ՄԻԵԴ-ը հայ զինծառայողների սպանության հետ կապված Ադրբեջանի դեմ որոշում է կայացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Նարայանը և մյուսներն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՄԻԵԴ-ի կայքէջից։
ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ խախտվել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք) ՝ կապված զինծառայողներ Էդգար Նարայանի և Էրիկ Աբովյանի մահվան, ինչպես նաև նրանց մահվան հանգամանքների որևէ քննության բացակայության վերաբերյալ։
ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածին (արդյունավետ պաշտպանության իրավունք) համապատասխան քննելու անհրաժեշտություն չկա, Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածին (խտրականության արգելք) համապատասխան քննելու անհրաժեշտություն չկա:
Բացի այդ, ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ Ադրբեջանը պարտավոր է Կոնվենցիայի 44-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո երեք ամսվա ընթացքում դիմողներին վճարել 16 հազար եվրո յուրաքանչյուր դիմումի համար, գումարած ցանկացած հարկ, որը կարող է գանձվել ոչ նյութական վնասի համար, 2780 եվրո յուրաքանչյուր հայտի համար, որոնք պետք է համատեղ վճարվեն համապատասխան դիմորդներին, գումարած ցանկացած հարկ, որը կարող է գանձվել նրանցից՝ կապված ծախսերի հետ։
Դիմումատուները Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների հարազատներն են։ Գործը վերաբերում է ադրբեջանցի զինծառայող Չինգիզ Գուրբանովի կողմից հայ զինծառայողներին սպանելուն։
Դիմումատուները Հայաստանի տասը քաղաքացիներ են: Նրանք 1995 թվականին ծնված Էդգար Նարայանի, 1996 թվականին ծնված Էրիկ Աբովյանի և 1990 թվականին ծնված պարոն Շավարշ Մելիքյանի ծնողները, քույրերն ու եղբայրներն են։ Տուժողները եղել են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողներ։
1995 թվականին ծնված Էդգար Նարայանը, 1996 թվականին ծնված Էրիկ Աբովյանը և 1990 թվականին ծնված Շավարշ Մելիքյանը զոհվել են 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մերձակայքում գտնվող «Բիթլիս» մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելիս։
Ըստ գործի նյութերի՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Չինգիզ Գուրբանովը հատել է սահմանը և առաջացել դեպի «Բիթլիս»։
Ժամը 8։30-ի սահմաններում Նարայանը և Աբովյանը դուրս են եկել «Բիթլիսի» խրամատից՝ զուգարան գնալու և մի քանի տարաներում ջուր հավաքելու համար։ Երկուսն էլ անզեն են եղել։
Կրակոցներ են հնչել, որոնցից հետո պարզվել է, որ սպանվել են Նարայանը և Աբովյանը։ Մարտական դիրքում գտնվող մյուս զինվորներն անմիջապես վազել են կրակոցների ձայնի ուղղությամբ։ Փոխհրաձգություն է եղել, և երրորդ հայ զինվորը՝ Շավարշ Մելիքյանը, սպանվել է։ Ժամանել են հայկական զինված ուժերը, և մեկ ժամ անընդմեջ փոխհրաձգությունից հետո հակառակ կողմից կրակոցները դադարեցվել են։
Երեք հայ զինվորների դիերը հայտնաբերվել են գետնին Գուրբանովի դիակի հետ միասին։ Գուրբանովի դիակի կողքին հայտնաբերվել է ինքնաձիգ, լրացուցիչ պահունակներ և օգտագործված պարկուճներ։
Փաստի առթիվ Հայաստանի քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հարուցվել է քրեական գործ, դեպքի վայրը զննությամբ արձանագրություն է կազմվել։ Բժշկական եզրակացությունները նշում էին, որ երեք զինծառայողները մահացել են կրծքավանդակի և պարանոցի (Նարայան), որովայնի, կրծքավանդակի և աջ ոտքի (Աբովյան) և գլխի (Մելիքյան) հրազենային վնասվածքներից։
2017 թվականի մայիսի 3-ի հաղորդագրության համաձայն՝ Չինգիզ Գուրբանովի կողմից բերված ինքնաձիգի դատաբժշկական փորձաքննության համաձայն՝ մահացու կրակոցներն արձակվել են հենց այդ ինքնաձիգից։ Ըստ դիմումատուների, Ադրբեջանը ճանաչել է, որ Գուրբանովն է սպանել հայ զինվորներին։ Այդուհանդերձ, այն չի կատարել սպանությունների հանգամանքների հետաքննություն։ Փոխարենը, պետությունը բարձր է գնահատել նրա արարքները՝ Չինգիզ Գուրբանովին հետմահու «Ադրբեջանի ազգային հերոսի» կոչում շնորհելով և նրա անունով փողոց անվանակոչելով։
Հենվելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք), 13 (արդյունավետ պաշտպանության իրավունք) և 14-րդ (խտրականության արգելք) հոդվածների վրա՝ դիմումատուները բողոքում են, որ իրենց հարազատները ապօրինի են սպանվել՝ հաշվի առնելով, որ շարունակական զինված հակամարտություն չի եղել։Դիմումատուները նաև պնդում են, որ իրենց հարազատները խտրականության են ենթարկվել իրենց ազգային պատկանելության պատճառով, նշել են, որ Ադրբեջանը չի կարողացել արդյունավետ հետաքննություն իրականացնել սպանությունների վերաբերյալ:

ЕСПЧ принял решение против Азербайджана по делу об убийстве армянских военнослужащих
Европейский суд по правам человека опубликовал приговор по делу «Нараян и другие против Азербайджана».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт ЕСПЧ, согласно решению, в связи со смертью военнослужащих Эдгара Нараяна и Эрика Абовяна, а также отсутствием какого-либо расследования обстоятельств их смерти была нарушена статья 2 Конвенции (право на жизнь).
