Վարդգես Սուրենյանցի «Սալոմե»-ն վերականգնված կվերադառնա Հայաստանի ազգային պատկերասրահ
Երկար դադարից հետո Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ցուցադրություն է վերադառնում հայ և համաշխարհային կերպարվեստի գանձերից մեկը՝ ազգային պատմանկարչության հիմնադիր Վարդգես Սուրենյանցի «Սալոմե» հանրահայտ  ստեղծագործությունը։
Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ազգային պատկերասրահը:
«1929 թվականին Հռոմից Երևան տեղափոխված գլուխգործոցը մշտապես ներկայացված է եղել Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։ 2019 թվականին «Սալոմե»-ն հիմնովին վերականգնման նպատակով տեղափոխվեց Ազգային պատկերասրահի Վերականգնման և կոնսերվացման բաժին։ Չորս տարի տևած համալիր վերականգնումը Վարդգես Սուրենյանցի ամենատպավորիչ և ազդեցիկ կտավներից մեկին՝ «Սալոմե»-ին, վերադարձրեց իր երբեմնի տեսքն ու շքեղությունը։
«Վերականգնված ցուցանմուշի պատմություն» նախագծի շրջանակներում՝ մեկ գործի ցուցադրությամբ, այն շուտով կներկայացվի հանրությանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գեղարվեստական բարձրարժեք կտավը դասվում է համաշխարհային կերպարվեստում Սալոմեին նվիրված լավագույն երկերի շարքին։
«Վերականգնված ցուցանմուշի պատմություն» նախագիծը մշակութային արժեքների վերականգնման գործընթացը ներկայացնող ինտերակտիվ ցուցադրություն է, որը հնարավորություն է տալիս այցելուին հայտնվելու վերականգնման առեղծվածային աշխարհում: Հանրահայտ արվեստագետների վերականգնված կտավների կողքին ցուցադրվում են աշխատանքային լուսանկարներ, բացատրագրեր, հոլովակներ, որոնք ամփոփ ներկայացնում են վերականգնման տևական ընթացքը, իսկ սրահում տեղակայված վերականգնման արվեստանոցի անկյունն այցելուին հնարավորություն է տալիս մասնակից դառնալու վերականգնման գործընթացին։

«Саломея» Вардгеса Суренянца возвращается в Национальную картинную галерею Армении
После долгого отсутствия в выставочный зал Национальной картинной галереи Армении возвращается одно из сокровищ армянского и мирового изобразительного искусства, известная картина основоположника отечественной исторической живописи Вардгеса Суренянца «Саломея» .
Об этом сообщает Национальная картинная галерея Армении.
«Шедевр, перевезенный из Рима в Ереван в 1929 году, всегда экспонировался в Национальной галерее Армении. В 2019 году «Саломея» была передана в реставрационно-консервационный отдел Национальной галереи для проведения тщательной реставрации. Комплексная реставрация, продолжавшаяся четыре года, вернула одной из самых впечатляющих картин Вардгеса Суренянца «Саломее» прежний облик и великолепие.
Вскоре она будет представлена публике в рамках проекта «История восстановленного экспоната» как экспозиция одного экспоната.
«Саломея» Вардгеса Суренянца среди лучших картин мирового изобразительного искусства, посвященных этому персонажу.
Проект «История восстановленного экспоната» - это интерактивная выставка, представляющая процесс реставрации культурных ценностей, позволяющая посетителю проникнуть в загадочный мир реставрации. Вместе с отреставрированными полотнами известных художников демонстрируются фотографии работ, пояснения, видеоролики, которые кратко представляют длительный процесс реставрации, а уголок реставрационной мастерской, расположенный в зале, дает посетителю возможность стать участником процесса реставрации.