Պետք է ճնշում գործադրել՝ դեպի Արցախ օդային միջանցք բացելու համար. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել Swiss Impact with Banerjis հեռուստածրագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող և «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել շվեյցարական հեղինակավոր Swiss Impact with Banerjis հեռուստածրագրին: Միլիոնավոր լսարան ունեցող հեռուստածրագիրը հիմնականում անդրադառնում է սոցիալական, կրթական ու բնապահպանական, ինչպես նաև կայուն զարգացման հիմնախնդիրներին:
Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է ադրբեջանական շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված դժվարին իրավիճակն ու խորացող հումանիտար ճգնաժամը: Նա նաև խոսել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից Արցախում իրականացվող սոցիալական, ենթակառուցվածքային ու կրթական ծրագրերի և դրանց աջակցելու կարևորության մասին՝ նշելով, որ ամեն ջանք գործադրվում է այդ ծրագրերն իրականացնելու համար՝ չնայած շրջափակման հետևանքով ամեն օր առաջացող խոչընդոտներին:
Նա կարևոր է համարել, որպեսզի միջազգային հանրությունը տեղեկանա, թե ինչ է կատարվում Արցախում և ճնշում գործադրի կառավարությունների վրա՝ հումանիտար աղետ թույլ չտալու համար:
Ռուբեն Վարդանյան- Ցավոք, վերջին յոթ ամիսներին Արցախում մենք չունենք ո՛չ սնունդ, ՛ոչ լույս, ո՛չ գազ։ Ամեն ինչ սահմանափակված է մեր ներքին ռեսուրսներով։ Մինչև հունիսի 15-ը գոնե ռուս խաղաղապահներին և Կարմիր խաչին թույլատրվում էր որոշ դեղորայք և մարդասիրական օգնություն բերել Արցախ, սակայն դրանից հետո այդ ճանապարհն էլ է ամբողջությամբ փակվել, և հիմա մենք տոտալ շրջափակման մեջ ենք. ոչ ոք չի կարողանում տեղաշարժվել, ոչ ոք ոչ մի տեղից չի կարողանում ոչինչ ձեռք բերել, մենք ունենք միայն մեր ներքին ռեսուրսները, որոնց հաշվին էլ մարդիկ ողջ են մնում, բայց սա իսկապես չափազանց վտանգավոր իրավիճակ է։
Սվետա Բեներջի- Սա իրոք խելագարություն է, ինչպե՞ս կարող է այս ամենը տեղի ունենալ 21-րդ դարում: Անհավանական է լսել նման պատմություններ, որոնք դեռ տեղի են ունենում։ Բեն Բեներջի- Այդ մասին մենք նույնիսկ չենք էլ լսում լուրերի թողարկումներում, արևմտյան լրատվամիջոցներում:
Ռուբեն Վարդանյան– Ցավոք, սա ճշմարտություն է։ Չնայած այն փաստին, որ ՄԱԿ-ի
Արդարադատության դատարանը հստակ որոշում է կայացրել՝ պարտադրել Ադրբեջանին բացել միջանցքը, բայց մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ կարող են ամենաբարձր մակարդակի միջազգային կազմակերպությունների որոշումներն արհամարհվել։ Ես զարմացած եմ, բայց նաև հումանիտար աշխարհն է անտեսել այս իրավիճակը: Մենք որևէ օգնություն ստանալու հնարավորություն չունենք։ Մենք առաջարկում ենք օդային միջանցք բացել, որը հնարավորություն կտա կազմակերպություններին որոշակի հումանիտար օգնություն հասցնել մեզ, քանի որ մենք ունենք օդանավակայան։ Հավատում ենք, որ սա լուծումներից միայն մեկն է, որ կարող ենք խնդրել աշխարհին, հատկապես Շվեյցարիայից կամ այլ վայրերից կարող են մարդասիրական բեռներ գալ ու մարդկանց սնունդ հասցնել: Այս պահին Արցախում կա 120 հազար մարդ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա, 20 հազար տարեց: Նորից եմ ասում, խելագարություն է այն, ինչ տեղի է ունենում, և, ցավոք, աշխարհը սա չտեսնելու է տալիս։
