Օրացույց․ 3-ը փետրվարի․ Հրաժարական է ներկայացնում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը (տեսանյութ)
ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Անդրանիկ Հովակիմյանը 1998-ի փետրվարի 3-ին տեղեկացնում է, որ քաղաքապետի պաշտոնից հեռացած Վանո Սիրադեղյանը չի հրաժարվել ՀՀՇ վարչության նախագահի պաշտոնից : Արդեն այսօր պարզ է, որ խորհրդարանում ՀՀՇ-ի ղեկավարած բլոկից հեռացել է 40 պատգամավոր: Խմբակցությունում մնացել է 50 հոգի:
Խորհրդարանի հաջորդ ընտրություններ ՀՀՇ-ն կգնա արդեն առնետներից մաքրված ցուցակներով:
1998-ի փետրվարի 3-ի մամուլը հիմնականում անտեղյակություն է ցուցաբերում այս օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական կտրուկ զարգացումների հարցում: Խորագրերը սակայն դիպուկ են՝ Վանոն ցեցը գցեց, առնետները լքում են խորտակվող նավը: Խորտակվողների համար աղետյալ նավը «Հանրապետություն» խմբակցությունն է, իսկ փրկարար նավը՝ «Երկրապահը»:
Ընդդիմադիր կուսակցություններից Ազգային Ինքնորոշում միավորումը 1998-ի այս օրը հանրապետությունում տեղի ունեցող հրաժարականների շքերթը բնութագրում են որպես թավշյա հեղափոխություն:
1998-ի փետրվարի 3-ին Հանրապետության նախագահի պաշտոնից հրաժարական է ներկայացնում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Նախագահն այդ օրը չի խոսում, թե հատկապես ովքեր են ներկայացրել այդ պահանջը, սակայն ավելացնում է, որ Արցախի հարցը միայն պատրվակ էր հրաժարականի պահանջի համար: Նախագահը նկատում է, որ միեւնույն է, խաղաղությունը վաղ թե ուշ հարթելու է իր ճանապարհը: Նոր նախագահի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մաղթում է ամենայն հաջողություն:
Երկու տարի հետո այս օրերին, ըստ ՀՀՇ առաջնորդներից մեկի, Տեր-Պետրոսյանը զայրացած է: Նա նկատում է, որ առաջին նախագահի զայրույթի պատճառն այն է, որ Հայաստանի բախտի հետ խաղում են օտար պետությունների գաղտնի ծառայությունների լեյտենանտների մակարդակի մարդիկ:
Ի դեպ, 2000-ի փետրվարի 3-ին ՀՀՇ վարչությունում նախագահի հրաժարականի 2-րդ տարին անցկացնում են մոմի լույսի տակ եւ վառարանի կողքին: Վարչության անդամները խորհրդանշանական են համարում այս փաստը, որի ներքո մի ժամանակ գտնվում էր ամբողջ Հայաստանը:
Ազգային Ժողովի նախկին փոխնախագահ Արա Սահակյանը 2001-ի փետրվարի 3-ին ասում է, որ իշխանությունը թողնելուց հետո ՀՀՇ-ն պետք է գրավեր ընդդիմության տեղը: Քոչարյանի վարչախումբն ըստ Արա Սահակյանի տառապում է նախկիններին բանտում տեսնելու մաղձով: Ի դեպ, պարոն Սահակյանը ՀՀՇ-ի հեռանալուց հետո Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծման համար վատ ժամանակներ է սպասում :
2002-ի այս օրերին հրատարակվում է բանասեր Վլադիմիր Գրիգորյանի պատմական փաստերով հագեցած «Օրագրերը»: Ի դեպ, ըստ հեղինակի բարեկամների, Գրիգորյանը պնդում էր, որ Հայաստանը միշտ պետք է Ռուսաստանի կողքին լինի, սակայն ոչ թե փոքր եղբոր, այլ հավասար իրավունքների կարգավիճակով:
2008-ի փետրվարի 3-ին Արթուր Բաղդասարյանը ընդդիմության ամենացանկալի թեկնածուներից է նախագահի պաշտոնում: Հրապարակը լեփ լեցուն է, մարդիկ բղավում են հաղթանակ, թեկնածուի դեմքին լայն ժպիտ կա: Առաջին նախագահի հրաժարականից 13 տարի անց խորհրդարանի նախկին փոխնախագահ Կարապետ Ռուբինյանն ասում է, որ այդքան էլ ճիշտ չէր ամբողջ թիմուվ հրաժարական տալը: Կարապետ Ռուբինյանի համոզմամբ, այդ օրերին հայտնի ուժերի, այսինքն, Ռոբերտ Քոչարյանի, Վազգեն եւ Սերժ Սարգսյանների կողմից տեղի ունեցավ իշխանության զավթում։
Հրազդանում 2012-ի այս օրը քաղաքապետի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի օր է։ Մրցակից թեկնածուն ընդդիմադիր ազատամարտիկ Սասուն Միքայելյանն է, որի արցախյան հերոս լինելը հրազդանցիներից ոմանց համար չափանիշ չէ։ Սասուն Միքայելյանի նախընտրական հանդիպումներն անցնում են խոչընդոտներով։ Նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանին 2013-ի այս օրը դուր չի գալիս, որ նախագահի թեկնածուները միմյանց աչքերի մեջ չեն ուզում նայել։ Արմավիրցիներին հետաքրքիր է ՝ Հայրիկյանի հանդեպ մահափորձից հետո Բագրատյանը մտադիր չէ՞ դիմել Սահմանադրական դատարան նախագահի ընտրությունները հետաձգելու հարցով:

