ՄԻԵԴ-ը մերժել է ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի 2 քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը
Սույն թվականի մայիսի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար վերջիններիս հարազատների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով սահմանված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը։
Մասնավորապես, Եվրոպական դատարանից պահանջվել էր կիրառել միջանկյալ միջոց այն հիմնավորմամբ, որ ՀՀ-ում Ադրբեջանցի երկու զինծառայողների նկատմամբ դրսևորվում է կյանքի իրավունքին և խոշտանգումներից զերծ մնալու պարտավորությանը հակասող վերաբերմունք։ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել պատշաճ դիրքորոշում այն մասին, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կոնվենցիոն իրավունքները պատշաճ երաշխավորվել են ՀՀ-ում։ Այս առնչությամբ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել նաև համապատասխան ապացույցներ։
Եվրոպական դատարանը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա, մերժել է ՀՀ դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանցի զինծառայողների հարազատների ներկայացրած պահանջը։

ЕСПЧ отклонил требование о промежуточной мере для защиты прав двух граждан Азербайджана, пересекших границу РА
Поддержи А1+!9 мая Европейский суд по правам человека отклонил ходатайство родных двух граждан Азербайджана, недавно незаконно пересекших границу РА, о применении к правительству РА промежуточной меры в соответствии с правилом 39 Регламента Европейского суда.
В Европейский суд было направлено ходатайство о применении промежуточных мер на том основании, что в РА с двумя азербайджанскими военнослужащими обращаются вопреки праву на жизнь и обязательство воздерживаться от пыток.
Правительство Республики Армения представило в Европейский суд надлежащую позицию, что конвенционные права азербайджанских военнослужащих надлежащим образом гарантируются в Республике Армения. В связи с этим правительство РА представило в Европейский суд соответствующие доказательства.
Европейский суд, исходя из позиции правительства РА, отклонил ходатайство родных азербайджанских военнослужащих о применении к РА промежуточных мер.