Բեն Բեներջի- Ասացեք, օրինակ, եվրոպացու կամ շվեյցարացու համար, որն ուզում է Արցախ գալ։ Ինչպե՞ս կարող է գալ։ Կարո՞ղ է գալ Հայաստանով, Երևանով կամ Ադրբեջանով։ Ինչպե՞ս: Ռուբեն Վարդանյան- Չեք կարող: Արցախն ամբողջովին շրջափակված է։ Դուք կարող եք գալ Հայաստան, կարող եք մոտենալ սահմանին, բայց հիմա չեք կարող մուտք գործել Արցախ։ Դժբախտաբար Արցախը տոտալ շրջափակման մեջ է: Սվետա Բեներջի- Գժվելու բան է։ Այս պահին ընթանո՞ւմ են դիվանագիտական ինչ-ինչ քննարկումներ՝ խաղաղության վերաբերյալ, թե՞ պարզապես ամեն ինչ փակուղու մեջ է։ Որևէ մեկը փորձո՞ւմ է այս տարածաշրջանին խաղաղություն վերադարձնել: Ռուբեն Վարդանյան- Վերջերս հանդիպումներ եղան Բրյուսելում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների միջև։ Մի քանի հանդիպում անցկացվել է Մոսկվայում, որոնք զուգահեռաբար են տեղի ունենում։ Երկու քննարկումներն էլ, ցավոք, լուծումներ չեն տվել։ Չափից շատ կեղծ հռետորաբանություն կա Ադրբեջանի կողմից։ Օրինակ, Ադրբեջանն առաջարկել է մարդասիրական օգնություն, իսկ մենք ասել ենք․ «Ո՛չ, ձև չկա։ Մենք ձեզ չենք վստահում»: Մենք գիտենք, որ անհնար է օգնություն ստանալ այն մարդկանցից, որոնք շարունակաբար հայտարարում են, թե սպանելու են հայերին:
Բեն Բեներջի- Հասկանալի է, որ կա մարդկանց շրջափակում, իսկ ի՞նչ կասեք ապրանքների մասին։ Կարո՞ղ ենք, օրինակ, փոստով ծանրոցներ կամ այլ ապրանքներ ուղարկել: Թե՞ դա նույնպես արգելափակված է: Ռուբեն Վարդանյան- Ամեն ինչ արգելափակված է։ Դուք ոչինչ չեք կարող ուղարկել: Մինչև հունիսի 15-ը դա հնարավոր էր։ Դա հնարավոր էր ռուս խաղաղապահների ու Կարմիր խաչի միջոցով, այդ ժամանակ հնարավորություն կար ստանալու։ Այժմ մենք
ամբողջովին ենք արգելափակված։ Ադրբեջանի կառավարությունն ամբողջությամբ փակել է ճանապարհը, որը Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքն էր։ Ինչպես ասացի, ցավոք, մենք այժմ ունենք մի իրավիճակ, որը շատ ավելի բարդ է, քան նախկինում էր, քանի որ մենք ոչինչ չենք կարող ստանալ արտաքին աշխարհից, այդ իսկ պատճառով ես ասացի, որ պետք է կազմակերպել մարդասիրական օդային կամրջի օգնության ծրագիր: Հուսով եմ, որ շատ մարդիկ են լսում ձեր հաղորդումը, այն շատ տարածված է սոցիալական ազդեցության ներդրողների շրջանում, մենք պետք է ճնշում գործադրենք միջազգային կազմակերպությունների, կառավարությունների վրա, պետք է ասենք, որ երեխաները սննդի կարիք ունեն, նրանք ապրելու իրավունք ունեն։ Ոչ ոք իրավունք չունի դադարեցնել մարդկանց նվազագույն կարիքների ապահովումը, այն մարդկանց, որոնք անմեղ ու սովորական մարդիկ են:
Սվետա Բեներջի- Հենց նրա համար, որ Դուք Արցախում եք, ես հիանում եմ Ձեզնով։ Համոզված եմ, որ ցանկության դեպքում կարող էիք աշխարհի ցանկացած վայրում լինել: Եվ այսպես, ինչո՞ւ եք Դուք այնտեղ։ Ո՞րն է պատճառը։
Ռուբեն Վարդանյան-Անցյալ տարի արդեն տեսանելի էր ճգնաժամը, քանի որ Ադրբեջանը կամաց-կամաց կիրառում էր «սալյամիի» ռազմավարությունը և աստիճանաբար առաջ էր ընթանում՝ ավելի ու ավելի շատ խնդիրներ ստեղծելով։ Ես, անշուշտ, հիմա կարող է լինել բոլորովին այլ վայրում՝ ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ռուսաստանում: Բայց հասկացա, որ պետք է ընտրությունը կատարել: Որոշել՝ դու քո ազգի հե՞տ ես։ Դու քո հայրենիքի և այն երկրի հե՞տ ես, որին պատկանում ես, թե՞ ոչ։
