293510145_586486452846149_2096358579611619343_n
Կոնստանտին Օրբելյանը շարունակում է Նյու Յորքում մեծածավալ նախագծերը աշխարհահռչակ արտիստների մասնակցությամբ
Ուղիղ մեկ տարի է, ինչ մաեստրո Կոնստանտին Օրբելյանը նշանակվել է Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր։ Այդ ընթացքում մաեստրոն հասցրել է իրագործել մի քանի մեծածավալ նախագծեր, որոնց շարքում հատկապես առանձնանում է բացօթյա համերգ-ներկայացումների պարբերական շարքը, որով էլ նորովի վերածնունդ տրվեց Նյու Յորքի օպերային թատրոնի գործունեությանը։
«Հատկապես համավարակին հաջորդող տարվա ընթացքում հանդիսատեսը, ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Ամերիկայում մեծ ցանկություն ուներ տնից դուրս գալու, մասնակից դառնալու մշակութային իրադարձությունների․ բացօթյա համերգային նախագծերի իրականացումը հենց այդ նպատակին էր միտված՝ աստիճանաբար վերականգնել մշակութային, երաժշտական կյանքի խաթարված ընթացքը, մարդկանց համար ստեղծել նպաստավոր պայմաններ, որպեսզի դարձյալ այցելեն դասական երաժշտության համերգների, ներկայացումների»,- նշում է մաեստրո Օրբելյանը։
Նյու Յորքում Կոնստանտին Օրբելյանը շարունակում է հագեցած ստեղծագործական գրաֆիկով աշխատել՝ մեծածավալ նախագծեր իրականացնելով աշխարհի նշանավոր արտիստների մասնակցությամբ։ Անվանի դիրիժորի ղեկավարությամբ գործող օպերային թատրոնն այս տարի նույնպես ամռան ամիսների համար համերգային ներկայացումներ է նախատեսել Նյու Յորքի Բրայան պուրակում։
«Օգոստոսի 12-ին հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա Բրայան պուրակում վայելելու Վերդիի հիասքանչ «Տրավիատա» օպերան տաղանդաշատ տենոր Չարլզ Կաստրոնովայի և անզուգական սոպրանո Եկատերինա Սյուրինայի կատարմամբ, ում հետ ես բազմիցս ելույթ եմ ունեցել։ Մենք անմոռաց համերգներ ենք ունեցել Դմիտրի Խվորոստովսկու հետ Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում՝ «Խվորոստովսկին և ընկերները» ամենամյա փառատոնի ընթացքում։ Մեզ հետ միասին ելույթ կունեա ամերիկացի նշանավոր բարիտոն Մայքլ Չիոլդին, ով անցյալ ամռանն ինձ հետ միասին ներկայացրեց Ջ․ Վերդիի «Ռիգոլետտո» օպերան։ Նույն վայրում սեպտեմբերի 2-ին ամերիկացի նշանավոր սոպրանո Սառա Կոբերնի հետ միասին կներկայացնենք «Լուչիա դի Լամերմուրը»,-ասում է նա։
«Հենց այս երգչուհու հետ էլ ես ձայնագրել եմ Բելլինիի «Պուրիտաններ» օպերան Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախմբի և ամերիկացի տենոր Նաթան Գրանների մասնակցությամբ։ Արդեն վստահաբար կարող ենք ասել, որ բացօթյա համերգային ներկայացումների այս նախագծերը հաջողություն ունեցան և վերականգնեցին նաև Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի լավագույն ավանդույթները։ Արտիստին բեմ է պետք, անդադար կապ հանդիսատեսի հետ, իսկ հանդիսատեսն էլ մեծ բավականությամբ է այցելում այսօրինակ համերգներին։ Այսօր այսպիսի համերգ-ներկայացումները, հատկապես ամառային ամիսներին, մեծ պահանջարկ ունեն և մենք այն կդարձնենք պարբերական»,- ընդգծեց Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական ղեկավար և դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանը։
«Հուլիսի 20-ին նշանավոր Napa Velly փառատոնի շրջանակում ղեկավարեցի It's ALL Tchaikovsky ծրագիրը, որում հանդես  եկա դաշնակահար Դմիտրի Մասլեևի և ջութակահարուհի Տեսս Լարկին, իսկ հուլիսի 23-ին աշխարհահռչակ սոպրանո Լարիսա Մարտինեսի և մեր ժամանակների ամենանշանավոր ջութակահարներից մեկի՝ Ջոշուա Բելլի հետ համատեղ կներկայացնենք «Ձայնը և Ջութակը» համերգային ծրագիրը»,- տեղեկացրեց մաեստրո Օրբելյանը։
Ի դեպ, Napa Velly ամենամյա փառատոնի միջոցով դասական երաժշտական արվեստը լայնորեն հանրահռչակվում է ամերիկյան իրականությունում՝ իր շուրջը համախմբելով աշխարհահռչակ արտիստների։ Ամեն տարի փառատոնին մասնակցում է ավելի քան 10000 հանդիսատես։ Փառատոնից ստացված հասույթն ուղվում է երիտասարդական բարեգործական կազմակերպությունների ծրագրերի իրագործմանը։
Հիշեցնենք, որ Կոնստանտին Օրբելյանը 2016-2021 թվականներին Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի տնօրենն ու գեղարվեստական ղեկավարն էր և հայրենիքում աշխատանքային պայմանագրի ավարտից հետո մաեստրոն նշանակվեց Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական ղեկավարի ու գլխավոր դիրիժորի պաշտոնում, որտեղ էլ արդեն մեկ տարի է շարունակում է աշխատանքային-ստեղծագործական գործունեությունը՝ մշտապես ակտիվորեն կապը պահելով Հայաստանի և հայ օպերային արտիստների, երաժիշտների հետ՝ աջակցելով նրանց գործունեությանը համաշխարհային ասպարեզում։

