью своей концепции безопасности нормализацию отношений с соседями, установление мира в регионе. А высшее руководство Азербайджана заявляет, что их главная задача - укрепление военного потенциала.
Нелишне будет напомнить, что Армения неоднократно предлагала Азербайджану, предлагает и сейчас создать механизмы взаимного контроля над вооружениями, но Азербайджан оставляет это предложение без ответа, применяя все более агрессивную риторику в отношении Республики Армения. Я вновь подтверждаю, что у Республики Армения нет иной повестки дня, кроме защиты от возможной агрессии, то есть, нет наступательной повестки. Между тем, Азербайджан практически ежедневно угрожает Республике Армения.
-Пресс-секретарь МИД Азербайджана также заявил, что Армения ведет кампанию, направленную на мировых лидеров, для неучастия в саммите COP-29, который состоится в ноябре в Баку. Как Вы прокомментируете это?
- Хочу обратить ваше внимание на то, что пресс-секретарь МИД Азербайджана никоим образом не ответил на вопросы, поднятые в моем комментарии от 4 октября. Эти вопросы были следующими: готовит ли Азербайджан агрессию против Республики Армения, отказывается ли он признать территориальную целостность Республики Армения, отказывается ли от мирной повестки дня? Агрессивная риторика официального Баку, отказ от предложений о подписании Мирного договора, включающий согласованные статьи, заставляют многих армянских и международных экспертов прийти к выводу, что Азербайджан намерен использовать COP-29 для создания дымовой завесы легитимности для эскалации ситуации в ближайшем будущем. При этом количество таких анализов становится все больше и больше. Многие аналитики придерживаются мнения, что для того, чтобы исключить такую ​​перспективу, необходимо подписать согласованное содержание Мирного договора до COP-29, в противном случае лидеры, отправляющиеся в Баку без этого, могут невольно стать поджигателями войны. Армения, со своей стороны, заявляет, что готова к логике подписания Мирного соглашения до COP-29. Хотела бы подчеркнуть, что Республика Армения поддержала решение о проведении COP-29 в Баку в качестве инструмента установления доверия между сторонами и установления мира в регионе, и мы не хотели бы, чтобы это было использовано с противоположной целью.