Սա դժվար որոշում է, քանի որ կան բազմաթիվ մարտահրավերներ, խնդիրներ, ծրագրեր և նախագծեր: Բայց հետո ինքդ քեզ հարցնում ես. ի՞նչն է քեզ համար ավելի կարևոր՝ քո անձնակա՞ն կյանքը, թե՞ սեփական ազգի համար ինչ-որ բան անելու պատրաստակամությունը։ Եվ գիտեք, ընտրությունը հեշտ չէ, բայց դա նորմալ է, ինչպես ասացի, այստեղ հերոսական ոչինչ չկա: Պարզապես, երբ գալիս է ժամանակը, յուրաքանչյուր մարդ պետք է որոշում կայացնի՝ իր համար կարևորների միջև։ Եվ ինձ համար կարևոր էր մնալ իմ ժողովրդի կողքին, ինչպես նաև նրանց փոխանցել այն զգացողությունը, որ իրենք մենակ չեն։ Սա շատ կարևոր էր։ Իմ տեղափոխությունն Արցախ շատ լավ ընդունվեց, շատ մարդիկ չգիտեին էլ՝ ով եմ ես, բայց նրանք զգացին, որ միայնակ չեն, որ ինչ-որ մեկը եկել է, որ մնա իրենց հետ։ Սա խորհրդանշական էր, բայց այս հարցում ես մենակ չեմ։ Հարյուրավոր մարդիկ ինձ ասացին, որ իրենք էլ են ուզում ճանապարհը բացվելուն պես տեղափոխվել այստեղ՝ Արցախ։ Կարծում եմ, որ սա նորմալ պահվածքի մի մասն է։
Սվետա Բեներջի- Ուրեմն ի՞նչն է Ձեզ պահում։ Ո՞րն է Ձեր տեսլականը: Ինչպե՞ս է սա լուծվելու: Ինչի՞ն եք հավատում։ Ինչպե՞ս կարող է դա լուծվել։ Ի՞նչ է պետք անել։
Ռուբեն Վարդանյան- Գիտեք, ես հավատում եմ, որ երբ ներսումդ ուժեղ ես, երբ զգում ես, որ պաշտպանելու ես քո սեփական տանը, քո հողում ապրելու իրավունքը, երբ համախմբում ես մարդկանց, որոնք, չնայած բոլոր դժվարություններին, ասում են, որ չեն հանձնվելու, չեն ապրելու Ադրբեջանի ենթակայությամբ, մի ռեժիմի, որը գալու է ու ավերելու է մեր տարածքները, ավերելու է մեր վանքերը, մեր մշակութային ժառանգությունը, երբ գնահատում ես քո հասարակության ներսում առկա էներգիան, իրոք հավատում ես, որ աշխարհն ավելի հետաքրքրված կլինի, թե ինչ է այստեղ կատարվում։ Պատմության մեջ սա բազմիցս կրկնվում է, երբ ասենք, շատ փոքր երկրներ պայքարում են այնպես, ինչպես Դավիթը Գողիաթի դեմ: Երբեմն նրանք իսկապես որևէ հնարավորություն չեն ունենում հաղթելու, բայց դու կարող ես այնպիսի էներգիա ստանալ հասարակության ներսում, որը կօգնի նաև դրսում ապրող մարդկանց, օրինակ՝ Հայաստանում, հայկական սփյուռքում կամ ամբողջ աշխարհում, ասելու, որ այս մարդիկ հարգանքի են արժանի, այս մարդիկ պաշտպանության կարիք ունեն, այս մարդիկ աջակցության կարիք ունեն,որովհետև մենք մեզ ճիշտ ենք պահում, մենք մեր ինքնությանը հավատարիմ ենք ու հարգանքով ենք վերաբերում։
Սա շատ կարևոր է՝ պահպանել քո ինքնությունը, քո ով լինելը: Ահա թե ինչու, կարծում եմ, հենց որ կարողանանք տեղ հասցնել այս ուղերձը, հենց որ հնարավորություն ունենանք աշխարհին հասցնելու մեր ցանկությունը, այն է՝ պայքարել սեփական երկրում ապրելու մեր իրավունքների համար, մենք ավելի շատ աջակցություն կստանանք մարդկանցից: Սա կարևոր է, քանի որ երբեմն, երբ ամեն ինչ այնքան վատ և անհավանական է թվում, դու հայացք ես գցում քո ներսը, նայում ես քեզ և քո ամուր հավատին, քո սեփական երկրի և քո ժողովրդի հանդեպ սիրուն և պատասխանատվություն ես ստանձնում: Հազարավոր մարդիկ են զոհվել ու մահացել այս վերջին 30 տարիների պատերազմների ընթացքում: Մենք պարտավորություն ունենք այս սերնդի առջև։ Մարդիկ տեսնում են, որ, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, մենք պահել ենք Արցախը հայկական, դրա համար էլ մենք պետք է կատարենք այս պարտավորությունը, պետք է գալիք սերնդին ներարկենք Արցախը հայկական պահելու պատասխանատվության զգացումով:
