Քննարկվել է մարդահամարի նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքների ընթացքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում 2022 թվականի մարդահամարի նախապատրաստման և անցկացման համապետական հանձնաժողովի նիստը։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության որոշման համաձայն, հերթական մարդահամարը կանցկացվի 2022թ-ի հոկտեմբերի 13-ից 22-ը ներառյալ։
Նիստի ընթացքում Վիճակագրական կոմիտեն Հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել 2022թ. մարդահամարի նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկությունը։ Նշվել է, որ ՀՀ 2022թ. մարդահամարի նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպվել են ՄԱԿ-ի և ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի 2020 փուլի մարդահամարների անցկացման համակցված եղանակի կիրառման ուղեցույցերով և ընթացակարգերով՝ բնակչության պետական ռեգիստրից ստացվող հիմնական ցուցանիշների և 25 տոկոս ընտրանքային հարցմամբ մարդահամարի ծրագրով սահմանվող տվյալների հավաքագրմամբ:
Օրակարգային երկրորդ հարցով քննարկվել է Մարդահամարի ծրագրի (հարցաշարի) նախագիծը։
Հնգօրյա ժամկետում Հանձնաժողովի անդամների կողմից երկու հարցերի վերաբերյալ կարծիքներն ու առաջարկները ստանալուց, հարցաշարը լրամշակելուց հետո Հանձնաժողովի քննարկման արդյունքում ձևավորած կարծիքի հիման վրա 2022թ. մարդահամարի ծրագրի նախագիծը կներկայացվի ՀՀ կառավարության հաստատմանը, որպեսզի հաջորդ փուլով Վիճակագրության պետական խորհրդի որոշմամբ հաստատվի մարդահամարի հարցաթերթը:

Обсуждался процесс подготовки и проведения переписи населения
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна 8 апреля состоялось заседание общегосударственной комиссии по подготовке и проведению в Республике Армения в 2022 году переписи населения.
Согласно решению правительства, очередная перепись населения будет проведена с 13 по 22 октября 2022 года.
В ходе заседания Статистический комитет представил на рассмотрение комиссии отчет о проделанной работе за 2022 год и информацию о ходе подготовки к проведению переписи населения. Было отмечено, что в 2022 г. подготовительные работы по переписи были организованы с использованием руководств и процедур по применению комбинированного метода проведения переписи населения Европейской экономической комиссии ООН и ООН  2020 года, со сбором основных показателей, получаемых из Государственного регистра населения, и данных, определяемых программой переписи населения с выборочным опросом в 25%.
По второму вопросу повестки дня был обсужден проект программы переписи населения (анкеты).
В пятидневный срок после представления мнений и предложений от членов комиссии, доработок анкеты, проект программы переписи будет представлен на утверждение правительства РА для того,  чтобы на следующем этапе решением Статистического комитета была утверждена анкета переписи населения.