ՀԱՊԿ քարտուղարությունը Հայաստանից անդամակցության դադարեցման հայտարարություն չի ստացել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱՊԿ քարտուղարությունը Երևանից հայտարարություն չի ստացել անդամակցության դադարեցման մասին մասին, գրում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քարտուղարությանը։
«ՀԱՊԿ քարտուղարությունը ներկայում Երևանից որևէ հայտարարություն չի ստացել կառույցին անդամության դադարեցման մասին։ Ինչ վերաբերում է մասնակցության սառեցման մասին թեզին, ապա, ըստ ամենայնի, խոսքը մի շարք միջոցառումներին Հայաստանի չմասնակցելու մասին է, որոնք վերջերս անցկացվել են կազմակերպության կողմից»,- ասել են ՀԱՊԿ քարտուղարությունից։
Հիշեցնենք՝ France 24-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին, ըստ էության, գործնականում սառեցված է, իսկ ինչ կլինի վաղը՝ կերևա վաղը»։

Секретариат ОДКБ не получал от Армении заявления о приостановке членства
Поддержи А1+!В Секретариате Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) сообщили, что не получали от Еревана заявления о приостановке членства, а заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна о заморозке участия в ОДКБ связали с неучастием Армении в ряде мероприятий. Об этом агентству «РИА Новости» сообщили в секретариате ОДКБ.
«В Секретариат ОДКБ к настоящему моменту никаких заявлений Еревана о приостановке членства в ОДКБ не поступало. Что касается тезиса о заморозке участия, по всей видимости, речь идет о неучастии Республики Армения в ряде мероприятий, которые проводятся Организацией в последнее время», - сообщили в секретариате ОДКБ.
В интервью телеканалу France 24 премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что Армения практически заморозила свое участие в деятельности ОДКБ, особо отметив, что ОДКБ не выполнила свои обязательства по безопасности в отношении Армении.