Вот уже год, как маэстро Константин Орбелян назначен музыкальным руководителем и главным дирижером Нью-Йоркской городской оперы и за этот период маэстро Орбеляну удалось реализовать ряд масштабных проектов, среди которых выделяется серия концертов-спектаклей под открытым небом. Учитывая все неудобства и сложные бытовые условия для осуществления концертной деятельности, которые возникли в связи с пандемией и которые продолжаются и по сей день, маэстро Орбелян в очень короткие сроки инициировал серию концертов под открытым небом, что придало новое дыхание Нью-Йоркскому оперному театру.
«Особенно в пост-пандемический период у зрителей как во всем мире, так и в Америке возникло огромное желание выходить из дома, посещать культурные мероприятия и концерты и спектакли, проводимые под открытым небом преследовали именно эту цель: постепенно восстановить нарушенное течение культурно-музыкальной жизни, создать благоприятные условия для людей, чтобы они снова посещали концерты классической музыки и спектакли», - говорит маэстро Константин Орбелян.
В Нью-Йорке маэстро продолжает работать с весьма насыщенным творческим графиком, реализуя масштабные проекты с вовлечением мировых артистов. Оперный театр под руководством известного дирижера запланировал концерты на летние месяцы в нью-йоркском Брайант-парке.
«12-го августа в Брайант парке зрители могут насладиться великолепной оперой Верди «Травиата» с блестящим тенором, всемирно известным Чарльзом Кастронова и блистательной сопрано Екатериной Сюриной, с которой я неоднократно выступал. У нас были незабываемые концерты с Дмитрием Хворостовским в Москве и Санкт-Петербурге в ежегодных концертах «Хворостовский и друзья». Нашим баритоном будет знаменитый американский баритон Майкл Чиолди, который прошлым летом исполнял со мной «Риголетто». Кроме того, 2 сентября в Брайант-парке мы выступим с «Лючией ди Ламмермур»' с замечательной американской сопрано Сарой Коберн, с которой я записал признанную критиками оперу Беллини «Пуритане» с Каунасским симфоническим оркестром и американским тенором Натаном Граннером.
Мы уже можем с уверенностью констатировать, что концертные выступления, спектакли под открытым небом увенчались большим успехом, восстановив лучшие традиции New York City Opera. Артисту нужна сцена, постоянный контакт со зрителем, а публика в свою очередь посещает такие концерты с большим удовольствием. Думаю, мы смогли выполнить поставленную перед нами задачу, открыв двери для новых творческих проектов. Сегодняшние концерты-спектакли пользуются большим спросом, особенно в летние месяцы, и мы сделаем их регулярными», - говорит Константин Орбелян, музыкальный руководитель и дирижер New York City Opera.
«20 июля я выступил на фестивале в Napa Velly с программой It's ALL Tchaikovsky -концерт для скрипки и концерт для фортепиано с Дмитрием Маслеевым и скрипачкой Тессой Ларк, а 23-го июля с всемирно известной сопрано Лариссой Мартинес и с одним из самых знаменитых скрипачей своего времени Джошуа Беллом с программой «Голос и Скрипка», - сообщил маэстро.
Благодаря ежегодному фестивалю Napa Velly классическое музыкальное искусство широко популяризируется в американской действительности, собирая всемирно известных исполнителей.
Ежегодно фестиваль посещают более 10 000 зрителей. Средства от фестиваля направляются на реализацию программ молодежных благотворительных организаций.
Напомним, что Константин Орбелян был директором и художественным руководителем Армянского театра оперы и балета в 2016-2021 годах, а после окончания трудового договора на родине маэстро был назначен на должность музыкального руководителя и главного дирижера Армянского театра оперы и балета. Нью-Йорк Сити Опера, где он работает и творит вот уже год, всегда активно поддерживал связь с Арменией и армянскими оперными артистами, и музыкантами, поддерживая их деятельность на мировой арене.