Ես հավատում եմ, որ բարձր արվեստով շատ բան կարելի է փոխել մեզ շրջապատող իրականությունում․ Կոնստանտին Օրբելյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»- ի զրույցը դիրիժոր, դաշնակահար Կոնստանտին Օրբելյանի հետ
- Մաեստրո, աշխարհը խաղաղ ժամանակներ չի ապրում։ Ինչպիսի՞ն պետք է լինի արվեստի, մշակույթի դերակատարումը։
- Արվեստով, բարձրարժեք երաժշտությամբ կարելի է աշխարհում բարության «չափաբաժինն» ավելացնել։ Աշխարհին բարություն է պետք, և մեզնից յուրաքանչյուրը՝ որպես արվեստի մշակ, պարտավոր է հնարավորն ու անհնարինն անել՝ ոգեշնչելու մարդկանց։ Ես հավատում եմ, որ բարձր արվեստով շատ բան կարելի է փոխել մեզ շրջապատող իրականությունում։
- Ինչպե՞ս կբնութագրեիք այսօր մեր անհանգիստ օրերում երաժշտական աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումները։
- Համավարակ, պատերազմներ, ամենուր խառը իրավիճակ։ Բնական է, որ այս պայմաններում որևէ բնագավառ՝ առավել ևս մշակութայինը, չի կարող բնականոն զարգացում ունենալ։ Իսկ, առավել ևս, քանի որ սա առավել դյուրազգաց ոլորտ է։
Համավարակը փորձություն էր, որի լուծման ուղիները, բարեբախտաբար, գտնվեցին։
- Իսկ Դուք գտա՞ք այդ փորձությանը դիմակայելու Ձեր անձական ստեղծագործական լուծումները։
- Ինչպես ասում են՝ չկա չարիք առանց բարիքի։ Համավարակի ընթացքում բացի այն, որ հեռավար պետք էր կարգավորել բոլոր գործերը՝ այդ թվում նաև հայրենիքում, ես լիարժեք կարողացա հագեցնել «կարոտս» դաշնամուրից՝ ինչի արդյունքում որպես դաշնակահար համերգային նոր ծրագրով ներկայացա ամերիկյան մի քանի քաղաքներում։ Հանդիսատեսի արձագանքը շատ ոգևորեց, և միգուցե այս ծրագիրը նաև շարունակական դարձնենք։
- Իսկ հնարավո՞ր է նաև Հայաստանում կարողանանք վայելել Օրբելյան դաշնակահարի կատարումները։ Վստահ եմ, որ սա հիանալի նվեր կլինի Ձեր արվեստի երկրպագուների համար։
- Այդ մասին չէի մտածել, բայց նկատի կունենամ, ինչու՞ ոչ։ Ստեղծագործական ծրագրերը իսկապես շատ են, և պետք է հասցնել առավելագույնս արդյունավետ օգտագործել ժամանակը։
- Պարոն Օրբելյան, Ձեր վերջին իրագործած նախագծերից որո՞նք կառանձնացնեիք։
- Վերջերս մեր սիրելի Հասմիկ Գրիգորյանի հետ բացառիկ համերգ ունեցանք Կաունասում։ Ներկա էր 6000 հանդիսատես։
Հաջորդ տարի հունվարին պլանավորված է համերգ կանադացի, հայազգի նշանավոր օպերային երգչուհի Իզաբել Բայրակդարյանի մասնակցությամբ Los Angeles Virtuosi Orchestra-ի հետ համատեղ։ Մարտից հյուրախաղերով հանդես կգանք նաև նշանավոր օպերային երգչուհի Էլինա Գարանչայի հետ, որը կավարտվի հունիսի 27-ին Բրազիլիայում։ Հունիսին նախատեսված են նաև համերգներ մեր ժամանակի լավագույն ռուս դաշնակահարներից մեկի՝ Դանիիլ Տրիֆոնովի հետ Մեքսիկայում։ Ապրիլին Կարնեգի Հոլլում կկայանա Լերա Աուերբախի «Լույսի անոթներ» թիվ 6 սիմֆոնիայի ամերիկյան պրեմիերան։ Համերգին կմասնակցի Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի նվագախումբը և երգչախումբը։ Սիմֆոնիան նվիրված է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Լիտվայում Ճապոնիայի հյուպատոս Չիունե Սուգիխարային, ում շնորհիվ 1940 թվականին 6000 հրեաներ Ճապոնիա մուտքի վիզա ստացան։ Ելույթ կունենա նաև նշանավոր թավջութակահարուհի Քրիստինա Կուպերը։
– Ձեր ստեղծագործական ծրագրերում Հայաստանին և հայ երգիչներին ու երաժիշտներին առնչվող նախագծերը շատ են։ Հուսով ենք, որ այս նախագծերով կներկայանաք նաև երևանյան բեմում։ Եվ շնորհակալ եմ զրույցի համար։

«Дозу» добра в мире можно увеличить искусством, в частности качественной музыкой. Константином Орбелян
Беседа «А1+» с известным дирижером, пианистом Константином Орбеляном.
