thumbnail_DAV_4365 copy
Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել ՄԹ-ի հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյանը՝ Սըր Լինդսի Հոյլին
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի շրջանակում հունիսի 7-ին պատվիրակությանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալություն համար՝ նշելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերություններն ու նույնն ակնկալում է Միացյալ Թագավորությունից:
Հանդիպմանը նշվել է, որ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա: Կողմերը քննարկել են մարդու ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ շուտով կավարտվի Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ ընդլայնված համաձայնագրի համաձայնեցումը, եւ այն կստորագրվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:
«Հայաստանը՝ որպես երիտասարդ խորհրդարանական հանրապետություն, առավել կարեւորում է արդյունավետ միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցությունը: Գոհունակությամբ եմ արձանագրում մեր խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի վերջին երկու տարվա ընթացքում փոխայցերն ու առկա ակտիվ գործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ խոսնակը Հայաստան է հրավիրել իր բրիտանացի գործընկերոջը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամ Հայկ Կոնջորյանը, բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանն ու պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:

Армения заинтересована в развитии многосторонних отношений с Великобританией: Ален Симонян – сэру Линдси Хойлу
Поддержи А1+!7 июня делегация во главе с председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном, находящаяся с рабочим визитом в Соединенном Королевстве, была принята спикером Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии сэром Линдси Хойлом.
Спикер НС поблагодарил за приглашение и гостеприимство, отметив, что Армения заинтересована в установлении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством на стабильной основе и ожидает того же от Великобритании.
На встрече было отмечено, что за три десятилетия Армения и Великобритания сформировали амбициозную повестку двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах. Стороны обсудили вопросы, связанные с укреплением общечеловеческих демократических институтов.
Спикер Национального собрания РА выразил уверенность, что в ближайшее время будет завершено согласование РА и Великобритании соглашения о всеобъемлющем расширенном соглашении, и оно будет подписано.
«Армения, как молодая парламентская республика, придает большее значение эффективному межпарламентскому сотрудничеству и взаимодействию между парламентариями. С удовлетворением отмечаю взаимные визиты и активное сотрудничество дружественных групп, действующих в наших парламентах в течение последних двух лет», - сказал Ален Симонян.
В завершение встречи председатель НС РА пригласил своего британского коллегу в Армению.
Делегация во главе с председателем Национального собрания РА Аленом Симоняном находится в Великобритании с трехдневным рабочим визитом. В составе делегации - вице-спикер НС Рубен Рубинян, руководитель фракции «Гражданский договор», член группы дружбы Армения-Великобритания Айк Конджорян, член группы дружбы Артур Хачатрян и депутат Сона Казарян.