Ucom-ն ապահովել է Կոմիտասի թանգարան–ինստիտուտը գերարագ ինտերներով
«Յուքոմ» ընկերության շնորհիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահներն այսուհետ ապահոված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը Ucom-ի հետ գործակցության միջոցով, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավմամբ հնարավորություն է ստեղծել ցուցադրությունների, համերգների և այլ ծրագրերի համար նախատեսված տարածքները վերաիմաստավորելու նաև որպես կրթամշակութային միջավայր: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է. ««Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է դառնում ապահովել գիտակրթական, մշակութային ծրագրերի եւ համերգների համացանցային հասանելիությունը, ցուցադրությունների ժամանակ՝  մուլտիմեդիա միջոցների օգտագործման հնարավորությունը, ցուցադրությունների ինֆորմատիվ հասանելիության ձեւաչափերի ընդլայնումը»։
«Հաշվի առնելով համաշխարհային մակարդակի մեծության ցուցադրությունների օրեցօր զարգացող թվայնացման տենդենցը՝ մենք անմասն չենք մնացել Հայաստանում նմանօրինակ փորձի կիրառումից և ուրախ ենք գործակցել հենց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի հետ։ Հայկական մշակույթի կարկառուն ներկայացուցիչների մասին տեղեկատվության տրամադրումն այցելուների համար պետք է մատուցվի շատ ավելի հետաքրքիր և դինամիկ կերպով», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ նպատակ ունենալով համակողմանիորեն ներկայացնելու Կոմիտասի կյանքն ու գործունեության տարբեր ոլորտները, հանրահռչակելու նրա բազմակողմանի երաժշտական ժառանգությունը:

Ucom обеспечил Музей-институт Комитаса высокоскоростным интернетом
Благодаря компании Ucom все выставочные залы Музея-института Комитаса отныне будут обеспечены высокоскоростным доступом в Интернет.
«Музей-институт Комитаса вместе с Ucom за счет использования современных технологий создал возможность переосмысления площадок для выставок, концертов и других программ в качестве образовательной и культурной среды», - отметил директор музея-института Николай Костандян.
«Благодаря этому сотрудничеству, уже возможно обеспечить интернет-доступ для научно-образовательных, художественных программ и концертов, использовать мультимедийные средства во время показов, расширить формат информационной доступности показов».
«Учитывая растущую тенденцию цифровизации выставок мирового уровня, мы не остались в стороне от применения такого опыта и в Армении, мы рады сотрудничеству с Музеем-институтом Комитаса. Предоставление посетителям информации о выдающихся представителях армянской культуры должно быть гораздо более интересным и динамичным», - сказал Ара Хачатрян, генеральный директор компании Ucom.
Музей-институт Комитаса открыт с 29 января 2015 года для всестороннего представления жизни и различных сфер деятельности Комитаса, популяризации его многогранного музыкального наследия.