Տեսեք, Ադրբեջանում երկիրը 44 տարի կառավարվում է մեկ ընտանիքի կողմից։ Դա ավտորիտար ռեժիմ է, ոչ թե ժողովրդավարություն: Նավթն ու գազը փողի մեծ հոսքեր են, բայց դա կայուն չէ՝ իսկապես կայուն հասարակություն ձևավորելու համար: Մենք ապրում ենք շատ խելացնոր ժամանակաշրջանում։ Այդ իսկ պատճառով, քանի դեռ մենք մեզ ամուր ենք պահում, վստահ եմ, որ աջակցություն կստանանք այլ ժողովուրդներից ու այլ պետություններից:
Սվետա Բեներջի- Ինչպե՞ս կարող է ձեզ աջակցել մեր ունկնդիրը։ Պե՞տք է այս ամենը տարածել և ինչպե՞ս կարող են ձեզ աջակցել:
Ռուբեն Վարդանյան- Ինչպես ասացի, նախևառաջ՝ անտարբեր չլինելով։ Մի՛ կարծեք, թե սա պարզապես մի աննշան, փոքր հակամարտություն է՝ համեմատած աշխարհի առջև ծառացած այլ խնդիրների հետ։ Անտարբեր չլինել՝ նշանակում է նաև բարձրաձայնել, որ սա անընդունելի է։ Ցանկացած եվրոպական կառավարություն, մյուս բոլոր երկրները պետք է հասկանան՝ սա աննշան հակամարտություն չէ։ Սա հակամարտություն է, որը սպառնում է իսկապես մի յուրահատուկ ազգի, որն այստեղ ապրում է հարյուրավոր տարիներ շարունակ, որն իր մեջ կրում է հսկայական ժառանգություն՝ քրիստոնեական, մշակութային, և որի ոչնչացումը կլինի ևս մեկ շատ ցավալի էջ՝ աշխարհի զարգացման պատմության մեջ: Հետևաբար բարձրաձայնելը շատ կարևոր է լինելու, պետք է ճնշում գործադրել կառավարությունների վրա՝ ասելով, որ դուք պարտավոր եք կատարել ձեր պարտականությունը։ Դուք պետք է անեք ձեր հասանելիքը: Երկրորդը՝ մարդասիրական օդային միջանցքի ստեղծումն է, որը կարող է իսկապես կարևոր դառնալ, եթե սոցիալական ազդեցության ներդրողները, սոցիալական բարերարները կարողանան ստեղծել հատուկ օդուղի, ապա դա հիմա չափազանց կարևոր կլինի, դա պետք է անհապաղ արվի։
Երրորդը՝ չնայած մեր առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերներին, մենք ուրախ կլինենք մտածել որոշ նախագծերի շուրջ, միասին ինչ-որ բան կառուցել, ինչ-որ բան անել կրթության, ՏՏ ոլորտներում, նաև այլ բնագավառներում և փորձել կիսվել մեր սեփական փորձով, մեր գիտելիքներով, ինչպես նաև, օրինակ, թե ինչպես գոյատևել ներկա միջավայրում։
Բեն Բեներջի- Եթե կարող եք, խնդրում եմ, կիսվեք Ձեր գործողությունների կոչ-ուղերձով նաև մեր համաշխարհային լսարանի համար:
Ռուբեն Վարդանյան- Պարզապես ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ 120 հազար մարդ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա, 20 հազար տարեց, հազարավոր հղի կանայք ներկայում գտնվում են լիակատար շրջափակման մեջ։ Մենք չունենք սնունդ, չկա էլեկտրականություն, գազ՝ արտաքին աշխարհից։ Մենք չենք կարող օգնել առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող մեր հիվանդներին՝ հիվանդանոցներ տեղափոխվելու։ Մենք ճանապարհ չունենք, մենք չունենք մուտք դեպի Հայաստան։
Ես ուզում եմ բոլորիդ խնդրել՝ մի՛ եղեք անտարբեր։ Սա միայն 120 հազար մարդու կյանք չէ: Սա կյանքն է այն մարդկանց, որոնք պարզապես ուզում են ապրել սեփական հայրենիքում, սեփական երկրում, ուզում են ապրելու իրավունք ունենալ այն վայրում, որը հազարավոր տարիներ հայկական է եղել։ Եկեք ճնշում գործադրենք բոլոր կառավարությունների և բոլոր կազմակերպությունների վրա Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և այլուր, որ նրանք գործեն, որ չանտեսեն այս հակամարտությունը, որը
կարող է ոչնչացնել աշխարհի հնագույն քրիստոնեական բնակավայրերից մեկը և ոչնչացնել մի ազգի ժառանգություն, որը հազարամյակներ շարունակ ապրել ու ապրում է այս հողի վրա:

