ՀԱՊԿ-ը հայտարարել է, որ չի ընդունում անդամ երկրների սահմաններին արձանագրվող սադրանքները
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրները վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ զերծ մնալու ուժի կիրառումից և մտադիր են իրենց և այլ պետությունների միջև բոլոր տարաձայնությունները լուծել խաղաղ ճանապարհով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՀԱՊԿ խորհրդի հռչակագրում, որը հրապարակվել է կազմակերպության կայքում։
«Վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ զերծ մնալու միջպետական ​​հարաբերություններում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից և խաղաղ ճանապարհով լուծելու մեր և այլ պետությունների միջև բոլոր տարաձայնությունները», - ասվում է տեքստում։
Փաստաթուղթը նաև ընդգծում է «անհատական ​​և հավաքական ինքնապաշտպանության անօտարելի իրավունքը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի»։ Բացի այդ, նշվում է, որ ՀԱՊԿ երկրները մտադիր են «շարունակել համատեղ գործունեությունն՝ ուղղված անվտանգության պահպանմանը և կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ապակայունացնող ազդեցությունների կանխմանը»:
«Ընդգծում ենք դրա (խմբ․՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու) պարագծի երկայնքով ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համար սպառնալիքներ ստեղծող սպառազինության համակարգերի տեղակայման անընդունելիությունը», - ասվում է հռչակագրում։
Բացի այդ, նշվում է, որ ՀԱՊԿ-ը չի ընդունում միակողմանի հարկադրանքի միջոցները, որոնք կիրառվում են ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտմամբ՝ որպես միջազգային հարաբերություններում քաղաքական, տնտեսական և ֆինանսական ճնշման գործիքներ։
«Մենք չենք ընդունում ՀԱՊԿ անդամ երկրների սահմանների մոտ սադրիչ գործողությունները, որոնք կարող են հանգեցնել վտանգավոր միջադեպերի և ռազմաքաղաքական լարվածության աճի: Մենք խորը մտահոգություն ենք հայտնում զինված հակամարտության գոտիներ օտարերկրյա ահաբեկիչ-զինյալների տեղաշարժի առնչությամբ»,- ասվում է տեքստում։
ՀԱՊԿ խորհրդի հռչակագրում նշվում է, որ կազմակերպության անդամները վճռական են հավաքական անվտանգության համակարգի հետագա ամրապնդման ջանքերն ընդլայնելու հարցում։

Страны ОДКБ обязались регулировать все разногласия мирным путем
Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) подтверждают свою приверженность воздержанию от применения силы и намерены решать все разногласия между собой и другими государствами мирными путями. Как сообщает «Арменпресс» об этом говорится в заявлении Совета ОДКБ, которое опубликовано на сайте организации.
«Мы подтверждаем нашу приверженность воздерживаться от применения силы или угрозы силой в межгосударственных отношениях и разрешать все разногласия между нами и другими государствами мирными путями», - говорится в тексте.
В завлении также подчеркнуто «неотъемлемое право на индивидуальную и коллективную самооборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН. Кроме того, отмечается, что страны ОДКБ намерены «продолжить совместную деятельность, направленную на поддержание безопасности и предотвращение дестабилизирующего воздействия в зоне ответственности организации».
«Подчеркиваем недопустимость размещения систем вооружения, представляющих угрозу коллективной безопасности ОДКБ, по ее (зоны ответственности ОДКБ) периметру», - говорится в заявлении.
Кроме того, отмечается, что ОДКБ не приемлет односторонние принудительные меры, используемые в нарушение Устава ООН, как инструменты политического, экономического и финансового давления в международных отношениях.
«Мы не приемлем провокационных действий вблизи границ государств-членов ОДКБ, которые могут привести к опасным инцидентам и росту военно-политической напряженности. Мы глубоко обеспокоены перемещением иностранных боевиков-террористов в зоны вооруженных конфликтов», - говорится в тексте.
В заявлении Совета ОДКБ сказано, что члены организации полны решимости активизировать усилия по дальнейшему укреплению системы коллективной безопасности.