ՀՖՖ-ն հայտարարություն է տարածել Հայաստան-Ուելս հանդիպման տոմսերի գների վերաբերյալ
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտարարություն է տարածել Հայաստան-Ուելս հանդիպման տոմսերի գների վերաբերյալ:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Սեպտեմբերի 11-ին կայացած Հայաստան-Խորվաթիա հանդիպումից 2 ամիս առաջ ՀՖՖ-ն սկսեց այդ հանդիպման տոմսերի առցանց վաճառքը, որն ուղեկցվեց անակնկալ դրսեւորումներով: Նախ տոմսերը վաճառվեցին ընդամենը մի քանի ժամվա ընթացքում, իսկ հետո դրանց մի մասը հայտնվեց սև շուկայում և վերավաճառվեց շատ ավելի թանկ գներով: Տեխնիկական խնդիրներ առաջացան նաև բուն վաճառքի հետ կապված. մեծ թվով իրական երկրպագուներ մնացին առանց տոմսի: Այս ամենը ստիպեց ՀՖՖ-ին վերանայել մոտեցումը և ձեռնարկել ստեղծված վիճակից դուրս գալու քայլեր:
Ուելսի հետ առաջիկա խաղի համար սահմանվել են տոմսերի նոր գներ, որոնք պիտակվել են որպես «թանկացած» տոմսեր, թեև իրականում դրանք թանկացել են մասամբ: Նախևառաջ, պահպանվել է տոմսերի գնի նվազագույն շեմը՝ 1000 դրամ, ընդ որում՝ նույնիսկ այս տարվա ընթացքում եղել են հանդիպումներ, երբ տոմսերի նվազագույն շեմը կրկնակի գերազանցել է Ուելսի հետ խաղի տոմսերի նվազագույն շեմը (մասնավորապես, Թուրքիայի հետ խաղի ժամանակ ամենաէժան տոմսերի գինը եղել է 2000 դրամ, իսկ 2021 թ. նոյեմբերին կայացած Հայաստան-Գերմանիա հանդիպման ամենաէժան տոմսերի գինը՝ 3000 դրամ), սակայն որևէ մեկն այն ժամանակ չի խոսել տոմսերի թանկացման մասին:
Միաժամանակ ՀՖՖ-ն տարբեր զեղչեր է սահմանել երկրպագուների տարբեր խմբերի համար, որոնք կարող են տոմսերը գնել իջեցված գներով: Կան նաև մշտապես իրականացվող այլ ծրագրեր, որոնք միտված են՝ կարգավորելու սոցիալապես անապահով խավերի մուտքը մարզադաշտ: Նշենք, որ ՀՖՖ-ն յուրաքանչյուր խաղի համար 100-ավոր տոմսեր է հատկացնում շահառուների տարբեր խմբերի, իսկ ֆան-ակումբներին տոմսերը վաճառվում են կրկնակի էժան գնով, եթե խոսքը չի գնում ամենաէժան տոմսերի մասին:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստան-Ուելս հանդիպման տոմսերի մեծ մասն արդեն սպառվել է, իսկ վաճառքն ընթացել է բնականոն հունով, կարելի է վստահաբար պնդել, որ գնային նոր քաղաքականությունն արդարացված է և, ամենայն հավանականությամբ, կիրառելի է լինելու նաև ազգային հավաքականի հաջորդ հանդիպումների համար: Այդուհանդերձ, ՀՖՖ-ն պատրաստվում է հաջորդ տարի կայանալիք հանդիպումների տոմսերի գների հարցը քննարկել ՀՖՖ շահառուների կոմիտեի անդամների հետ, որոնք էլ առաջարկ կներկայացնեն տոմսերի գնային քաղաքականության վերաբերյալ:
Ընդգծենք, որ սոցցանցերում շրջանառվող տեղեկությունները 20 հազարանոց տոմսերի վերաբերյալ ճշգրիտ չեն, քանի որ տոմսերի այդ գինը սահմանվել է Ուելսի հավաքականի երկրպագուների, ինչպես նաև ՀՖՖ գործընկեր/հովանավորների  համար:
Կարելի է փաստել, որ մեծ հաշվով Հայաստան-Ուելս հանդիպման տոմսերի գների որոշակի թանկացման վերաբերյալ դժգոհողներն առաջին հերթին վերավաճառողներն են: ՀՖՖ-ն սև շուկայում հայտնված տոմսերի հետ կապված գործողություն իրականացնելու որևէ լիազորություն չունի, բայց կարծում ենք, որ գնային նոր քաղաքականությամբ հնարավոր եղավ առնվազն նպաստել այս արատավոր երևույթի նվազեցմանը, ինչի մասին վկայում է սև շուկայում վաճառվող տոմսերի վերաբերյալ հայտարարությունների քանակի կտրուկ նվազեցումը:
Իհարկե, դժգոհողների թվում են նաև իրական ֆուտբոլասերներ: Վստահեցնում ենք, որ տոմսային այս քաղաքականությունից չի տուժելու ոչ մի իրական ֆուտբոլասեր՝ հաշվի առնելով, որ ամենից արագ սպառվել են ամենաթանկ տոմսերը, իսկ 1000 դրամանոց տոմսերը, հոկտեմբերի 20-ի դրությամբ, դեռևս առկա են վաճառքում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Ուելս հանդիպման տոմսերի վաճառքից ստացված գումարներին, ապա տեղեկացնում ենք, որ ավելի բարձր գներով վաճառված բոլոր տոմսերի հասույթն ուղղվելու է Արցախից տեղահանված և ֆուտբոլով զբաղվող երեխաների կարիքներին, ինչպես նաև ՀՖՖ կողմից իրականացվող, փախստականների և տեղահանված երեխաների համար նախատեսված “Play for integrity” ծրագրի իրականացմանը»:

ФФА распространила сообщение о стоимости билетов на встречу Армения-Уэльс
Федерация футбола Армении распространила сообщение относительно стоимости билетов на матч Армения-Уэльс.