Нужно оказать давление, чтобы открыть воздушный коридор в Арцах: Рубен Варданян в интервью Swiss Impact with Banerjis
Поддержи А1+!Общественно-политический деятель, координатор общественного движения "Фронт безопасности и развития Арцаха» и соучредитель агентства территориального развития «Мы – наши горы» Рубен Варданян дал интервью авторитетной швейцарской телепрограмме
Swiss Impact with Banerjis. Имеющая миллионную аудиторию телепрограмма в основном обращается к социальной, образовательной и природоохранной тематике, а также рассказывает о проблемах устойчивого развития.
Рубен Варданян представил создавшуюся в Арцахе вследствие азербайджанской блокады сложную ситуацию и рассказал об углубляющемся гуманитарном кризисе. Он также говорил о социальных, инфраструктурных и образовательных проектах, которые реализует в Арцахе агентство «Мы – наши горы», и о том, как важно им помогать, отмечая, что прилагаются все усилия для реализации этих проектов, несмотря на ежедневно возникающие вследствие блокады препятствия.
Он счёл важным, чтобы международное сообщество было информировано о том, что происходит в Арцахе и оказало давление на правительства, чтобы не допустить гуманитарной катастрофы.
Интервью с некоторыми сокращениями представлено ниже в переводе.
Рубен Варданян: К сожалению в последние семь месяцев в Арцахе у нас нет ни питания, ни света, ни газа. Всё ограничено нашими внутренними ресурсами. До 15 июня хотя бы российским миротворцам и Красному Кресту разрешалось привозить в Арцах некоторые медикаменты и гуманитарную помощь. Однако после этого полностью закрылась и эта дорога, и сейчас мы в тотальной блокаде: никто не может перемещаться, никто ниоткуда не может ничего приобрести, у нас есть только наши внутренние ресурсы, за счёт которых люди остаются живы, но это действительно чрезвычайно опасная ситуация.
Света Банерджи: Это действительно сумасшествие! Как может всё это происходить в 21-м веке?! Невероятно слушать такие истории, которые ещё происходят.
Бен Банерджи: Об этом мы даже не слышали в выпусках новостей, в западных средствах массовой информации.
Рубен Варданян: К сожалению, это так. Несмотря на тот факт, что Международный суд правосудия ООН принял чёткое решение – обязать Азербайджан открыть коридор, но мы живём в таком мире, где можно игнорировать решения международных организаций самого высокого уровня. Я удивлён, но даже гуманитарный мир игнорирует эту ситуацию. У нас нет возможности получить какую-либо помощь. Поскольку у нас есть аэропорт, мы предлагаем открыть воздушный коридор, который даст возможность организациям доставить нам какую-либо гуманитарную помощь. Мы верим, что это лишь одно из решений, что мы можем попросить мир, в частности, из Швейцарии или из других мест могут приходить гуманитарные грузы и доставлять людям питание. В настоящее время в Арцахе есть 120 тысяч человек, в том числе 30 тысяч детей, 20 тысяч стариков. Снова говорю: то, что происходит – сумасшествие, и мир, к сожалению, делает вид, что не замечает этого.
