Վարչապետը հյուրընկալել է մեծանուն ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին և ՄՀՄԻ տնօրեն Գրիգորի Տրուբնիկովին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է մեծանուն ֆիզիկոս, Միջազգային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար, ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին և ՄՀՄԻ տնօրեն, ակադեմիկոս Գրիգորի Տրուբնիկովին:
Վարչապետը ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և նշել, որ Միջազգային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտը, որի անդամ է նաև ՀՀ գիտության կոմիտեն, լավ հարթակ է զարգացնելու միջազգային համագործակցությունը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների հետ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է օժանդակել գիտության բնագավառում երկկողմ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Դիմելով Յուրի Հովհաննիսյանին՝ վարչապետը նշել է. «Ուրախ եմ, որ ամուր կապ եք պահպանում Հայաստանի և տեղի գործընկերների հետ, ունեք նորանոր գաղափարներ և հաջողությամբ շարունակում եք գիտական գործունեությունը»: Կառավարության ղեկավարը մեծանուն գիտնականին մաղթել է քաջառողջություն:
Յուրի Հովհաննիսյանը և Գրիգորի Տրուբնիկովը ներկայացրել են Հայաստան այցի մանրամասները և գիտության բնագավառում նոր ծրագրերի իրականացման, մասնավորապես, ԵՊՀ-ում և Երևանի այլ բուհերում գիտական նոր կենտրոնների հիմնմանն ուղղված քայլերը: Յուրի Հովհաննիսյանը վստահություն է հայտնել, որ գիտության բնագավառում մեր երկիրն ունի լավ հնարավորություններ և հավելել, որ իր փորձով շարունակելու է նպաստել ոլորտի առաջընթացին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Միջազգային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի շրջանակում երիտասարդ գիտնականներին նոր ծրագրերում ներգրավվելուն վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ վերջին շրջանում ՀՀ կառավարությունը գիտությանը հատկացվող բյուջեն ավելացրել է 82 տոկոսով, գիտնականների աշխատավարձերը՝ 40-160 տոկոսով: Վարչապետն ընդգծել է, որ գիտության զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն և այն շարունակելու է գտնվել պետության ուշադրության կենտրոնում:

Премьер-министр принял известного академика Юрия Оганесяна и директора ОИЯИ Григория Трубникова (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня известного физика, научного руководителя Лаборатории ядерных реакций Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ), академика Юрия Оганесяна и директора ОИЯИ, академика Григория Трубникова.
Никол Пашинян приветствовал их визит в Армению, отметив, что Объединенный институт ядерных исследований, членом которого является также Комитет науки Республики Армения, является хорошей площадкой для развития международного сотрудничества, в том числе с партнерами из Российской Федерации. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Армении готово поддержать дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества в сфере науки и реализацию совместных программ.
Обращаясь к Юрию Оганесяну, премьер-министр отметил: “Я рад, что Вы сохраняете прочные связи с Арменией и армянскими коллегами, у Вас новые идеи и успешно продолжаете свою научную деятельность”. Глава правительства пожелал крепкого здоровья великому ученому.
Юрий Оганесян и Григорий Трубников представили подробности своего визита в Армению, а также шаги, направленные на реализацию новых программ в области науки, в частности, на создание новых научных центров в ЕГУ и других вузах Еревана. Юрий Оганесян выразил уверенность, что наша страна имеет хорошие возможности в области науки, добавив, что своим опытом будет и впредь способствовать прогрессу в этой области.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с привлечением молодых ученых к новым программам в рамках Объединенного института ядерных исследований.
Премьер-министр Пашинян отметил, что в последнее время правительство Армении увеличило выделяемый на науку бюджет на 82%, а заработную плату ученых - на 40-160%. Премьер-министр подчеркнул, что развитие науки имеет стратегическое значение для правительства Армении, оно и впредь будет находиться в центре внимания государства.