Իտալիայի դեսպանն առաջարկել է Հայաստանում և Իտալիայում իրականացնել ցուցադրություններ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել է ՀՀ- ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին։
ԿԳՄՍ նախարարության տեղեկացմամբ՝ հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, փոխդեսպան Աննառոզա Կոլանջելոն և դեսպանության աշխատակից Արամ Մկրյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-իտալական մշակութային ժառանգության ոլորտում կյանքի կոչված ծրագրերին, ինչպես նաև քննարկվել են համատեղ իրականացվող նոր ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ՝ մասնավորապես դիտարկելով 3 հիմնական ուղղություններ: Քննարկման առանցքում առանձնահատուկ կարևորվել է իտալական արշավախմբերի և կազմակերպությունների ներգրավվածությունը՝ Հայաստանում հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրման ոլորտում:
Իտալական կողմից հաստատվել է «ՌՕՔԵՄՓ Հայաստան. մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» ծրագրի երկրորդ փուլի ֆինանսավորման տրամադրումը, որին առնչվող ծրագրերը երկուստեք մանրամասն կքննարկվեն առաջիկայում: Այնուհետև կողմերն արծարծել են հայ-իտալական մշակութային հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերը՝ տարբեր ուղղություններով:
Այդ համատեքստում դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն առաջարկել է Հայաստանում և Իտալիայում իրականացնել ցուցադրություններ՝ «Հետք» խորագրով՝ ներկայացնելով իտալական մշակույթի հետքերը Հայաստանում, և հայկական մշակութային հետքերը՝ Իտալիայում: Դեսպանի խոսքով այդ նախագիծը լավագույնս կարտացոլի դարավոր պատմություն ունեցող երկու երկրների մշակույթների առնչությունները:
Նախարարի տեղակալը գոհունակությամբ է ընդունել դեսպանի առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել մանրամասն մշակելու բոլոր այն ծրագրերը, որոնք երկուստեք նախանշվել և քննարկվել են: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Культура Официоз Общество
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Альфонсо Ди Ризо.
На встрече присутствовали также начальник Управления внешних связей и диаспоры Аркадий Папоян, начальник Управления культурного наследия и народных ремесел Астхик Марабян, заместитель посла Анароза Коланджело и сотрудник посольства Арам Мкрян.
На встрече обсуждались программы, реализованные в сфере армяно-итальянского культурного наследия и детали новых совместных программ, в частности, рассматривались 3 основных направления.
Особо было подчеркнуто участия итальянских экспедиций и организаций в изучении археологического наследия Армении. Итальянская сторона утвердила финансирование второй фазы проекта «РОКЕМП Армения. Региональный центр сохранения, управления и оценки культурного наследия». Связанные с проектом детали будут подробно обсуждены в ближайшее время. Затем стороны обсудили программы, направленные на углубление и расширение армяно-итальянских культурных связей в различных направлениях.
Посол Альфонсо Ди Риццо предложил провести в Армении и Италии выставки под названием «След», представляющие отголоски итальянской культуры в Армении и отголоски армянской культуры в Италии. По словам посла, проект наилучшим образом отразит культурные связи двух стран с многовековой историей.
Заместитель министра приветствовал предложение посла и выразил готовность детально проработать все программы, намеченные обеими сторонами.