Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչին
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 10-ին հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչին: Ինչպես հայտնում են Ազգային ժողովից, կողմերը խոսել են նախորդ հանդիպմանը բարձրաձայնված որոշ հարցերի լուծման ընթացքի մասին: Մասնավորապես, քննարկման առանցքում է եղել ՀՀ-ԵԽ Գործողությունների ծրագրի 2019-2022 թթ. իրականացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ այն հաջողությամբ է իրագործվում՝ գոհունակությամբ հիշեցնելով, որ նման գնահատական է տվել նաեւ ԵԽ քարտուղարությունը 2022 թ. մարտի 2-ին Երեւանում կայացած ԵԽ Գործողությունների ծրագրի Ղեկավար կոմիտեի նիստին: Կողմերը խոսել են Գործողությունների ծրագրի անհրաժեշտ շարունակականության մասին: Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող համատեղ օրակարգային առաջնահերթությունները՝ բարձր գնահատելով Եվրոպայի խորհրդի առանցքային աջակցությունը՝ իր ինստիտուտներով եւ մոնիթորինգային մեխանիզմներով: Անդրադարձ է եղել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին ԵԽԽՎ բանաձեւին, որով Վեհաժողովը բարձր է գնահատել ժողովրդավարական զարգացման գործընթացում Հայաստանի առաջընթացը:
Հանդիպման օրակարգային հարցերից են եղել 2020 թ. Արցախի դեմ ագրեսիայի հետեւանքով մինչ օրս առկա, չլուծված հումանիտար խնդիրները, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձի հարցը: Ալեն Սիմոնյանն արձանագրել է, որ Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ նախորդ հանդիպումից ի վեր մեծ չէ առաջընթացը ռազմագերիների վերադարձի հարցում, եւ անհանգստացնող են միջազգային մասնագիտացված կառույցների կողմից զեկույցները հայ ռազմագերիների պահման անմարդկային պայմանների ու այդ մարդկանց հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտման մասին: Նա շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին այս խնդիրներին բազմակի անդրադարձի համար՝ կարեւորելով տիկնոջ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին:
Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ընդգծել է Մինսկի խմբի համանախագահության նշանակությունը եւ կարեւորությունը:

Ален Симонян встретился с Генеральным секретарем СЕ Марией Пейчинович-Бурич
Председатель НС Армении А.Симонян, находящийся с рабочим визитом в Страсбурге, 10 июня встретился с Генеральным секретарем Совета Европы (СЕ) Марией Пейчинович-Бурич. Стороны обсудили ход решения некоторых вопросов, поднятых на предыдущей встрече. В частности, речь шла о реализации Программы действий РА-СЕ на 2019-2022 гг.
Спикер НС констатировал, что документ успешно реализуется, с удовлетворением напомнив, что такую оценку дал также Секретариат СЕ на заседании Руководящего комитета Программы действий СЕ, состоявшемся в Ереване 2 марта 2022 г. Стороны обсудили необходимость продолжения программы. А.Симонян выделил приоритеты совместной повестки - защиту и продвижение прав человека, борьбу с коррупцией, высоко оценив ключевую поддержку СЕ с его институтами и механизмами мониторинга. Затронута резолюция ПАСЕ о деятельности демократических институтов в Армении, в которой Ассамблея высоко оценила прогресс РА в процессе демократического развития.
Одним из повесточных вопросов явились нерешенные до сих пор вследствие агрессии против Арцаха в 2020 г. гуманитарные вопросы, в том числе возвращение армянских военнопленных и других удерживаемых лиц. А.Симонян отметил, что со времени предыдущей встречи с М.Пейчинович-Бурич прогресс в возвращении военнопленных невелик, а доклады специализированных международных структур о бесчеловечных условиях содержания армянских военнопленных и грубейших нарушениях основных прав этих людей вызывают озабоченность. Он поблагодарил Генсека СЕ за неоднократное обращение к этим проблемам, подчеркнув важность ее содействия посредническим усилиям сопредседателей Минской группы.
Мария Пейчинович-Бурич подчеркнула важность и значение сопредседательства МГ в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.