Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է ՀՀ նախագահությունը Ֆրանկոֆոնիայում և Երևանի հռչակագրով կազմակերպության անդամների ստանձնած հանձնառությունների կատարումը
Նոյեմբերի 18-ին Թունիսի Ջերբա քաղաքում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 43-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է 2018թ․ Երևանի գագաթնաժողովում անդամ-պետությունների ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը և անցած չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի նախագահությունը Կազմակերպությունում։ Երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքում բացի Երևանի հռչակագրից ընդունվել էին վեց բանաձևեր ֆրանսախոս աշխարհում ճգնաժամային, հետճգնաժամային և խաղաղության ամրապնդման իրավիճակների, Փարիզի սկզբունքների 25-ամյակի, քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, անտեսված արևադարձային հիվանդությունների, մշակութային մասնակցության, գիտելիքների փոխանցման և հետազոտությունների խթանման հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Երևանի գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված Երևանի հռչակագրի առանցքային դրույթներն ու հանձնառությունները «Ապրել միասին» գաղափարի շուրջ էին՝ խարսխված մարդասիրական արժեքների, ֆրանկոֆոն համերաշխության և լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը հարգելու վրա։ Անցած տարիների ընթացքում անհանդուրժողականության դրսևորումների, ատելության խոսքի և խտրական երևույթների տարածումը ցույց է տվել, թե որքան կարևոր է ստեղծել արդար հասարակություն, խթանել հանդուրժողականությունն ու մշակութային բազմազանությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցած չորս տարիների ընթացքում խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լավ կառավարումը և միասին ապրելու հանձնառություններն առավել քան երբևէ գտնվել են Ֆրանկոֆոնիայի ուշադրության կենտրոնում։ Անդամ երկրները հնարավորություն են ունեցել ՖՄԿ աջակցությամբ և Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներգրավմամբ մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ ի նպաստ խաղաղության և ժողովրդավարության խթանման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադրած ջանքերը՝ ուղղված ֆրանկոֆոն աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանը, միջազգային և տարածաշրջանային գործընկերների հետ ճգնաժամերի կանխարգելման ու հակամարտությունների կառավարման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը, ինչպես նաև կանխարգելիչ դիվանագիտություն և միջնորդություն իրականացնելուն ուղղված քայլերը՝ առաջնորդվելով հավաքական ֆրանկոֆոն համերաշխության գաղափարներով։
Հայկական կողմը ողջունել է ֆրանկոֆոն տարածքում լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը ամրապնդելու շրջանակներում իրականացված «Ֆրանսերեն լեզու, մշակութային և լեզվական բազմազանություն» նախագիծը, ֆրանսերենի գործածությունը միջազգային հարաբերություններում խթանելուն միտված «Ֆրանսերենը միջազգային հարաբերություններում» ծրագիրը, ինչպես նաև՝ ֆրանսերենի վերաբերյալ Ջերբայում նախատեսված հռչակագրի ընդունումը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հակամարտությունների կանխարգելման գործում երիտասարդության դերի, կայուն զարգացման, շրջակա միջավայրի, կանանց ու տղամարդկանց հավասարության, արմատականացման ու ծայրահեղականացման դրսևորումների կանխարգելման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին։

Арарат Мирзоян подвел итоги председательства РА в Франкофонии и выполнения обязательств, взятых на себя членами организации в Ереванской декларации
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября в рамках 43-й сессии министерской конференции Международной организации Франкофонии в Джербе, Тунис, подвел итоги выполнения обязательств, взятых государствами-членами на Ереванском саммите 2018 года, и председательства Армении в МОФ за последние четыре года. По итогам Ереванского саммита, помимо Ереванской декларации, было принято шесть резолюций о кризисной, посткризисной и миростроительной ситуации во франкоязычном мире, 25-летии Парижских принципов, гражданстве и образовании в области прав человека и т.д.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что ключевые положения и обязательства Ереванской декларации, принятой по итогам Ереванского саммита, основаны на идее «Жить вместе», на гуманитарных ценностях, франкофонной солидарности и уважении языкового и культурного разнообразия. За последние годы распространение нетерпимости, разжигания ненависти и дискриминационных явлений показало, насколько важно создавать справедливое общество, стимулировать толерантность и культурное разнообразие.
Министр иностранных дел Республики Армения отметил, что в течение последних четырех лет мир, демократия, защита прав человека, хорошее управление и обязательства жить вместе были как никогда в центре внимания Франкофонии. При поддержке МОФ и привлечении национальных институтов по правам человека страны-члены получили возможность реализовать ряд мер по продвижению мира и демократии и защите прав человека.
Министр Мирзоян особо отметил усилия Международной организации Франкофонии по укреплению мира во франкоязычном мире, последовательную работу с международными и региональными партнерами в направлении предотвращения кризисов и урегулирования конфликтов, а также превентивную дипломатию и посредничество, руководствуясь идеями коллективная франкоязычная солидарность.
Армянская сторона приветствовала осуществляемый в рамках укрепления языкового и культурного разнообразия франкофонного пространства проект «Французский язык, культурное и языковое разнообразие», программу «Французский язык в международных отношениях», направленную на поощрение использования французского языка в международных отношениях, а также принятие декларации о французском языке на Джербе.
Арарат Мирзоян также коснулся роли молодежи в предотвращении конфликтов, устойчивого развития, окружающей среды, равенства между женщинами и мужчинами, а также работы, проделанной в сфере предотвращения проявлений радикализации и экстремизма.