«Կոչ եմ անում՝ գործադրել ձեր հեղինակությունը՝ Բաքվի բանտերից ազատ արձակելու ՀՀ քաղաքացիներին». Գագիկ Ծառուկյանը՝ ՄՕԿ նախագահին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը դիմել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախին և միջազգային օլիմպիական շարժման գործընկերներին
Փարիզ – 2024-ի օլիմպիական խաղերն անցկացվում են աշխարհի համար անհանգիստ և լարված ժամանակաշրջանում, պատերազմական բախումների և թափվող արյան մի ծանր փուլում։ Մենք՝ միջազգային օլիմպիական շարժման ներկայացուցիչներս, մարզական պարտականություններից բացի, ունենք կարևորագույն առաքելություն՝ նպաստել աշխարհում լարվածության թուլացմանը, խաղաղության հաստատմանը։ Մեր այս պարտականության գիտակցումն ամեն անգամ օգնում է բազմաթիվ լարված կետերում առնվազն ժամանակավոր զինադադարների հաստատմանը, հիմք է դնում երկարատև խաղաղության գործընթացների և փրկում հազարավոր կյանքեր։
Իմ երկիրը՝ Հայաստանը, վերջին տարիներին անցավ արյունալի և անարդար, ծանր պատերազմների միջով։ Այսօր, պատերազմական գործողությունների դադարի և բանակցությունների շրջանում, Հայաստանի Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիներ, պետական և հանրային գործիչներ դեռևս շարունակում են պահվել Ադրբեջանում գերության մեջ՝ փաստացի լինելով կենդանի պատանդներ։
Որպես Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ՝ ես իմ կոչն ու հորդորն եմ ուղղում իմ միջազգային գործընկերներին և Միջազգային օլիմպիական շարժման բոլոր ջատագովներին։
Ես կոչ եմ անում՝ գործադրել Ձեր խաղաղ դիվանագիտական խողովակները և Ձեր հեղինակությունը՝ Փարիզի Օլիմպիական խաղերի շրջանում, որպես երկարատև և աներկբա խաղաղության հաստատման ժեստ՝ Բաքվի բանտերից ազատ արձակելու կամայականորեն պահվող ՀՀ քաղաքացիներին և այդպիսով խորացնելու վստահությունը՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հեռանկարի հանդեպ։
Օլիմպիական շարժումը խաղաղության և մարդասիրության վեհ գաղափարների մարմնավորումն է սպորտի միջոցով։ Սա արդարության և համակեցության համաշխարհային շարժում է, և մենք այս քայլով կարող ենք մեր շարժման ընդհանուր հաղթանակը գումարել նախորդ մի քանի տասնյակ օլիմպիական խաղերի ընթացքում փրկած կյանքերի և ճակատագրերի թանկ գանձանակին։

Призываю Вас использовать свои полномочия для освобождения граждан Армении из тюрем Баку. Гагик Царукян
Поддержи А1+!Президенту Международного Олимпийского Комитета Томасу Баху и партнёрам международного олимпийского движения
Олимпиада Париж -2024 проводится в неспокойное и напряженное для мира время, в тяжелый период масштабных военных столкновений и проливающейся крови мирных людей по всему миру.
У нас - у представителей Международного олимпийского движения, помимо спортивных обязанностей, есть важнейшая миссия -способствовать снижению напряженности в горячих точках по всей планете и установлению мира.
Осознание нашего долга как нашей общей миссии много раз помогало установлению мира или, по крайней мере, временному прекращению огня во многих напряженных точках, закладывая основу для долгосрочных мирных процессов и спасению многих тысяч жизней.
Моя страна, Армения, в последние годы пережила кровопролитные, несправедливые и тяжелые войны.
Сегодня, в период прекращения военных действий и ведения мирных переговоров многие граждане Армении, в том числе государственные и общественные деятели, все еще продолжают содержаться в плену в Азербайджане, фактически являясь заложниками.
Как президент Национального олимпийского комитета Армении, я обращаюсь с призывом к моим международным партнерам и всем сторонникам Международного олимпийского движения.
Я призываю вас, в период олимпийских игр в Париже, использовать все ваши политические и дипломатические возможности и ваш безусловный авторитет для освобождения граждан Армении несправедливо удерживаемых в бакинских тюрьмах.
Освобождение насильственно удерживаемых граждан Армении послужит основой для укрепления доверия в нашем регионе с конечной целью установления прочного и справедливого мира.
Олимпийское движение - это воплощение высших идей мира и гуманизма через спорт.
Это всемирное движение за справедливость и мирное сосуществование между народами, и этим шагом мы можем добавить эту общую Победу нашего движения в драгоценную сокровищницу жизней и судеб людей, спасенных благодаря предыдущим нескольким десяткам Олимпийских игр.