Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև
Փետրվարի 28-ին Հռոմում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև։ Հայկական կողմից խորհրդակցությունները անցկացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, իսկ իտալական՝ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարի տեղակալ Էդմոնդո Չիրիելին։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը և քննարկել հայ-իտալական երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։ Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քայլեր ձեռնարկել տնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև համագործակցությունը մշակութային, կրթական և գիտական ոլորտներում։
Կողմերը անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի, այդ թվում Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերությանը, քննարկել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները, ընդգծել պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունը։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային բարդ իրավիճակը և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի հանձնառությունն ու ջանքերը։ Նախարարի տեղակալը նշել է Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման ծանր հումանիտար հետևանքները և կարևորել Արդարադատության միջազգային դատարանի համապատասխան որոշման իրականացումը։
Հռոմ այցի շրջանակներում Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Իտալիայի Սենատի փոխնախագահ Ջան Մարկո Չենտինայոյի և Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջուլիո Տրեմոնտիի հետ։

Политические консультации между Министерствами ИД Армении и Италии
28 февраля в Риме прошли политические консультации между Министерствами ИД Армении и Италии. С армянской стороны консультации провел заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян, с итальянской стороны - заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Эдмондо Чириэли.
В ходе консультаций стороны высоко оценили политический диалог между двумя странами и обсудили широкий круг вопросов двусторонней армяно-итальянской повестки. Касаясь перспектив экономического сотрудничества, стороны выразили готовность предпринять шаги в направлении расширения экономических связей. Также обсуждалось сотрудничество в культурной, образовательной и научной сферах.
Стороны коснулись и ряда международных и региональных вопросов, в том числе расширенного партнерства Армения-ЕС, обсудили возможности взаимосодействия в рамках международных организаций, подчеркнули важность проведения периодических политических консультаций.
Заместитель министра Паруйр Ованнисян представил сложную ситуацию с безопасностью в регионе, а также приверженность и усилия Армении по установлению мира. Замминистра отметил тяжелые гуманитарные последствия продолжающейся блокады Лачинского коридора и подчеркнул необходимость выполнения соответствующего решения Международного суда.
В рамках визита в Рим Паруйр Ованнисян также встретился с вице-президентом Сената Италии Джаном Марко Чентинайо и председателем комитета по внешним отношениям Палаты депутатов Джулио Тремонти.