Календарь. 3 февраля: Левон Тер-Петросян подает в отставку (видео)
Вице-председатель правления АОД Андраник Овакимян 3-го февраля 1998 года сообщает, что Вано Сирадегян, покинувший должность мэра, не отказался от должности председателя правления АОД. Сегодня уже ясно, что в парламенте возглавляемый АОД блок покинули 40 депутатов. Во фракции остались 50 человек. На следующие парламентские выборы АОД пойдет уже со списками, очищенными от крыс.
3-го февраля 1998 года пресса в основном проявляет незнание в вопросе резких внутриполитических событий, которые проходят в эти дни в Армении. Заголовки, однако, меткие: крысы покидают тонущий корабль. Для тонущих потерпевший крушение корабль – это фракция «Республика», а корабль-спасатель – «Еркрапах». Из оппозиционных партий объединение Национальное Самоопределение в этот день 1998 года характеризуют парад отставок, которые происходят в эти дни в республики, как бархатную революцию.
3-го февраля 1998 года в отставку от должности президента Республики подает Левон Тер-Петросян. Президент в этот день не говорит, кто конкретно представил это требование, однако добавляет, что арцахский вопрос был всего лишь поводом для требования отставки. Президент отмечает, что все равно, мир рано или поздно проложит свою дорогу. Новому президенту Левон Тер-Петросян желает всяческих успехов.
Два года спустя, в эти дни, по словам одного из лидеров АОД, Тер-Петросян возмущен. Он замечает, что причина возмущения первого президента в том, что с судьбой Армении играют люди на уровне лейтенантов тайных служб иностранных государств.
Кстати, 3-го февраля 2000 года 2-й год отставки президента в правлении АОД проводят под светом свечи и около печки. Члены правления считают этот факт символическим, под которым когда-то находилась вся Армения.
Бывший вице-председатель Национального собрания Ара Саакян 3-го февраля 2001 года говорит, что оставив власть АОД должен был занять место оппозиции. Аппарат Кочаряна, по словам Ара Саакяна, страдает желанием видеть прежних в тюрьме. Кстати, господин Саакян после ухода АОД ждет плохие времена для решения Нагорно-Карабахского вопроса.
В эти дни 2002 года издаются «Дневники», полные исторических фактов филолога Владимира Григоряна. Кстати, по словам друзей автора, Григорян утверждал, что Армения всегда должна быть рядом с Россией, однако не как младший брат, а в статусе равноправия.
3-го февраля 2008 года Артур Багдасарян – один из самых желанных кандидатов оппозиции на должность президента. Площадь переполнена, люди кричат победа, на лице у кандидатов широкая улыбка.
Через 13 лет после отставки первого президента бывший вице-председатель парламента Карапет Рубинян говорит, что не так уж правильно подавать в отставку всей командой. Карапет Рубенян убежден, в эти дни со стороны известных сил, а именно, Роберта Кочаряна, Вазгена и Сержа Саркисянов произошел захват власти.
В Раздане в этот день 2012 года был день предвыборной агитации выборов мэра. Кандидат-соперник – оппозиционный воин-освободитель Сасун Микаелян, то, что он – арцахских герой, для некоторых из разданцев – не критерий. Предвыборные встречи Сасуна Микаеляна проходят с препятствиями.
Кандидату в президенты Гранту Багратяну в этот день 2013 года не нравится, что кандидаты в президенты не хотят смотреть в глаза друг другу. Армавирцам интересно: после покушения на Айрикяна, намерен ли Багратян обратиться в Конституционный суд по вопросу отсрочки президентских выборов.