Օրացույց․ 12-ը մայիսի․ Ումի՞ց էին ուզում ազատել Հայաստանը՝ հանրահավաքի կազմակերպիչները (տեսանյութ)
1994-ի մայիսի 12-ին Բիշքեքում ստորագրվում է ղարաբաղա-ադրբեջանական պատերազմում զինադադար հաստատելու մասին համաձայնագիրը։ Ղարաբաղի անունից այդ փաստաթուղթը ստորագրող Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի նախագահ Կարեն Բաբուրյանն ասում է, որ զինադադարի պահպանման գլխավոր երաշխիքը կա։
1998-ի այս օրը Հայաստանում էր ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Բորիս Բերեզովսկին։ Նրան ընդունել էր Ռոբերտ Քոչարյանը եւ նախատեսվածից մեկ ժամ ավելի զրուցել նրա հետ։ Ռոբերտ Քոչարյանն ԱՊՀ-ի մեջ ընդգրկված միակ պետության ղեկավարն էր, որը ԱՊՀ վերջին գագաթաժողովում դեմ էր արտահայտվել Բերեզովսկու նշանակմանը ներկա պաշտոնում։
Երեւանում երթեւեկության կարգավորման տասնօրյակ է, նոր ձեւավորված կառավարությունը վստահեցնում է, որ իր ուշքն ու միտքը մեր քաղաքացիների առողջությունն է։ Քաղաքի որոշ փողոցներում դրված են արգելքներ, որոնք հաճախ բացարձակապես տեսանելի չեն ուղեւորներին։
Հայաստանը պետք է ազատվի Սերժ Սարգսյանից եւ Ռոբերտ Քոչարյանից,-2000 թվականի մայիսի 12-ին Ազատության հրապարակում հրավիրած հանրահավաքում հայտարարում են աջ ուժերը։ Ըստ ելույթ ունեցողների, մասնավորապես Ռոբերտ Քոչարյանին պաշտոնանկելու հիմնական ճանապարհը նրան անվստահություն հայտնելն է։ «Մենք դեռ մեկ դար պետք է սպասենք, որպեսզի հայ մարդը կարողանա ընդունի կին վարչապետի»,-2000 թվականի այս օրը հայտարարում է Ազգային Ժողովի պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը՝ պատասխանելով, թե ինչու վարչապետ Արամ Սարգսյանի հրաժարականից հետո նոր թեկնածուների մեջ կնոջ անուն չկա:
Նույն օրն ավելի ուշ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի Հանրապետության 10-րդ վարչապետ է նշանակում Հանրապետական կուսակցության նախագահ, Ազգային Ժողովի «Միասնություն» խմբակցության ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանին։ Կրթության նախարար Սերգո Երիցյանը համաձայն չէ ՄԱԿ-ի մի քանի օր առաջվա ուսումնասիրության եզրակացության հետ, ըստ որի կրթական ոլորտը Հայաստանում ամենակոռումպացվածն է։ «Ինչպիսին երկիրն է, այնպիսին էլ կրթական ոլորտն է»,-2005-ի մայիսի 12-ին հայտարարում է Սերգո Երիցյանը։ 10-րդ օրն է, ինչ Արտավազդ Վարդանյանը լուսացնում է ԿԸՀ-ի մոտ եւ չի պատրաստվում դադարեցնել հացադուլը։ Նա պահանջում է չեղյալ համարել 2012-ի մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունները եւ բացահայտել մարտի 1-ի մեղավորներին: Հացադուլավորի առողջական վիճակը վատանում է, բժիշկները զգուշացնում են, որ ճնշումը բարձր է, դա վատ հետեւանքներ կարող է ունենալ:

Календарь․ 12 мая: От кого организаторы митинга хотели освободить Армению? (видео)
12-го мая 1994 года в Бишкеке подписывается соглашение об установлении прекращения огня в карабахско-азербайджанской войне. Подписавший этот документ от имени Карабаха председатель Верховного совета Карабаха Карен Бабурян говорит, что главная гарантия соблюдения прекращения огня есть.
В этот день 1998 года в Армении находился исполнительный секретарь СНГ Борис Березовский. Его принял Роберт Кочарян  и дольше предусмотренного одного часа беседовал с ним. Роберт Кочарян – единственный глава государства в СНГ, который на последнем саммите СНГ высказался против назначения Березовского на нынешнюю должность.
В Ереване декада регулирования движения, только что сформированное правительство заверяет, что оно только и думает, что о здоровье граждан. На некоторых улицах города стоят запреты, которые зачастую абсолютно невидимы для пассажиров.
Армения должна освободиться от Сержа Саркисяна и Роберта Кочаряна – на митинге, созванном на Площади свободы 12-го мая 2000 года объявляют правые силы. Согласно выступающим, в частности основной путь импичмента Кочаряна – выражение недоверия.
«Мы еще долго должны ждать, чтобы армянский человек смог принять женщину-премьера»,- в этот день 2000 года заявляет депутат Национального собрания Грануш Акопян, отвечая, почему после отставки премьер-министра Арама Саркисяна среди новых кандидатов нет женского имени.
В тот же день позднее Роберт Кочарян назначает 10-м премьер-министром Республики Армения председателя Республиканской партии, главы фракции Национального собрания «Единство» Андраника Маргаряна.