ЕСПЧ зафиксировал, что нет необходимости проводить экспертизу в соответствии со статьей 13 Конвенции (право на эффективное средство правовой защиты), нет необходимости проводить экспертизу в соответствии со статьей 14 Конвенции (запрещение дискриминации).
Кроме того, согласно решению ЕСПЧ, в течение трех месяцев с даты вступления в законную силу решения суда в соответствии со статьей 44.2 Конвенции, Азербайджан обязан выплатить заявителям 16 000 евро за каждое заявление, плюс любые налоги, которые могут быть взысканы, в качестве компенсации материального ущерба - 2780 евро за каждое заявление, выплачиваемые совместно соответствующим заявителям, плюс любые налоги, которые могут быть начислены на них в качестве компенсации расходов.
Заявители являются родственниками военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения. В деле речь идет об убийстве армянских военнослужащих азербайджанским военнослужащим Чингизом Гурбановым.
Заявителями являются десять граждан Армении. Это родители, братья и сестры Эдгара Нараяна (1995 года рождения), Эрика Абовяна (1996 года рождения) и Шаварша Меликяна (1990 года рождения). Пострадавшие являлись военнослужащими Вооруженных Сил Республики Армения.
Эдгар Нараян (1995 года рождения), Эрик Абовян (1996 года рождения) и Шаварш Меликян (1990 года рождения) были убиты 29 декабря 2016 года при исполнении служебного долга на боевой позиции “Битлис” вблизи села Чинари Тавушской области Республики Армения.
Согласно материалам дела, утром 29 декабря 2016 года военнослужащий ВС Азербайджана Чингиз Гурбанов пересек границу и двинулся к позиции “Битлис”.
Около 8:30 Нараян и Абовян вышли из окопа позиции “Битлис”, чтобы сходить в туалет и набрать воду в несколько емкостей. Оба были безоружны.
Прозвучали выстрелы, после чего выяснилось, что Нараян и Абовян были убиты. Остальные солдаты, находящиеся на боевой позиции, тут же побежали на звук выстрелов. Произошла перестрелка, в результате которой был убит третий армянский солдат Шаварш Меликян. Прибыли армянские вооруженные силы, и после часа непрерывной перестрелки стрельба с противоположной стороны прекратилась.
Вместе с телом Гурбанова на земле были обнаружены тела трех армянских солдат. Рядом с телом Гурбанова были обнаружены автомат, дополнительные гильзы и стреляные гильзы.
29 декабря 2016 года в Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело, по результатам осмотра места происшествия составлен протокол. В медицинских заключениях указано, что трое военнослужащих скончались от огнестрельных ранений в грудь и шею (Нараян), в области живота, груди и правой ноги (Абовян) и головы (Меликян).
Согласно отчету от 3 мая 2017 года, также согласно судебно-медицинской экспертизе автомата ЧингизA Гурбановa, смертельные выстрелы были произведены именно из этого автомата. По словам заявителей, Азербайджан признал, что Гурбанов убил армянских солдат. Однако Азербайджан не расследовал обстоятельства убийств. Вместо этого государство похвалило его действия, посмертно присвоив Чингизу Гурбанову звание «Национального героя Азербайджана» и назвав его именем улицу.
Ссылаясь на статьи 2 (право на жизнь), 13 (право на эффективное средство правовой защиты) и 14 (запрещение дискриминации) Европейской конвенции по правам человека, заявители жалуются, что их родственники были незаконно убиты, учитывая отсутствие продолжающегося вооруженного конфликта. Заявители также утверждают, что их родственники подверглись дискриминации по национальному признаку, и отмечают, что Азербайджану не удалось провести эффективное расследование убийств.