Լավրովը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» հարթակն ավելի հեռանկարային է դառնում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏարածաշրջանային «3+3» հարթակն արդեն «միս ու արյուն է ձեռք բերում» և ավելի ու ավելի հեռանկարային է դառնում։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում Ադրբեջանի իր գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը։
Լավրովը Բայրամովին ասել է, որ «3+3» հարթակը, որը միավորում է երեք հարավկովկասյան երկրներին և նրանց երեք հարևաններին, «հեռանկարային ձևաչափ է»։
«Ուրախ կլինեմ լսել ձեր գնահատականներն այս ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ», - Լավրովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Հարավային Կովկասում համագործակցության վեցակողմ ձևաչափի նախաձեռնությունն առաջարկել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Հայաստանը միացել է «3+3» ձևաչափին, Ռուսաստանը և Իրանը նույնպես ողջունել են այս գաղափարը։ Վրաստանը հայտարարել է, որ չի նախատեսում մասնակցել նախաձեռնությանը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի առաջին հանդիպումը՝ հինգ երկրների արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով։
Հարթակի հաջորդ հանդիպումը կայացել է Թեհրանում՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով։

Лавров заявил, что платформа регионального сотрудничества «3+3» становится все более перспективной (видео)
Региональная платформа «3+3» уже «обретает плоть» и становится все более перспективной. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на встрече с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Москве.
Лавров заявил Байрамову, что платформа «3+3», объединяющая три страны Южного Кавказа и трех их соседей, является «перспективным форматом».
«Буду рад услышать ваши оценки относительно дальнейших шагов на этом направлении», - цитирует ТАСС слова Лаврова.
Инициативу шестистороннего формата сотрудничества на Южном Кавказе предложил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Армения присоединилась к формату «3+3», Россия и Иран также приветствовали эту идею. Грузия заявила, что не планирует участие в этой инициативе.
10 декабря 2021 года в Москве состоялось первое заседание консультативной региональной платформы на уровне заместителей министров иностранных дел пяти стран.
Очередное заседание платформы состоялось в Тегеране на уровне министров иностранных дел Армении, России, Ирана, Турции и Азербайджана.