Бен Банерджи: Скажите, например, для европейца или для швейцарца, который хочет приехать в Арцах. Как он может приехать? Может ли приехать через Армению, через Ереван или через Азербайджан? Как?
Рубен Варданян: Не можете. Арцах полностью блокирован. Вы можете приехать в Армению, можете приблизиться к границе, но сейчас вы не можете въехать в Арцах. К несчастью, Арцах находится в тотальной блокаде.
Света Банерджи: Можно сойти с ума! В данный момент проходят какие-либо дипломатические обсуждения о мире, или всё просто находится в тупике? Кто-либо пытается вернуть мир в этот регион?
Рубен Варданян: В последнее время были встречи в Брюсселе между Президентом Европейского Союза Шарлем Мишелем и руководителями Армении и Азербайджана. Несколько встреч было проведено в Москве, которые проходят параллельно. Эти обсуждения, к сожалению, не дали решений. Со стороны Азербайджана слишком много фальшивой риторики. Например, Азербайджан предложил гуманитарную помощь, а мы сказали: «Нет, не выйдет. Мы вам не доверяем». Мы знаем, что невозможно получить помощь от тех людей, которые постоянно заявляют, что будут убивать армян.
Бен Банерджи: Понятно, что есть блокада людей, а что скажете о товарах. Можем ли мы, например, отправить по почте посылки или другие предметы? Или это также блокировано?
Рубен Варданян: Блокировано всё. Вы ничего не можете отправить. До 15 июня это было возможно. Это было возможно посредством российских миротворцев и Красного Креста. Тогда была возможность получать. Сейчас мы полностью блокированы. Правительство Азербайджана полностью перекрыло дорогу, которая была коридором, связывающим Арцах с Арменией. Как я сказал, к сожалению, сейчас у нас такая ситуация, которая гораздо сложнее, чем было раньше, поскольку мы ничего не можем получить от внешнего мира, по этой самой причине я сказал, что нужно организовать программу помощи посредством гуманитарного воздушного коридора. Надеюсь, что вашу программу слушают многие люди, она очень распространена в кругу имеющих социальное влияние инвесторов, мы должны оказать давление на международные организации, правительства, должны сказать, что дети нуждаются в питании, они имеют право жить. Никто не имеет права прекратить обеспечение минимальных потребностей людей, тех людей, которые являются невинными и обыкновенными людьми.
Света Банерджи: Именно потому, что Вы в Арцахе, я Вами восхищаюсь. Уверена, что при желании Вы могли бы быть в любой точке мира. Итак, почему Вы там? В чём причина?
Рубен Варданян: В прошлом году кризис уже был виден, поскольку Азербайджан тихо-тихо применял стратегию «салями» и постепенно продвигался вперёд, создавая всё больше и больше проблем. Я, несомненно, сейчас мог бы находиться совсем в другом месте: в США, в Европе, в России. Но я понял, что нужно сделать выбор. Нужно решить: ты со своим народом, ты со своей Родиной и с той страной, которой ты принадлежишь, или нет.
Это трудное решение, потому что есть многочисленные вызовы, проблемы, проекты, планы. Но потом сам себя спрашиваешь: Что тебе важнее, твоя личная жизнь или готовность сделать что-то для твоего собственного народа. И, знаете, это непростой выбор, но это нормально, как я сказал, здесь ничего героического нет. Просто, когда приходит время, каждый человек должен принять решение, что для него важнее. И для меня было важно остаться вместе со своим народом, а также заставить их почувствовать, что они не одни. Это было очень важно. Мой переезд в Арцах был принят очень хорошо. Многие люди не знали, кто я, но они почувствовали, что они не одиноки, что приехал кто-то, чтобы остаться с ними. Это было символично, но в этом вопросе я не одинок. Сотни людей говорили мне, что и они хотят переехать сюда, в Арцах, как только откроется дорога. Думаю, что это часть нормального поведения.
Света Банерджи: Так значить, что Вас держит? Каково Ваше видение? Как это разрешится? Во что Вы верите? Как это может решиться? Что нужно сделать?
