Ռուսաստանը պատրաստ է միջնորդ լինել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև. ՌԴ ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունները կարգավորելու համար Ռուսաստանը պատրաստ է միջնորդ լինել, աջակցել «ցանկացած ձևաչափով»: «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այդ մասին հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
«Մոսկվայում պատրաստ են միջնորդական աջակցություն ցուցաբերել ցանկացած ձևաչափով: Միաժամանակ, կարևոր ենք համարում նախապայմաններ առաջ քաշելուց հրաժարվելը, փոխադարձ ընդունելի թեմաների և քայլերի վրա կենտրոնանալը, ինչը կհանգեցներ վստահության և բարիդրացիության մթնոլորտի աստիճանական ձևավորմանը»,-ընդգծել է նախարարի տեղակալը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել էր, որ Հայաստան Թուրքիա երկխոսության գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչը կլինի ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը: Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին:

Россия готова выступить посредником между Арменией и Азербайджаном: МИД РФ
Поддержи А1+!Россия готова выступить посредником и поддержать «любые меры» по нормализации отношений между Арменией и Турцией. Как сообщает «РИА Новости», об этом заявил замглавы МИД России Андрей Руденко.
«Москва в любой мере готова оказать посредническую помощь. В то же время мы считаем важным отказаться от предусловий, сосредоточиться на взаимоприемлемых темах, шагах, которые привели бы к постепенному формированию атмосферы доверия и добрососедства», - сказал замминистра.
Как сказано в сообщении МИД РА, спецпредставителем Армении в процессе диалога Армения-Турция будет заместитель председателя НС РА Рубен Рубинян. Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара специальным посланником по нормализации отношений с Арменией назначит бывшего посла Турции в Вашингтоне Сердара Кылыча.