- Маэстро, мир переживает не лучшие времена. Пандемия, войны. В чем предназначение искусства в это неспокойное время?
- «Дозу» добра в мире можно увеличить искусством, в частности качественной музыкой. Мир нуждается в доброте, и каждый из нас, будучи артистом, обязан сделать все возможное и невозможное, чтобы как можно раньше прекратились войны, чтобы спасти человеческие жизни. Я уверен, что искусство может многое изменить в окружающей нас действительности.
- Можем ли мы констатировать, что после пандемии мировая музыкальная жизнь вернулась в обычное русло?
- К сожалению, последствия пандемии еще долго будут ощущаться во всех сферах, а сфера культуры более чувствительна. Да, жизнь возвращается в нормальное русло, каждый из нас работает в этом направлении, но пока есть некоторые трудности с восстановлением полноценной связи со зрителем. Ситуация была беспрецедентной, и каждый день мы пытались найти новые пути решения проблем.
- Господин Орбелян, Вам удалось найти какие-то свои, собственные творческие решения, чтобы выдержать это испытание?
- Да, как говорится, «нет худа ​​без добра». Во время пандемии, помимо того, что всеми делами приходилось заниматься дистанционно, в том числе и на родине, мне удалось полностью побороть тоску по фортепиано, в результате чего я вновь выступил в качестве пианиста с новой концертной программой в нескольких городах США. Реакция публики была очень воодушевляющей. Возможно, мы повторим эту программу и в дальнейшем.
- А мы сможем насладиться выступлениями Орбеляна-пианиста в Армении? Уверена, что это будет отличным подарком для поклонников вашего творчества.
- Если честно, я как-то не задумывался об этом, но, возможно, почему нет? Действительно, творческих проектов и планов много, необходимо максимально эффективно использовать время.
- Что бы Вы выделили из проектов последнего этапа вашей деятельности?
- Недавно у нас был эксклюзивный концерт со всеми обожаемой Асмик Григорян в Каунасе. Присутствовало 6000 зрителей. В январе 2023 года запланирован концерт с канадской оперной певицей армянского происхождения, сопрано Изабель Байракдарян с оркестром Los Angeles Virtuosi Orchestra, известным также как LAV. Мы планируем гастрольное турне с выдающейся оперной певицей Элиной Гаранча уже начиная с марта: 2-го марта во Дворце изящных искусств в Мехико, 7-го марта в Teatro de la Ciudad в Монтеррее, после чего 11-го марта в Пуэрто Рико. Гастрольный тур с Элиной Гаранча завершится 27-го июня в Бразилии в Sala Sao Paulo. В июне намечаются концерты с современным выдающимся российским пианистом Даниилом Трифоновым в Мексике. В апреле в Карнеги Холле запланирована американская премьера Симфонии № 6 «Сосуды света» Леры Ауэрбах для оркестра, хора и соло виолончели вместе с четырьмя вокалистами и двумя чтецами. В концерте примут участие оркестр и хор Нью-Йорк Сити Опера. Симфония № 6 Леры Ауэрбах посвящена консулу Японии в Литве в годы Великой отечественной войны, Чиуне Сугихара, благодаря которому в 1940 году 6000 польских евреев получили транзитные визы в Японию. Партию соло виолончели исполнит выдающаяся виолончелистка нашего времени Кристина Купер.
-Уважаемый маэстро, принимая во внимание тот факт, что в вашей творческой деятельности много проектов, связанных с Арменией и армянскими певцами и музыкантами, будем надеяться увидеть Вас на ереванской сцене, и спасибо за интервью.