Рубен Варданян: Знаете, я верю, что когда ты внутри силён, когда чувствуешь, что защищаешь право жить в своём собственном доме, на своей земле, когда объединяешь людей, которые несмотря на все трудности говорят, что не сдадутся, не будут жить в подчинении Азербайджану – режиму, который придёт и разрушит наши территории, разрушит наши храмы, наше культурное наследие, когда оцениваешь имеющуюся внутри твоего общества энергию, действительно, веришь, что мир будет более заинтересован тем, что здесь происходит. В истории это многократно повторяется, когда, скажем, очень маленькие страны борются так, как Давид с Голиафом. Подчас у них действительно не бывает никакой возможности победить, но ты можешь получить такую энергию внутри общества, которая поможет также людям, живущим за границей, например, в Армении, в армянской диаспоре или во всём мире сказать, что эти люди достойны уважения, эти люди нуждаются в защите, эти люди нуждаются в помощи. Потому что мы себя ведём правильно, мы своей идентичности верны и относимся к ней с уважением.
Это очень важно – сохранять свою идентичность, свою сущность. Вот, почему, думаю, как только сможем довести до места этот мессидж, как только будем иметь возможность сообщить миру о нашем желании, а именно: бороться за наше право жить в своей собственной стране, мы получим гораздо больше поддержки от людей. Это важно, поскольку иногда, когда всё кажется так плохо и невероятно, ты заглядываешь внутрь себя, смотришь на себя и на свою крепкую веру, на любовь к своей собственной стране и к своему народу и принимаешь ответственность. Тысячи людей погибли и умерли в войнах за эти последние 30 лет. У нас есть обязательство перед этим поколением. Люди видят, что несмотря на все вызовы, мы сохранили Арцах армянским, потому мы и должны выполнить это обязательство, должны грядущему поколению привить чувство ответственности за то, чтобы сохранить Арцах армянским.
Смотрите, в Азербайджане страна 44 года управляется одной семьёй. Это авторитарный режим, а не демократия. Нефть и газ – это большие потоки денег, но это нестабильно для того, чтобы сформировать действительно стабильное общество. Мы живём в очень безумный период. По этой самой причине, пока мы крепки, я уверен, мы получим поддержку от других народов и других государств.
Света Банерджи: Как вам может помощь наш зритель? Нужно ли всё это распространять и как могут вам помочь?
Рубен Варданян: Как я сказал, прежде всего, не оставаясь безразличными. Не думайте, что это просто некий незначительный, маленький конфликт по сравнению с другими стоящими перед миром проблемами. Не быть безразличными означает также говорить во всеуслышание, что это неприемлемо. Каждое европейское правительство, все другие страны должны понять: это не незначительный конфликт. Это конфликт, который угрожает действительно особенной нации, которая здесь живёт сотни лет, которая несёт в себе громадное наследие: христианское, культурное и уничтожение которой будет ещё одной прискорбной страницей в истории развития мира. Следовательно, очень важно говорить во всеуслышание. Нужно оказать давление на правительства, говоря, что вы обязаны выполнить свою обязанность. Вы должны сделать то, что вам положено сделать. Во-вторых, создание гуманитарного воздушного коридора может стать действительно важным, если инвесторы социального влияния, социальные благотворители смогут создать специальный воздушный путь, то это сейчас будет чрезвычайно важно, это нужно сделать безотлагательно.
В-третьих, несмотря на все стоящие перед нами вызовы, мы будем рады подумать об определённых проектах, что-то построить вместе, что-то сделать в сферах образования, ИТ, также в других отраслях, и попытаться поделиться нашим собственным опытом, нашими знаниями, а также, например, тем, как существовать в нынешней среде.
Бен Банерджи: Если можете, прошу, поделитесь призывом-посланием о Ваших действиях также и с нашей всемирной аудиторией.
Рубен Варданян: Просто хочу ещё раз подчеркнуть, что 120 тысяч человек, в том числе 30 тысяч детей, 20 тысяч стариков, тысячи беременных женщин в настоящее время находятся в полной блокаде. У нас нет продовольствия, нет электричества, газа из внешнего мира. Мы не можем помочь нашим больным, имеющим серьёзные проблемы со здоровьем, чтобы транспортировать их в больницы. У нас нет дороги, у нас нет въезда в сторону Армении.
Я хочу всех вас попросить: не будьте безразличными. Это не только жизнь 120 тысяч человек. Это жизнь тех людей, просто хотят иметь право жить в том месте, которое тысячелетиями было армянским. Давайте окажем давление на все правительства и все организации в Европе, США, России и в других местах, чтобы они действовали, чтобы не игнорировали этот конфликт, который может уничтожить одно из древнейших христианских поселений мира и уничтожить наследие нашей нации, которая на протяжении тысячелетий живёт на этой земле.