Չենք կարող անմասն մնալով հետևել՝ ինչպես է մեր աչքի առաջ իրական աղետ ծավալվում․ ԱՄՆ կոնգրեսականը՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է միջազգային հանրության առջև ստել Լաչինի միջանցքի՝ արդեն մեկ ամիս շարունակվող արգելափակման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ղեկավարի՝ օրերս լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում արած հայտարարություններին։
«Կա հստակ ապացույց, որ այս ամենը մարդասիրական ճգնաժամ է առաջացնում Արցախում՝ արգելափակելով քաղաքացիական անձանց սննդամթերքի և դեղորայքի կենսական մատակարարումների իրականացումը:
Անհանգստացնող է, որ Ալիևը ողջունում է «ազատ խոսքը» միայն այն ժամանակ, երբ այն օգտագործվում է հայերի կյանքին սպառնալու համար»,- նշել է Փալոնը։ Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի  իր գործընկերների հետ աշխատանքներ է իրականացրել՝ դրդելու ԱՄՆ պետդեպին ու համաշխարհային առաջնորդներին լուրջ քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու մարդածին այս աղետը։
«Առաջիկա օրերին 120 հազար անմեղ կյանք կարող է սպառնալիքի տակ հայտնվել։ Մենք չենք կարող անմասն մնալով հետևել, թե ինչպես է մեր աչքի առաջ իրական աղետ ծավալվում։ Կարողություններիս սահմանում անելու եմ ամեն բան, որպեսզի ԱՄՆ-ն օգտագործի ցանկացած հնարավոր դիվանագիտական գործիք՝ վերջ տալու այս դաժան շրջափակմանը»,- հայտնել է Փալոնը։
Ադրբեջանը 2022 թ.-ի դեկտեմբերի 12-ից փակ է պահում Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը: Ճանապարհի փակ լինելու պատճառով Հայաստանից Արցախ չի կարողացել վերադառնալ 1100 մարդ, որոնց թվում՝ 270 երեխա: Շրջափակման հետևանքով կտրվել է կենսական ապրանքների, այդ թվում և սննդամթերքի ու դեղորայքի մատակարարման շղթան, ինչի հետևանքով Արցախում կա սննդի, դեղամիջոցների, կենսական անհրաժեշտության այլ պարագաների խիստ անհրաժեշտություն։ Խոչընդոտվում է ոչ միայն ազատ տեղաշարժի իրավունքը, այլև հարյուրավոր երեխաներ զրկվել են կրթության իրավունքից։

Не можем оставаться в стороне, когда на наших глазах происходит катастрофа: конгрессмен США о блокаде Лачинского коридора
Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает лгать международному сообществу о продолжающейся уже месяц блокаде Лачинского коридора. Как сообщает «Арменпресс», это на своей странице в Twitter написал конгрессмен США Фрэнк Паллоне, касаясь заявлений, сделанных на днях лидером Азербайджана в интервью СМИ.
«Есть явные доказательства того, что все это, блокировка поставок жизненно важных продуктов питания и лекарств гражданскому населению, вызывает в Арцахе гуманитарный кризис. Тревожит то, что Алиев приветствует «свободу слова» лишь тогда, когда она используется для угрозы жизни армян», - отметил Паллоне.
Он подчеркнул, что работал со своими коллегами из комисии по делам Армении Конгресса США, чтобы мотивировать госсекретаря США и мировых лидеров предпринять серьезные шаги для прекращения этой техногенной катастрофы.
«В ближайшие дни 120 000 невинных жизней могут оказаться под угрозой. Мы не можем стоять в стороне и смотреть, как на наших глазах разворачивается настоящая катастрофа. Я сделаю все, что в моих силах, чтобы Соединенные Штаты использовали все возможные дипломатические инструменты для прекращения этой жестокой блокады», - написал Паллоне.
Азербайджан с 12 декабря 2022 года перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром - Лачинский коридор. Вследствие закрытия дороги 1100 человек, в том числе 270 детей, не смогли вернуться из Армении в Арцах. Нарушены права людей на свободное передвижение, обеспечение прожиточного минимума, получение медицинской помощи, образование и ряд других прав. В результате блокады прекращены поставки жизненно важных товаров, в том числе продуктов питания и медикаментов. Республика Арцах испытывает острую нужду в продуктах питания, медикаментах и ​​в других предметах первой необходимости. Нарушено не только право на свободное передвижение, но и право сотен детей на образование.