«За два месяца до встречи Армения-Хорватия, состоявшейся 11 сентября, ФФА начала онлайн-продажу билетов на эту встречу, которая сопровождалась неожиданными проявлениями. Сначала билеты были распроданы всего за несколько часов, а затем часть из них оказалась на черном рынке и была перепродана по гораздо более высоким ценам. Технические проблемы возникли и в связи с продажей из касс. Множество истинных болельщиков осталось без билетов. Все это заставило ФФА пересмотреть подходы и предпринять шаги по выходу из сложившейся ситуации.
На предстоящую игру с Уэльсом установлены новые цены на билеты, которые были восприняты как «повышенные», хотя на самом деле они подорожали лишь частично. Во-первых, сохранилась минимальная цена билета в 1000 драмов, и даже в этом году были матчи, когда минимальная цена билета вдвое превышала минимальную цену билета на матч с Уэльсом. Самые дешевые билеты на матч с Турцией стоили 2000 драмов. А самые дешевые билеты на матч Армения-Германия, который прошел в ноябре 2021 года, - 3000 драмов, но о повышении стоимости билетов тогда никто не говорил.
При этом ФФА установила разные скидки для разных групп болельщиков, которые смогут купить билеты по сниженным ценам. Существуют и другие текущие программы, направленные на регулирование доступа на стадион для социально незащищенных слоев населения. Следует отметить, что ФФА распределяет по 100 билетов на каждый матч разным группам бенефициаров, а билеты фан-клубам продаются по вдвое низкой цене, если только речь не идет о самых дешевых билетах.
Учитывая, что большая часть билетов на матч Армения-Уэльс уже распродана, и продажа шла в обычном режиме, можно смело утверждать, что новая ценовая политика оправдана и, скорее всего, будет применима и к следующим матчам сборной. Тем не менее, ФФА собирается обсудить вопрос цен на билеты на матчи следующего года с членами Комитета бенефициаров ФФА, которые представят предложения по ценовой политике билетов.
Подчеркиваем, что информация, циркулирующая в социальных сетях о билетах стоимостью в 20 000, не соответствует действительности, поскольку данная стоимость билетов была установлена ​​для болельщиков сборной Уэльса, а также партнеров/спонсоров ФФА.
Можно констатировать, что, по большому счету, недовольны некоторым повышением цен на билеты матча Армения-Уэльс в первую очередь перекупщики. ФФА не имеет каких-либо полномочий для осуществления действий, связанных с оказавшимися на черном рынке билетами. Но мы считаем, что новой ценовой политикой удалось, как минимум, способствовать снижению этого порочного явления, о чем свидетельствует резкое сокращение количества объявлений о продаже билетов на черном рынке.
Конечно, среди недовольных лиц есть и истинные футбольные болельщики. Уверяем, что ни один болельщик не пострадает от такой политики, учитывая, что самые дорогие билеты распродаются быстрее всех, а билеты стоимостью в 1000 драмов по состоянию на 20 октября все еще доступны.
Что касается суммы, вырученной от продажи билетов на матч Армения-Уэльс, сообщаем, что доходы от продажи билетов по более высокой цене будут направлены на нужды детей, вынужденных покинуть Арцах и играющих в футбол, а также на программу ФФА «Play for integrity» для беженцев и вынужденных переселенцев».