Ֆրանկոֆոնիան Հայաստանում մեկ տանիքի ներքո միավորելու է մեր երկրի մշակութային և կրթական գլխավոր դերակատարներին․ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը
ՀՀ ԱԳ նախարարի ուղերձը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա և Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի 2024 թվականի երկամսյակի մեկնարկի կապակցությամբ
Հայաստանը ֆրանկոֆոն ընտանիքի հետ միասին այսօր նշում է ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը, և ավանդական երկամսյակն այս տարի մեկնարկում է մեզ համար միանգամայն նոր ու պատասխանատու հանձնառությամբ՝ Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը 2027 թվականին Հայաստանում անցկացնելու մասին կարևորագույն որոշման համատեքստում։
Միջազգային այս հեղինակավոր միջոցառումը Հայաստանում հյուրընկալելու միաձայն որոշումը վկայում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության դավանած արժեքներին Հայաստանի անվերապահ հավատարմության և  կազմակերպության ու գործընկեր պետությունների կողմից Հայաստանի նկատմամբ լիակատար վստահության մասին։  Հայաստանը հանձնառու է բարձր մակարդակով կազմակերպել Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը՝ մեկ վայրում միավորելով ֆրանկոֆոն ընտանիքի տարբեր մարզիկներին ու արվեստագետներին՝ խաղաղության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների ներքո։
Այս տարվա Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակը խորհրդանշական է նաև նրանով, որ 2024 թվականին ամբողջ աշխարհը նշում է ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակը։ Այս կարևոր հոբելյանը Հայաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ առաջարկով և ֆրանկոֆոն պետությունների խմբի միաձայն աջակցությամբ ընդգրկվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների տարելիցների 2024-2025թթ. օրացույցում։
Ազնավուրն ասում էր. «Իմ երկիրը՝ նաև ֆրանսերեն լեզուն է»։ Այս խոսքերը միանգամայն արտահայտում են ֆրանկոֆոնիայի հումանիստական, միավորող ու մշակութային բազմազանությունը խրախուսող բացառիկ բնույթը։
Այս տարի ևս ֆրանկոֆոնիան Հայաստանում մեկ տանիքի ներքո միավորելու է մեր երկրի մշակութային և կրթական գլխավոր դերակատարներին. տասնյակ համալսարաններ, դպրոցներ, թատրոններ, գրադարաններ, մշակութային կենտրոններ երկու ամիս շարունակ խոսելու են ֆրանսերեն, ապրելու են ֆրանկոֆոնիայի գույներով և նշելու են բազմազանության այս բացառիկ տոնը։
Ավանդույթի համաձայն՝ Հայաստանի պետական գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Հայաստանում հավատարմագրված ֆրանկոֆոն երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և Հայաստանում գործող ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների գործուն ջանքերով ամբողջ երկրի տարածքում տեղի են ունենալու շուրջ 800 մշակութային և ուսուցողական միջոցառումներ։

Франкофония в Армении объединит под одной крышей главных деятелей культуры и образования нашей страны: послание Арарата Мирзояна
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян направил послание по случаю Международного дня Франкофонии и начала Дней Франкофонии в Армении в 2024 году.
«Армения вместе с семьей франкофонов сегодня отмечает Международный день Франкофонии, и традиционный двухмесячный период в этом году начинается с совершенно нового и ответственного для нас обязательства в контексте важного решения о проведении X Международных спортивных и культурных игр Франкофонии 2027 года в Армении.
Единодушное решение провести это престижное международное мероприятие в Армении свидетельствует о безоговорочной приверженности Армении ценностям, исповедуемым международной организацией Франкофонии, и полном доверии к Армении со стороны организации и государств-партнеров. Армения ответственна за организацию Игр Франкофонии на высоком уровне, объединив различных спортсменов и деятелей искусств франкоязычной семьи в одном месте в соответствии с ценностями мира, демократии и прав человека.
Двухмесячник Франкофонии в этом году символичен еще и тем, что в 2024 году весь мир отмечает 100-летие всемирно известного шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура. Этот юбилей по совместному предложению Армении и Франции и при единодушной поддержке группы государств Франкофонии был включен в список мероприятий ЮНЕСКО, посвященных годовщинам известных людей и важных событий на 2024-2025 годы.
Шарль Азнавур говорил: «Моя родина - французский язык». Эти слова отражают гуманистическую, объединяющую и поощряющую культурное разнообразие сущность Франкофонии.
И в этом году Франкофония в Армении объединит ведущих деятелей культуры и образования нашей страны. Десятки университетов, школ, театров, библиотек, культурных центров в течение двух месяцев будут говорить по-французски, жить в цветах Франкофонии и отмечать этот уникальный праздник разнообразия.
Согласно традиции, и благодаря активным усилиям государственных ведомств Армении, органов местного самоуправления, дипломатических представительств стран Франкофонии, аккредитованных в Армении, и действующих в Армении общественных организаций по всей стране будет проведено около 800 культурных и образовательных мероприятий.